söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE CHP'NİN AÇMAZI!


SÖKE CHP'NİN AÇMAZI!


Yaklaşık 10 yıllık yerel iktidar döneminin son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde, CHP Söke ilçe örgütünde sıkıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Sayın Necdet Özekmekçi'nin 2014 Martı'nda yapılacak yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklaması tabanda olumlu ve olumsuz dalgalanmalara neden oldu. Bazı üyeler 10 yıllık yıpranmışlığın ve kadrolarda yorgunlukların ortadan kalkması gereğini düşünürken bazı üyeler de tam tersini söyleyerek Necdet başkanın çıtayı çok yükselttiğini bazı projelerinin ve yapmak istediklerinin taban tarafından doğru anlaşılamadığını sürecin selameti açısından bir dönem daha devam edip yeni kadroların hazırlanmasında yardımcı olunması görüşünü savunuyorlar. Özellikle Necdet başkana muhalif kesimler belli kişilerin etrafında biraraya gelerek adeta ikinci, üçüncü hatta dördüncü ilçe yönetimleri oluşturup çalışmalara başlamış durumdalar. Bu parti disiplini açısından çok tehlikeli bir durumdur.
Yarın ne yaparsanız yapın, bugün bu yapılara engel olamazsanız sonuç hüsran olur. Biz bunları 94 yerel seçimleri öncesinde bizzat yaşadığımız  için bugünden uyarma gereği duyuyorum.
Aday adayı olmak her parti üyesinin en doğal hakkıdır.Ancak parti adını kullanma yetkisi sadece ilçe örgütünün yetkisindedir. Aday adayı arkadaşın yapması gereken projelerini, kadrolarını, vizyonunu, yönetim anlayışını, seçim bütçesinin nasıl oluşacağını gidip yönetime sunar ve ön onay talebinde bulunur. Bu ön onayı alan kişilerin partinin adını kullanarak aday adayı olduklarını tabana ve topluma lanse edebilirler. Parti tüzüğü, temayülü ve disiplini bunu gerektirir. Diğer davranış biçimleri ise disiplinsizlik olur ki buradan anarşizim doğar. Unutmayalım ki, disiplinsiz demokrasi olmaz. Ayrıca bu aday adayları mevcut belediye başkanını toplum içinde her eleştirdiklerinde adama dönüpte sorarlar;
"Bu başkan sizin partinizin belediye başkanı değil mi ?
Varsa eleştiriniz bunu parti içinde neden yüzüne yapmadız ?
Madem çözüm önerileriniz vardı bunları neden iletmediniz ?"
Bugün ne yapılmalı ? Temel soru bu. Bu açmazda nasıl bir yöntemle çıkılmalı ? İlçe yönetimi bu soruları elbette kendine soruyordur ama çözüm noktasında çabaları olmadığı için örgütte homurdanmalar başladı. Yönetimin yapması gereken Beş kişiden oluşan bir seçim komitesi oluşturmalı seçimin tüm stratejisini bu beş kişilik ekip belirlemelidir. Bu ekip bir toplantı düzenlemeli ve eski ilçe başkanlarını, vekilleri, meclis üyelerini, muhtarları, sivil toplum önderlerini, sendikacıları ve partinin kanaat önderlerini çağırıp aday adayları ve projeler üzerinde ön talepleri toplamalıdır. Partinin sadece içerisinde değil dışından da aday adayları olabilir bunları partiye kazandırmak içinde çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca aday adayları ile ilgili bir alt ekip oluşturulmalı ve bu kişilerle görüşmeler bu alt komisyon tarafından gerçekleşmelidir. Bir diğer oluşturulacak ekip projeler ve halkın yerel yönetimden beklentileri üzerine çalışmalar yapmalıdır. Bu ekip teknik özelliklerinin yanısıra toplum bilimcilerden oluşmalıdır. Nasıl bir yerel yönetim, nasıl projeler, toplumsal katmanların beklentileri sorgulanmalı ve projeler bu beklentiler ve olanaklar üzerine kurgulanmalıdır.
Parti 99 da başlayan bu kadrolarla devam etme noktasında kalırsa ciddi sıkıntılar yaşayacaktır.Yeni projeler, yeni kadrolar, vizyon ve yönetim anlayışı kent için geliştirilmek zorundadır. Bugün geldiği noktadan çıkmak için yönetimin önünde kısa dönem kalmıştır. 3'er aylık 3 döneme bölünecek bu süreç doğru yönetilemezse hüsran kaçınılmazdır. Ayrıca Bütünşehir yasasının getireceği sıkıntılarda cabasıdır.
Unutulmamalıdır ki; batı, sosyal demokrat oyların il bazında yüzde kırk ikisine sahiptir. Bu oylar bütünşehirde kendine temsil yetkisi bulamazsa ciddi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Ayrıca Özlem Hanım'ın makyavelist yaklaşımlarla Söke'ye müdaheleri çok büyük sıkıntılar doğuracaktır. Bugünden bunun tedbirleri yönetimler tarafından alınmalıdır.
Yönetimin bugünden kuralları koyup çerçeveyi belirlemesi gerekmektedir. Zaten geç kalınmış bir durum söz konusundur. Pro aktif olunmalı ve süreci yönetme çabası içine bir an önce geçilmelidir. Aksi takdir de süreç sizi savurur. Kısacası yönetim karar verme noktasındadır ya devam edip süreci doğru yönetecek ya da istifa edip yeni bir yönetime süreci bırakacaktır. Dün söyledim bugün yine söylüyorum, kompleks yapmadan benden hangi konuda yardım isterlerse yardım etmeye hazırım.
Yeter ki samimi olsunlar.
Saygılarımla...

 

Bu makale 1142 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz