söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiREDDİ MİRAS


REDDİ MİRAS

Hayatımda iki tür insandan çok ürkmüşümdür. Birincisi acemi siyasetçi, ikincisi ise acemi bürokrattır. Acemi siyasetçi nerede duracağını bilmez, tabanı tanımaz, kadroları bilmez, eteğine yapıştıklarıyla siyaset yapmaya çalışır, geçmişi red etmek ise başlıca argümanıdır. Partinin geleneklerini bilmeden, sosyolojik yapısını çözmeden bu işleri çözüp iktidar olacağını düşünür. Kişileri yanından gönderirken siyasi güçlerini, geçmişlerini ise hiç düşünemez çünkü düşünmek gibi bir yeteneği yoktur.
Acemi birokrat ise kendisini devlet sayar. Kendisini o kadar önemser ki sanki o olmazsa devlet bitecektir. Herşeyin , herkesin üstünde görür kendini. Bütün sorunların çözümünde o vardır, çareyi sadece o bilir. Alt kadrolar ise iş bilmezlerden oluşmuş bir yapıdır, sadece o görev verirse yaparlar. Böyle görür, böyle bir yaklaşım içinde yönetmeye çalışır. Tıpkı acemi siyasetçi gibi onunda düşünmek,  yeni yönetişim teknikleri , performans kriterleri yoktur. Kendisine yalakalık yapan yeteneksizlerden oluşturduğu alt kadrolar sayesinde yönetimini sürdürüp gider.
Kentin siyasi hayatında bugünlerde siyasi acemilerden oluşan bir gurup ortaya çıkmaya başladı. Birilerinin eteğine tutunup buralara kadar gelenler REDDİ MİRAS yaparak kendilerine alan açmaya çalışıyorlar. Ürktükleri ve red ettikleri Necdet Özekmekçi'nin mirasına isterseniz bir göz atalım bakalım bu kadar kötümüymüş. Bu yönetim 10 yıllık süreçte yaklaşık 400 Trilyon liralık ihale yapmış, satın alım yapmış, devasa projelere imza atmış,  ama bir tek soruşturma dahi geçirmeden sürecini tamamlamış bir yönetimdir. Projelerinin ise yüzde seksenlik kısmı ise, doğrudur yanlıştır tartışırız ama tamamlanmış bir yönetimdir. Siyasi anlamda bir lekesi olmayan girdiği bütün seçimleri kazanmış bir yönetimdir. Yerel yönetimde kadrolaşma yapmadan bugüne kadar gelmiş halkın takdirini kazanmış bir yönetimdir. Ha şu söylenebilir Necdet Özekmekçi halkın içine çıkmadığı için sorun olmuştur. Bu ise yoğurt yeme tekniğidir .
Halk dalkavukluğu yapıp , iş üretmeyenler geçmişte örnekleriyle yaşamaktadır. 2004 de sokağa çıkmayan,  2009 da sokağa çıkmayan bu yönetim nasıl seçimleri kazanmıştır. Bu acemi siyasetçiler bu sosyolojik vakayı bir incelesinler bakalım.
Necdet Özekmekçi nin red edilecek siyasi mirası yoktur. Onun projeleri savunmayanlar yarın sokağa çıktıklarında Özlem hanımın,  benim dediği projelere baksınlar bakalım altında kimin imzası vardır. Ayrıca bu kentin projelerini ne zamandan beri Özlem hanım yapmaya başlamıştır. Bu kenti ne zamandan beri Aydın yönetmeye başlamıştır. Ayrıca onlar yönetcekse bu kentin kendi başkanını seçmesine ne gerek vardır .Buraya bir memur atarsın, kenti o memur aracılığla yönetirsin. Ayrıca bu guruba önerim,  kentte siyasi tarihi bir incelesinler baksınlar bakalım bugün ittifak yaptıkları kesimin 94 de, 99 da seçim kaybedip bu partiyi baraj altında bıraktıklarını göreceklerdir.
Siyaset ciddi iştir. Reddi miras yapmadan önce iyi düşünmek lazımdır,  Necdet Özekmekçi den destek isteyip,  reddi miras yaparsanız onun desteğini göremezsiniz. Zaten beş parçaya bölünmüş bu örgütü toparlamak her babayiğidin harcı değildir. Hele meclis üyesi listeleri şekillenmeye başlasın sonuçlar çok daha hüsran olcaktır. Bunları bugünden neden söylüyorum biliyormusunuz sizin kılavuzunuzda hata varda ondan. Bu kılavuzlar bu gemiyi karaya oturtacaklardır. Özlem hanım alacağı 15-20 bin oyla buralardan istediğini almış olur ama,  CHP yerel iktidarı kaybeder. Bu günkü tabo bunu gösteriyor. Saygılarımla...

 

Bu makale 1479 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz