söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE SİYASETİ


SÖKE SİYASETİ

Mart 2014 seçimleri yaklaştıkça Söke'deki siyaset de hareketlenmeye başladı.
Belediye başkan adayları isimleri her geçen gün daha yüksek sesle söylenir oldu.
Bu seçimlerin ne kadar zorlu geçeceği şu günlerde daha net hissediliyor.
Mart 2014 seçimlerinin geride bıraktığımız diğer seçimlere göre Söke açısından önemi daha da büyük. Bugüne kadar hep Aydın siyasetinin Söke'yi arka planda tutma gayreti olmuştur. Bunun nedeni Söke'nin siyasi açıdan güçlü olması Genel seçimlerde bir milletvekilliği kontenjanı hakkını verecektir. Bu nedenle Aydın siyaseti Söke'yi geri planda tutma gayreti göstermiştir. Ancak gelinen noktada artık Aydınlı siyasiler yıllarca görmezlikten geldiği Söke'ye şimdi dört elleriyle sarılır oldular. Bu büyükşehir'in Söke'ye kazandırdığı en büyük artılardan biri herhalde. Artık Söke bölgenin en büyük oy potansiyeline sahip iki ilçesinden bir tanesi. Bu cazibe Aydınlı siyasilerin iştahını kabartır oldu. Bu sebeble aday belirleme süreci daha zorlu ve siyasi çekişmeleri de beraberinde getirdi. Bu adaylık sürecinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayları da doğrudan müdahil oluyorlar. Çünkü onlarda Aydın da seçimi kazanmanın yolunun Söke'deki oylardan geçeceğini çok iyi biliyorlar. Yaptırdıkları anketlerde ismi öne çıkan aday adaylarını Belediye başkan adayı yapmak için genel merkez düzeyinde baskı uyguluyorlar. Son günlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nde yaşanan tatsız olaylar bunu doğrular nitelikte. Daha önce MHP'den aday adaylığını açıklayan Mehmet Ali Oklay gördüğü lüzum üzerine aday adaylığından çekildiğini bildirdi.  Umarım hem Söke için hem de Sayın Mehmet Ali Oklay için hayırlısı olur.
Belediye Başkan adaylığı için her partiden bir çok isim konuşuluyor. Bu isimler tek tek bakıldığında kendi alanlarında gerçekten başarılı işlere imza atmış isimler. Ancak bu Söke'de seçimi kazanmaya yetmiyor. Özellikle bu seçimlerde Söke'ye bağlı köylerinde Söke Belediye Başkanını seçmek için oy kullanacağı düşünülürse seçimi kazanmak için bu oyları alabilmenin yollarını iyi bilmek ve bu yönde siyasi manevralar yapmak önemli. İşte bu noktada bu manevraları iyi yapan aday ve teşkilat ipi göğüsler. AK Parti ve CHP ilçe teşkilatları oluşturdukları yeni yönetimleri ile seçime girecekler. Bunun yanında MHP İlçe Teşkilatı da önümüzdeki günlerde yeniden bir yönetim oluşturarak seçimlere gidecek.
Ak Parti ilçe teşkilatı yeni yönetimin oluşmasıyla o dağınık halinden daha derli toplu bir hal aldı. İlçe yönetimi sessiz ve düzeyli bir siyaset güdüyor. Siyasi ortamı analiz ederek yapacağı hamleleri planlıyor gibi. Geçmiş seçimlere oranla Ak Parti bu seçimlerde daha iştahlı. Son günlerde Metin Yavuz'un adaylığı iyiden iyiye dillendirilmeye başlandı. Metin Yavuz ismi kamuoyunda nasıl bir tepki alır bu önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkacak. Yavuz başarılı bir iş adamı. Konu hakkında sohbette bulunduğum bir büyüğüme “ İyi de abi Metin Yavuz köylerden oy alabilir mi” diye sordum. Verdiği cevap çok ilginç ve realist bir cevap oldu. “ Bugün her köyde Metin Yavuz'un sattığı bir araba var. Yani bu isim yıllardır bu memlekette ticaret yapıyor. Sökeli insanlarla ikili bir ilişkisi var. Buna köylerde dahil. Bu sence bir artı değil mi? Bunun yanında pamuk toplama makinası satıyor. Çiftçi kesimi ile içli-dışlı. Ayrıca ortağı olduğu hastane var. Yanında çalışan yüzlerce kişi var. Bu insanlar işverenlerini Belediye Başkanı olarak görmeyi istemezler mi? Bunlar Yavuz'a artı değer katacaktır.” Tabii ki bu işin bir yönü. Ancak Metin Yavuz'un bunu istemesi çok önemli. Gerçekten Belediye Başkanlığını düşünüyor mu? Bu işe sıcak bakıyor mu? Kendinde bu enerjiyi hissedebiliyor mu? Şimdiye kadar kesinlik arz edecek bir açıklama kendi ağzından duyulmadı.
Diğer yandan Şule Tuntaş ismi de konuşulan isimler arasında. Şule Tutaş AK Parti belediye meclis üyeliği yapıyor. Ve AK partili diğer meclis üyelerinin yanında görev yaptığı süre içerisinde hep daha önde gözüktü. Ayrıca Tuntaş Şehir Plancısı. Bu vasıf da kendisine artı bir değer katıyor. Kendisi ile yaptığımız sohbetlerde siyasi olarak da çok iyi bir hitap kabiliyetinin olduğunu söyleyebilirim. Bayan olması da bayan seçmenlerin ilgisini muhakkak çekecektir. Ben en azından Şule Tuntaş'ın Belediye Başkanlığı olmasa dahi bu memlekete hizmet edebilme noktasında bir yerde olması taraftarıyım. Hem dinamik, hem girişken hem de bu işe gönlünü vermiş bir isim.
Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş'da Salı  günü  AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Kocabaş,  Kamuoyu tepkisi nasıl olur bekleyip göreceğiz. Çiftçi kökenli olması ve Ziraat Odası Başkanlığı yapması kendisi için iyi bir etiket.  Hayırlısı olsun diyelim.
Siyaset gerçekten zor bir iş. Daha bir ay önce Süleyman Toyran ismi AK Parti ile anılırken şimdi muhalefet partisi CHP ile anılmaya başlandı. Şu bir gerçek Toyran ismi seçime girecek üç parti içinde çok önemli bir isim. Üç parti de Toyran ile zaman zaman dolaylı yollardan da olsa bir iletişim kurdu. Bunlar kamuoyunda hep konuşuldu. Bugün ismi CHP ile anılıyor. Diğer yandan mevcut Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi'nin aday olup olmayacağı papatya falına dönmüş durumda. Kendisi her ortamda aday olmayı düşünmüyorum dese de yine de parti içindeki bir grup aday olacağı yönünde çalışmalar yapıyor. Bana göre aday olmayacak. İki dönem Söke'ye hizmet etti. Bir çok projeyi hayata geçirdi. Bazı kesimler bu projeleri eleştirdi. Bazıları başarılı buldu. Ancak şu konuda herkes hemfikir ki Halkın içine girmedi. Buda seçmenler tarafından hep konuşuldu. Ayrıca iki dönemin getirmiş olduğu bir yorgunluk ve stres var. Eğer bir dönem daha seçilebilirse bu strese dayanabilir mi? Bunun yanında Aydın Belediye Başkanı ve yeniden aday olması kesin olan Özlem Çerçioğlu Özekmekçi ismine nasıl bakıyor? Yazının başında bahsettiğimiz oy potansiyelini Özekmekçi ile yakalayabileceğini düşünüyor mu? Yoksa yaptırdığı anketlerde önde olan başka isimlere mi sıcak bakıyor? Yorum tabii ki de sizlerin. Başkan Özekmekçi'ye yakınlığı ile bilinen Engin Yıldız'da yakın çevresine eğer Necdet Özekmekçi Aday olmazsa ben kesin olarak aday adayıyım şeklinde konuşuyor. Diğer yandan Diş Hekimi Levent Tuncel'de hemen hemen bütün köyleri gezmiş durumda. O da gerçekten bu işe çok istekli görülüyor. Diğer aday adayı Avukat Hatice Kurban'da bu süreçte çalışmalarını sürdürüyor. CHP'de bu seçimlerde hiç olmadığı kadar hareketli görünüyor. Bakalım bu isimlerden biri mi aday olacak yoksa Sürpriz bir isim mi ortaya çıkacak.
MHP'de yaşanan tatsız olaydan sonra artık geride bıraktığımız seçimlerde Başkan adayı olan ve beklenenin üzerinde bir oy alarak kamuoyunda dikkatleri üstüne toplayan Yusuf Keremit'in bu seçimlerde de yeniden başkan adayı olması artık iyiden iyiye konuşulur oldu. Yusuf Keremit bir önceki seçimdeki oy oranını bu seçimde de yakalayabilir mi? Bu seçimlerde seçmen kitlesi daha geniş olacak. Bu oy oranını nasıl etkileyecek? MHP görevden alınan yönetim Yusuf Keremit ismine nasıl bakacak? Bu sorular cevapları zor olan sorular gibi.
Evet Söke'deki siyaset böyle. Gün geçtikçe ortam ısınıyor ve hergün farklı gelişmeler oluyor. Belki bu yazıyı okurken farklı isimler ortaya çıkacak. Siyasetin hızına yetişmek bu aralar zor gibi.
Kalın sağlıcakla....

 

Bu makale 1298 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (30/10/2013)
    Çok güzel bir analiz sevgili Kadir... İnşallah ileride adayları da irdeleyerek bilgi verirsiniz.. Selam ve sevgilerimle...