söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ADAYLARINI BELİRLİYOR


SÖKE ADAYLARINI BELİRLİYOR

Son günler de siyaset oldukça hareketlenmeye başladı. Bazıları kendini pazarlama çabaları içine girse de siyasi parti tabanları kendilerince doğru adayları bulma çabası içine girdiler. Özellikle parti içi etkin yapılar bu süreci yönetmek isterken bazen hata  yaptılar, bazen olumlu işlere imza attılar. Elbette kırılma, dökülmeler yaşansada bunlar normal, yaşanması gereken süreçler olarak yerini alacaktır. İşin garibi bu düşük profilli aday adaylarının etrafındaki kişilerin fevri hareketleri ki çoğu zaman bu hareketleri tasvip etmek mümkün değildir. Kral dan fazla kralcıları inanın anlamakta zorluk çekiyorum.
Kent için sıkıntılı bir sürece girilirken bu adayların artık kadro ve proje çalışmalarını nasıl yönelecekleri izleniyor. Eğer doğru kadro ve projeler ortaya konmazsa inanın kaybeden Söke olacaktır. O nedenle aday olan arkadaşlardan bir an önce kadroların belirleyip, projeleri ile birlikte halkımızın önüne çıkarlarsa inanın kent bunları layıkıyla değerlendirecektir. Bu tespitlerden sonra siyasi partilerimizin son durumlarını ve adaylarını yazmak istiyorum.

CHP :
Yeni bir ilçe yönetimi belirlerken sandığa gitmeleri büyük riskti ama bu süreci doğru yönettiler ve ufak tefek çiziklerle atlattılar. Artık Bütünşehirle birlikte yeni bir örgütlenme modeli ve yeni kadrolarla yola devam etmek zorundalar. Tabi geçmişin tecrübelerinden yararlanarak bu süreci götürmek çok önemli. Yerel de 10 yıllık iktidar yorgunluğu zordur ama bunu atlatabilecek kadrolar bu partinin için de ve dışında mevcuttur. Bana göre genel merkez 2 Eylül sürecini doğru yönetmiş ve partinin önünü açmıştır. Biliyorsunuz bu süreçte 3 aday adayı çıkmış ve arkalarında 9 meclis üyesi aday adayı ile gelmişlerdi. 4 Eylül'de genel merkez bu sürecin yanlışlığını gördü ve bu süreci durdurdu. Çünkü Kuşadası'nda 90 meclis üyesi aday adayı, Didim de 75 meclis üyesi aday adayı müracat ederken Söke'de bu sayı 9'da kalınca genel merkez müdahele edip süreci yönetmeyi eline aldı. Bugün ön seçim diye bağıranlara sormak gerek, meclis üyelerini dahi getiremeyenler bugün nasıl bir durum ortaya çıktığını göremiyorlar mı ? Bu nasıl bir aday adaylığı sürecidir ? 4 Eylül'de genel merkez buna son vermiştir, Necdet başkana görevlendirmeyi verirken bunun hesabını yapmış ve partinin halkın gözünde zor duruma düşmesini engellemiştir.
Necdet başkan bu durumda aday olmayacağına göre belirginleşen aday kim derseniz bunun cevabı anket sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Bu aday M. LEVENT  TUNA' dır. Genç, dinamik ve üretken kadrolarla Sosyal Demokrat belediyecilik projeleriyle CHP adayını belirlemiştir. Buna bir de genel merkezin onayını da eklendiğinde CHP Söke'de iktidarını sürdürmeye talip olacaktır.

AK PARTİ :
Burada Namık Yıldırım'ın hatalı olarak görevden alınmasıyla başlayan bir süreç yaşandı. Oysa iktidar partisinin güçlü bir yönetiminin olması kente yatırım anlamında çok önemliydi. Parti içi hizipler buna bir türlü izin vermedi ve 12 yıllık iktidar sürecinde kent bu yatırımlardan bu hiziplerin çabaları sonucu mahrum kaldı. Sonunda atama ile de olsa bir yönetim oluşturuldu ama gördüğüm kadarıyla o yönetimin de tabanla büyük sıkıntıları var. Çünkü bu arkadaşların siyasi geçmişleri olmadığı gibi siyasal alt yapıları da çok eksik görülüyor. Ak Parti üyesi 500 arkadaşa ilçe başkanının kim olduğunu sorsanız abartmıyorum ama yüzde 10'nu adını dahi bilmez. Ama bu arkadaşlar iyi niyetli çaba gösterseler de biz Türkler'de bir söz vardır “ TARLA'DA İZİ OLMAYANIN, MECLİS'TE SÖZÜ OLMAZ “ diye önce tarla da bir çalışmaları, emek sarfetmeleri lazım. Söke 'yi tanımaları kendi tabanlarıyla kaynaşmaları lazım. Burada MEHMET UYGUNTÜZEL kendileri açısından doğru aday olabilir ve bunun deklere edilmesi geciktirilmemelidir. Projeler ve kadrolar konusun da ciddi anlamda çalışmalar yapılmalı ve kentin sorunları ve çözüm önerileri konusunda Namık başkandan bilgi almalıdırlar. Söke'nin güçlü bir iktidar partisi yönetimine ihtiyacı vardır ama siyaset üretmek içinde bilgi ve birikimli olmak çok önemlidir. Bence de Mehmet Uyguntüzel Ak Parti için doğru aday olabilir ama biraz daha iddalı ve profesyonelce süreci yönetebilmesine bağlıdır. Eski kadrolardan biraz uzaklaşıp yeni kadrolarla çalışmak ak parti için yararlı olacaktır. Aydın Bütünşehir için Mehmet Erdem ise Ak Parti açısından büyük kayıptır. Bu aday Söke'de Ak Parti için sıkıntıdır.

MHP :
Bu yazıyı yazmaya başladığım saatlerde Sayın YUSUF KEREMİT'in adaylığı bana göre kesinleşmişti. Sadece açıklanması kalmış ama parti içi kırgınlıklar da gördüğüm kadarıyla başlamıştı. Oysa bu süreç önceden başlasa da bugün gelinen noktayı görememek hata olurdu. Mevcut yönetim bu durumda ne yapar, duygularıyla mı hareket eder, yoksa sürecin içine mi girer bilemiyorum. Bu onların kararı tabi ki ama MHP eğer Söke'de iktidar alternatifi olmak istiyorsa birlikten yana olmalıdır. MHP'nin de yeni kadrolara ihtiyacı vardır. Özellikle bir önce ki dönem de meclis üyelerinde yaşanılan sıkıntılar unutulmamalı ve kent için yaralı kadrolar işbaşına getirilmelidir. Kentin sorunları ve çözüm önerileri konusunda ciddi projelerin ve çalışmaların ortaya konulması MHP'nin bu kente olan borcudur. Bu çalışmaları ve kadroları kendilerinden bekliyorum umarım beni yanılmazlar.
Belirginleşen bu üç adayın Söke için çalışacaklarına ve projeler üreteceklerine olan inancımla saygılar sunuyorum...

      

 

Bu makale 1625 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz