söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYEREL YÖNETİMİN YENİDEN ORGANİZASYONU


YEREL YÖNETİMİN YENİDEN ORGANİZASYONU

Bütünşehir yasasıyla mevcut sıkıntılarımız bir anda ikiye katlandı. 7 Belde ve 34 köy kentin bir parçası oluverdi, bir gecede. Yaklaşık 50.000 insana hizmet üretmek kolay değildir.Bunun sıkıntıları süreç yaşandıkça ortaya çıkacaktır. Mevcut yapılar örtülü bir imar affıyla ruhsatlandırılacak ama kent içindeki yapı sahipleri mahkemeye başvurursa onlarda bu haklardan yararlanacaklardır. Yaptığınız Nazım imar planlarına ilaveler yapmak suretiyle bu belde ve köyleri işlemek zorunda kalacaksınız. Hizmet üretme bantlarınızı yeniden düzenleyip buralara da hizmet götüreceksiniz. Mevcut belediyelerin ve köy muhtarlıklarının borç-alacak hesaplarını tasfiye edeceksiniz. Araç ve ekipmanlarını değerlendireceksiniz,personelin durumu ise daha vahim. Norm kadro gereği bir kısmı ilçe de kalacak bir kısmı bütünşehir uhtesinde bir bölümü diğer kamu kurumlarına dağıtılacak. Kısacası kaotik bir durum var ortada.
Tüm bu sorunların içinde elinizden giden yetkiler ise cabası.O nedenle yerel yönetimin şimdiden çalışmaya başlamasında yarar var. Buradaki sıkıntı ise yasal netlik oluşmamasından kaynaklanıyor. Bazı şeyler yol aldıkça netleşecek şimdiki görüntü bu. Ama yinede bazı şeyleri bugünden planlayıp yürürlüğe koymanın faydası var.Bunun başında da yerel yönetimin yeniden organizasyonu geliyor.
* Kent içi 4 bölge olarak planlanmalı
* Kırsal alan 3 bölge olarak planlanmalı
* Yenidoğan,Bağarası,Sazlı kırsal bölgelerin merkezleri olmalı
* Kalite yönetim sistemleri mutlaka uygulamaya geçirilmeli
* Verimlilik öne çıkarılmalı
* Mevcut personelin eğitimine önem verilmeli
* Hizmet üretme bantları geliştirilmeli
* Kent hakemliği mutlaka kurulmalı
* Proje karar kurulları yaşama geçirilmeli
* Akil adamlar meclisi oluşturulmalı
* Hizmet ve mal satın almalarda krıter sadece fiyat olmamalı
* Dikey ve yatay örgütlenme modeli uygulanmalı
* Çevre gönüllüler birliği kurulmalı
* Tüketici derneği kurulmalı
* Çocuk,kadın,gençlik kulüpleri kurulmalı
* Sosyal belediyecilik geliştirilmeli
* Saydamlık, hesap verilebilirlik,katılımcılık temel felsefe olmalı
* Ekonomik hayatı geliştirmek için önderlik edilmeli
* Bölgesel liderlik çalışmaları geliştirmeli
Kentin bugün içine düştüğü bugünkü durumdan çıkabilmesi için yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğu aşikardır.Bu yapı kendi içinde dinamik bir hal aldıkça diğer sorunların çözümünede katkı sağlayacaktır. Kaynaklar doğru kullanıldığında, kentin Entelektüel birikimlerinden doğru yararlanıldığında,süreçler doğru tahlil edildiğinde kent ve insanımız kazanacaktır. Bu süreci bilimin yardımıyla doğru yönetebilirsek geleceğe daha umutla bakabiliriz.
Yerel yönetimin bu yeniden organizasyonu bugün yeni süreçle birlikte başlarsa hakimiyet bizim elimde olacaktır. Aksi takdirde bu süreç bizi savuracaktır.
Saygılarımla…

 

Bu makale 1063 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz