söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDÜŞÜK PROFİLLİ ADAY ADAYLARI VE BEKLENTİLER


DÜŞÜK PROFİLLİ ADAY ADAYLARI VE BEKLENTİLER
 
Kentin içine düştüğü sarmaldan kurtulmasının önündeki fırsatlardan biri yaklaşan yerel seçimlerdir. Bu seçimlerde siyasi partilerimize ve seçmenlerimize çok önemli görevler düşüyor. Siyasi partilerimiz bu süreci doğru yönetip, yönetici kadrolara bilgili, birikimli, vizyon sahibi adaylar bulup toplumun önüne çıkarmalıdırlar. Eğer bugün ortaya çıkan düşük profilli aday adaylarının eline kalırsa Söke’nin vay haline. Bakın siyasi parti yöneticilerimiz önce kendilerine şu soruları sormalılar. NELERE TEPKİ DUYUYORUZ, NASIL ÇÖZECEĞİZ VE KİMİNLE ÇÖZECEĞİZ ? Yani önce kentin sorunlarının tespiti için bir çalışma yapılmalı sonra bu sorunların çözümü noktasında projeler üretilmeli ve daha sonrada bu süreci yönetebileccek bu projelere hayat verebilecek kadroları tespit etmelidirler.
Ayrıca Bütünşehir yasasından doğacak sorunların tespiti ve bunlara karşı yapılması gerekenler stratejik bir plan dahilinde irdelenmelidir. CHP üzerinden bir saptamayla konuyu biraz açayım. Aydının batı yakasının sosyal demokratlar açısından önemi fazladır. Çünkü bu altı ilçede chp nin oy oranı 2011 seçim sonuçlarına baktığınızda % 42 civarındadır. Söke olarak biz bu bölgenin doğal lideriyiz. Burada bizim bütünşehirde temsil oranımız , bölge liderliğimiz göz önüne alındığında, bütçe payları, projeler üzerindeki taleplerimiz ve kadro belirleme oranlarımız ve süreci yönetme kabiliyetimiz aldığımız oya orantılı olmalıdır. CHP aday belirleme sürecini yönetirken bunun dikkate alınması gerekmektedir. Bunu bir plan, bir strateji ölçeğinde gerçekleştirmek ilçe yönetiminin başlıca hedefi olmalıdır. Bunu yönetimin gerçeleştirebileceği konusunda ciddi kuşkularımıda belirtmeden geçemeyeceğim için uyarımı bugünden yapmak istiyorum. CHP açısından baktığımızda beklentiler çok yüksektir. Bu beklentilere cevap verecek tüm entellektüel birikimlerden yararlanmak yönetimin başlıca sorunudur. Yorgun ve yıpranmış kadroların yerine genç dinamik proje üretecek yeni kadroların oluşturulması ise bir başka boyuttur. Aksi takdirde sonuç hüsran olur.
Bugün kentin hasılasının kişi başına 3.500 dolar seviyelerinde olduğunu göz önüne aldığımızda işsizlik, yoksulluk, çarpık kentleşme, göç ve bundan kaynaklanan sorunların üstüne 7 Belde ve 34 köyün kentin hizmet alanına girmesinide eklemeliyiz. Bu çerçeveden baktığımızda belediyenin dikey ve yatay örgütlenmesi yeniden oluşacaktır. Bu yapının hizmet üretme bantları baştan sona değişmeli ve yeni kadro çalışmaları yapılırken mutlaka kalite yönetim sistemleri getirilmelidir.
2023 Hedef planlaması yapılırken bölgesel liderlik, bütünşehirle ilişkiler, kentin sorunlarının çözümü, yatırımlar, kentsel dönüşüme yönelik projeler, lobi çabaları, üniversite kurma planları kısacası çok geniş bir perspektiften baktığımızda bu kentin çok yüksek profilde aday adaylarına ihtiyacı olduğu görülecektir. Eğer bu dar bir kadronun ve bakış açısının elinde şekillenirse Söke gelecek sürecini kaybedecektir. Siyasi partilerimiz bu yarışta adayların ve kadroların ne kadar önemli olduğunun farkına varırlar ve bu süreci doğru yönetirler. Ama şuana kadar adı geçen aday adaylarının bu vizyona sahip oldukları konusunda ciddi şüphelerim var. Anketler, arama konferansları düzenleyen ilçe bazında örgüt olmaması bu çabaları yeni yılda başlatacaklarını umut ediyorum ve bekliyorum.
Saygılarımla.

 

Bu makale 1111 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz