söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBEYAZ TÜRKLER YANILIYOR


BEYAZ TÜRKLER YANILIYOR

Kentte yaşayan Beyaz Türkler, son dönemde çokça dillendirmeye başladılar bu konuyu; "Ak partiye oy verirsek ve Belediye Başkanını Ak parti den seçersek yatırımlar daha çok kente gelir." 
Baktığınızda bu söylem doğru gibi gözükse de sosyolojik gerçeklik bunun böyle olmadığını ispatlıyor. En basitinden Nazilli örneğini ele aldığınızda bile sorunun yanıtının bu olmadığını görürsünüz. Nazilli Belediye Başkanı MHP'den seçilmiş olmasına rağmen Vekil Ali Gültekin adeta yatırıma boğuyor Nazilli'yi. Söke ise bu konuda çaresizlik içinde adeta ağzıyla kuş tutsa bu yatırımları alması mümkün değil. Çünkü sorun Söke'nin il olma çabası ve geçmişten gelen Aydın insanının kompleksi. Buna devlet refleksini de eklediğinizde karşınıza çıkan ittifak ne yaparsanız yapın aşılmaz duvar adeta. Buna Vekil Mehmet Erdem 'in engelleme çabalarını da eklediğiniz de adeta çifte kavrulmuş oluyor. Kısacası Kent Hükümet binası bekliyor, Kent Öğrenci Yurdu bekliyor, Kent 5 adet İlköğretim okulu bekliyor, Kent Öğretmen Lisesi bekliyor, Kent fakülte bekliyor, Kent Ziraat okulunun Agro Kent için merkez yapılmasını bekliyor, Kent Menderesin temizliğini ve ıslahını bekliyor, Kent Devleti bekliyor. Ama devlet SÖKE 'yi unutmuş görmüyor, çünkü Aydın buna engel. 
Yaklaşan yerel seçimler öncesi bunları daha çok konuşacağız. Ama bu sorunlarımızın çözümü noktasında birlikte hareket edip strateji belirlemezsek daha çok konuşuruz, ama sadece konuşuruz. Siyasi partilerimiz ve aday adaylarımız bu konuda projelerini halka anlatmak zorundadırlar. Kırsal mahallelerin sorunları, yerel yönetimin yeniden organizasyonu, kentin fiziki dönüşümü, kentin ekonomik dönüşümü, bölgesel liderlik iddaları projelere ve kadrolara yansımazsa  Kent önümüzde ki 20-30 yıllık sürecini kaybeder. Bu nedenle konun ciddiyetine hakim adayların ve kadroların seçimi siyasi partiler için çok önemlidir. Umarım siyasi partilerimiz hazırlıklarını yaparken bu önemli konuları göz ardı etmezler. Partiye yönetici seçmek ayrı bir durumdur, Kente yönetici seçmek ise çok ayrı inşallah bu ayrımı çözebilirler.
Siyasi partilerimize gelince herkes önce belediye başkan adayının belirlenmesini bekliyor, oysa bu süreçte meclis üyeleri de en az belediye başkan adayı kadar önemli durumdadır. Bu iş bir kadro ve proje işidir, vizyon ve yönetme iddası işidir, bölgesel liderlik işidir. Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi bu çıtayı yükseltiği için bundan sonra gelecek belediye başkanı bu çıtayı indiremeyeceği gibi daha da yükseltmek zorundadır. Siyasi partilerimizi bekleyen en büyük sıkıntının nedeni budur. Ya Necdet Özekmekçi gibi karizması yüksek aday bulacaklar ya da eşitler arasından bir sözcü çıkarıp kadro ve proje hereketine dönüşecekler. Bu siyasal stratejileri çözümleyemezlerse seçimler hüsran olur. Burada siyasi partilerimizi incelediğimizde Ak parti kendi içsel sorunları nedeniyle çok yoğun günler yaşamakta, aday adayı olarak Namık Yıldırım, Kaymakam Mehmet Demirezer, Tanju Karaçancı, Şule Tuntaş, Hasan Turan, isimleri öne çıkmaktadır. Ama yönetim krizlerini aşamamış, kadro ve projeler konusunda sıkıntısı olan ve iktidar da olduğu süre içinde kente yatırım getiremeyen partinin çok sıkıntıları olur. Nitekim belediye meclis üyesi 31 kişiyi bulmakta bile sıkıntı çekeceği aşikardır.
MHP daha sakin görünsede, Yusuf Keremit'in aday adaylığını açıklamasıyla hareketlenecektir. Yusuf hoca siyasal birikimiyle ve kadrolarıyla bana göre en hazır aday adayıdır. Genel merkez düzeyinde de destek göreceği aşikardır. Bir diğer aday adayı M. Ali Oklay'ın il genel meclis çalışmaları kendisi için referans olsa da bütünşehir başka bir boyut olarak önünde durmaktadır. Bence MHP bu seçime en hazır partilerden biri olarak duruyor. Ama konjektürel gelişmeler biraz daha MHP lehine çalışırsa süpriz aday adaylarının çıkması kaçınılmazdır. Kırsaldaki gücünü doğru yönetebilmesi MHP'nin başarısında etken olacaktır.
CHP, sıkıntılı bir sürece girmiştir. Yönetimlerdeki üyelerin aday adaylıkları için istifa edecek olmaları ve son bir yıllık süreci doğru yönetememiş bir kadronun sıkıntısıdır bu. 10 Yıllık iktidar yıpranmışlığı da bunun tuzu biberidir. Burada, bu aşamada iyi bir ilçe başkanına ve yönetimine ihtiyaç olduğu aşikardır. Kalan 9 aylık süreci doğru yönetemezse Chp için kayıp kaçınılmazdır. İlçe başkanlığı için Levent Tuna ismi tartışılmalı ve ciddi bir kadro oluşturulmalıdır. Belediye Başkan aday adayları olsada bana göre bu geçiş döneminin Adayı İbrahim Muslu dolu dolu bir alt kadroyla ortaya çıkmalıdır. Yerel yönetim ciddi bir kadro ister, proje ister, vizyon ister. Ayrıca sırf mevcut parti kadrolarının arasına sıkışıp kalmak CHP'yi açmaza düşürecektir. Dışarda pırıl pırıl birikimi olan insanları da görmesi kent içinde, parti içinde kazanım olacaktır. Bunlar benim değerlendirmelerim ve düşüncelerim. Saygılarımla...

 

Bu makale 1457 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz