söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE VİZYONUNU ARIYOR


SÖKE VİZYONUNU ARIYOR

İşsizliğin ve yoksulluğun gün geçtikçe arttığı günümüzde,  tersine göç vermeye başlayan kent geçmiş günlerini arar duruma düştü. Kişi başı kent içi hasılası 3. 500 dolar civarında seyrettiği sürece bu göç kaçınılmaz olarak devam edecektir. Tarımdan elde ettiğiniz ürünleri katma değer yaratıp endüstriyel ürün haline getiremezseniz yapacağınız çok fazla şey yok demektir. Yapacağınız iki fakülte üç yüksek okulla öğrenci sayınızı 5. 000 çıkarsanız ne olur. Öğrenci başına bu çocuklar 1. 000 tl harcasa aylık 5 milyon yapar, 8 ay kentte kalsalar 40 milyon yıllık gelir yapar ki bu da inandırıcı olmaz çünkü Kuşadası gibi 20 km uzakta cazibe merkezi varken olanaklı görülmüyor. Kısacası böyle palyatif tedbirlerle bu kenti ayağa kaldıramazsınız. Bunun için topyekün çalışma yapmak gerekir. İşte bu sebepten Ekonomik ve Sosyal konseye ihtiyaç vardır.
Gelecekte paylaşım savaşları Gıda ve Su kaynakları üzerine olacaktır. Dünya nüfusunun 2030 yılında 9. 5 milyar insana ulaşacağını öngören BM raporu varken bunu görmemek çocukça olur. Yeryüzünün en bereketli topraklarına sahip bu kent bu nimetin farkında olmalıdır. Önümüz de bomboş duran 720 dönümlük Ziraat Okulu alanı neden değerlendirilmez anlamış değilim. Burası Tarım ve Hayvancılık Enstütüsüne dönüştürülüp bir bölümünde AGRO-KENT çalışmaları yapılabilir. Stratejik bir planlamayla kentin tarımsal gelirleri hem çeşitlendirilir hemde yaratılan katma değer saysesinde artırılabilir. Ziraat okulunun mevcut yeri bu iş için idealdir.
Yılan hikayesine dönen Organize Sanayi Bölgesi için Ulusal ve Uluslar arası sermaye guruplarıyla görüşüp lobi faaliyetlerinde bulunmak gerekir. Yaklaşık 20. 000 civarında genç ve işsiz nüfusu emek yoğun işletmelerde verimli hale getiremezsek bu kent emekli kentlerinden birine dönüşecektir. Bu alanda hedef sektörler belirlenip acil olarak çalışmalar yapmak gerekmektedir.
Bütünşehir yasasıyla birlikte kırsal mahalleye dönüşen köylerimizle ilgili ciddi çalışma ve gelecek planlaması yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Her şeyden önemlisi bu kırsal mahalleler tıpkı köy tüzel kişiliğine sahip olduğu gibi yerel yönetimler tarafından özerk bırakılmalı mimari tarzı, imar durumları, mal ve mülkleri orada yaşayan insanlarımız tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü buraları o insanlarımızın yaşam alanlarıdır. Nasıl biz merkezin müdahalelerini tasvip etmiyorsak o insanlarımızda yaşam alanlarına müdahale edilmesine karşı çıkacaktır. Burada bölgesel planlamalar yapılırken bu hassasiyetler mutlaka dikkate alınmalıdır. Beldeler de bugün sahip oldukları korunarak planlama içine karşılıklı mutabakat sonucu geçmelidir. Tüm kırsal mahallelerimizin kendine özgü üretim tarzına uygun , gelir düzeyini ve çeşitliliğini arttıracak projelere ihtiyaç vardır.
Gelecek planlaması yapılırken geçmişin deneyimleri göz önüne alınmalıdır. Tarihsel süreçte bilimin doğduğu bu topraklarda bilim alanında çalışma yapacak çocukların yetiştirilmesi için bir BİLİM KÖYÜ kurulmalıdır. Bu coğrafya içinde bu iş için ideal topraklar ve yapılar Eski Doğanbey köyünde mevcuttur. Bu proje kent geleceği açısından önemli projelerden biridir. Burada yapılacak çalışmalar kentin dünyaya tanıtımınada çok ciddi katkılar sağlayacaktır.
Kent içi yapılaşmalar göz önüne alındığında kentin merkezi kenarlara kaydırılmalı yoğunluk azaltılmalıdır. Kaymakamlık binasının mevcut garaj yerine gelmesi bunlardan sadece bir tanesidir. Kocagözoğlu ilkokulunun uygun alana taşınması bir diğeridir. Bankalardan en az iki -üç tanesinin Albayrak caddesine getirilmesi Çeltikçi caminin restorasyonunun yapılarak protokol cami haline dönüştürülmesi sadece bazılarıdır. Sanayi sitesi çevre yolunun altına taşınarak burası gelir ortaklığı uygulamasıyla kentsel yaşam alanına dönüştürülebilir. Böylece sanayi sitesi çevre yolunun altında kentten ayrılmış olabilir. Alayın Gümelez bölgesine nakli sağlanırsa burası yeni bir kentsel yaşam alanı olabilir.
Kısacası ekonomisi gelişen ve üreten bir kentin tüm alanları halkın onayı alınarak yeniden kurgulanabilir. Bu konuda ciddi çalışmalar yapacak bir bilim kuruluna ve Ekonomik Sosyal konseye ihtiyaç vardır. Tabi en önemlisi bunları görebilecek ve uygulayacak Vizyon sahibi yöneticilere…

Turgut Türkoğlu

 

Bu makale 1033 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • HALİL GÜVEN (29/4/2013)
    Önerilerine aynen katılıyorum. Umarım birilerinin dikkatini çeker de yararlanılır görüşleriniz... Selam ve sevgilerimle:)