söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE SİYASETİ KENDİNİ BULMALI


SÖKE SİYASETİ KENDİNİ BULMALI

Partilerde, aday adaylığı süreçleri başladığından beri ciddi çalışma göremiyoruz. Bunun en önemli nedeni siyasal hayatımızın gün geçtikçe Aydın endeksli oluşmaya başlaması. Bu durum kentin kendi siyasal gelişim sürecini engellediği gibi, siyasetin dizayn edilme çabalarını da baltalıyor. Oysa kentler kendi siyasal yaşamlarını kendi kadroları ve stratejileri ile belirleyemezlerse bağımlılıkları artar ve süreç içinde eriyip giderler. Tabi burada bir diğer etken Bütünşehir yasası. Bu yasayla göbek bağınızın artacağı aşikar ,kısacası kentin gelişim süreci siyasi partilerimizin ilçe örgütlerinin gücü ve siyaset üretme becerileri ile doğru orantılı olarak güçlenecektir. Burada bir diğer sıkıntılı durum düşük profilli aday adaylarının çıkmasıdır. Bu aday adayları nasıl olacakta bölgesel liderlik yapıp kentin gerekli yatırımları almasını sağlayacaklar anlamış değilim. Normal koşullarda aday adayı bile olsanız teknik kadronuzu ve siyasal kadrolarınızın bir bölümünü, projelerinizin bir bölümünü ve yönetme iddianızla birlikte yöntemlerinizi de ortaya koymanız gerek. Bunlar sizin neleri başarabileceğinizin ve yönetme iddanızın ilk göstergeleridir. Yoksa üç beş broşür bastırıp ortaya çıkmakla,gazete ilanlarıyla bu işler ciddiyet kazanmaz.
Ak Parti temayül yoklaması yapıyor sözüm ona dört aday adayı var ama atanmışlardan oluşmuş listesiyle, onun da yarısı oylamaya bile gitmiyor ve çıkacak sonuçları sadece genel merkez bilecek. Bununla Söke siyaseti şekillenecek böyle bir yapıdan ne çıkacağını varın siz düşünün. Ortada meclis üyeliği için kimse yok ve bu parti iktidar partisi. Olmaz böyle şey, siyaset ciddiyet ister, kadro ister, bilgi beceri ister, iddaa ister, proje ister. Kentin devletten alması gereken yatırımlar var, kentin içinde kullanılamayan binalar var, kentin ekonomik ve fiziksel dönüşüme ihtiyaçları var ve sorunların çözüm noktasında güçlü bir iktidar partisi yönetimine ihtiyaç var. Bunlar lütuf falan değil, vergisini ödeyen, katma değer yaratan bir kentin ihtiyaçları. Eğer bunları iktidarlar vermeyecekse alabileceğim yönetim şekilleri üzerinde ciddi ciddi çalışmak gerekiyor. Aydın ben merkezli yapısını sürdürmeye devam edecekse, Aydın'dan ayrılmanın ciddi ciddi planması gerekiyor. Ben iktidar partisiyim istediğim adamla istediğim şekilde yönetirim anlayışı yemiyor beyler bilesiniz.
MHP ise daha büyük yanlışın içinde o müdahelesini açıkça yaptı. Tabi bu hareket en çok Yusuf Hoca ya zarar vercektir. Aydın'ın adayı imajı doğru bir imaj olmaz, ivmesini düşürür bir de kadrolarda bu müdahale ciddi sıkıntılar doğrurur. İnsanlar her hareketlerinin kontrol altında hissine kapılırlar ki ürkeklik başlar. MHP'den beklentiler çıtayı yükseltmişti. Kadro ve projeler konusunda ciddi şeyler olmazsa hüsranla biter bu süreç. Yani tek başına bir isimden öte durumlar var burada ki bunu aşamadıkları ve henüz hazır olmadıkları görülüyor. Umarım bundan sonra proje ve kadrolar konusunda Aydın'ın müdaheleleri en aza iner ve yeni bir yapılanmayla MHP sürece dahil olur.
CHP en hazır gibi görünse de bana göre en sıkıntılı süreci yaşıyor. Çıtanın yüksek olması onları çok sıkıntıya soktuğu gibi içerideki anlaşılamayan muhalefet olgusu yoğunlaşmayı dağıtıyor. Parti yönetimi yeni olduğundan ve siyasi tecrübe eksikliğinden kaynaklanan odaklanma problemi yaşıyor. Aydın merkez bunu gördükçe ucundan kıyısından yüklenme çabaları göstersede Necdet Özekmekçi korkusu Aydın'ı fren yapmaya zorluyor. Yoksa Aydın merkez Söke'de bir değil, üç - beş aday adayı çıkarmaya çalışırdı. Burada da bölgesel liderliği yapabilecek, örgütsel yapıyı bilen, kadroları tanıyan, siyasal birikime sahip ciddi aday'a ihtiyaç var. Eğer bu yapılar doğru oluşturulamazsa, örgüt içi çekişmeler kişiselleşirse parti ile birlikte kent kaybeder ki bunun vebalini kimse ödeyemez. Dünyanın her yerinde yerel yönetimler yapamadıklarıyla eleştirilirler oysa bu kentte yerel iktidar yaptıklarıyla eleştiriliyor bunu anlamış değilim. En önemlisi de sokakta ki yurttaş eleştirmiyor, CHP içinde olan kadrolar bu eleştirileri yapıyor bu çok daha garip. Siyasi ego ve ihtiraslar bu kadar mı önemli anlamış değilim.
Bir diğer önemli unsara değinmeden bu yazımı bitirmek istemiyorum. O konu da Bütünşehir' e meclise göndereceğimiz üyeler. Tüm siyasi partilerimizden ricam lütfen ama lütfen bu konuda kent için yararlı olacak kent için düşünecek kadroları buralara aday gösterin. Kişisel egolarınızdan ve ihtiraslarınızdan daha önemlisi bence bu kentin geleceği ise aman ha aman. Lütfen bunu böyle düşünün. Siyasal müzakere süreçlerini sürdürebilecek, yerel konulara hakim insanlar bu meclise girerse alacağımız yatırmlar o derece artacaktır. Bir de bu başlangıç sürecindeki kazanımlarımız gelecek için öncü olacaktır. O nedenle bu önümüzdeki beş yıllık süreç çok ama çok önemli. Kentin geleceği her şeyin üzerindedir. Saygılarımla...

 

Bu makale 1760 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz