söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAK PARTİ'NİN SÖKE TERCİHLERİ


AK PARTİ'NİN SÖKE TERCİHLERİ

Kuruluşundan bu yana yanlış tercihlerin üzerine kurgulamalar yapan Ak parti ilçe yönetimleri kentin bugün içine düşdüğü durumun müsebbiblerinin başında gelmektedir. Türkiye ölçeğinde yakaladığı siyasi iktidarı yerelde geçen 10 yıllık süreçte CHP'ye karşı bir tek seçim kazanamayarak bu alanda bir rekor da kırmış bulunmaktadır. Ufukta yaklaşan yerel seçimler öncesinde de durum pek farklı görünmüyor. Son dönemde yapılan bir çok anket bugünden bunun sinyallerini veriyor. Söke halkının yüzde % 55 lik kesimi yapılacak yerel seçimlerde Söke ve Aydın 'da yerel seçimleri Chp'nin kazanacağını göstermektedir. İşin ilginci  % 30 civarında bir seçmende MHP'nin kazanacağı yönünde görüş belirmiştir. Bu anket bile ak partinin bugün geldiği noktanın göstergesidir. Sosyolojik ve siyasal anlamda çözümlemeler yaptığımda bazı ilginç saptamalarım oldu,bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.
A. AK PARTİ'NİN TARIM POLİTİKALARI :
İlçenin gelirlerinin % 70 lik kısmı tarımdan gelirken hükümetin tarımı dışlayıcı politikaları  kent insanının siyasi tercihleri konusunda başlıca etkenlerden olmuştur. Kendini dışlanmış hisseden bu insanlar genellikle merkez sağ tercihler kullanırken MHP bunu iyi değerlendirmiş örgütlenmesini bu doğal tabanın üzerine kurup gelişimini hızlandırmıştır. Tariş konusunda yanlızlaşan insanların sayıları 7.000 çiftçi düzeyindedir. Kazan birleşimi buna dahil edildiğinde bu sayı otomatik olarak ikiye katlanmaktadır. CHP yerel iktidarın avantajıyla bu kesimin bir bölümünü yanına çekmeyi başarmıştır.
B. KENT İÇİ YATIRIMLAR :
Genel iktidar sürecinde kente yapılan alt yapı ve üst yapı yatırımları çok düşük düzeyde kalmıştır. Oysa vergisini düzenli ödeyen kentlerden biri olan Söke insanı iktidardan alamadığı yatırımlardan dolayı devletine küsmemiş ama iktidarı bu konuda cezalandırmıştır. Son 30 yıllık süreçte bu böyle gelişim göstermiştir. 1984-1994 döneminde Anavatan iktidardayken Shp yerelde tercih edilmiş,1994-2004 arasında Doğru yol partisi iktidardayken Anavatan tercih edilmiş, 2004-2014 arasında ise Ak Parti iktidardayken ise CHP tercih edilmiştir. Bugün gelinen noktada iktidarın ağaçlı köprüsünü yapmasından başka (o da tartışılır) bir yatırım olmamıştır.
C. KENTİN SOSYOLOJİK TABANI :
Son dönemlerde aldığı göçler tabanı kozmopolit hale getirsede, yerleşiklerin siyasl ağırlığı tüm hızıyla devam etmektedir. Özellikle cumhuriyetin kuruluş aşamasında balkanlardan ve giritten gelen mübadiller kentin dokusunun işlenmesinde etkin güçtürler. Adeta kentin kurucu unsurları konumuna gelen bu insanların yaşam felsefeleri ve demokrasiyi içselleştirmeleri iletişim içinde oldukları kırsalı da etkilemiştir. Eğitim düzeyinin anadolu ortalamalarının çok üzerinde olması da kent insanlarının sorunları çözümlemesinde ve gelişim süreçlerini hızlandırmada etkendir. Böyle bir tabanda Ak Parti'nin çalışma alanları farklılaşmazsa başarılı olma şansı yoktur.
D. YAŞAM ALANLARINA MÜDAHALE VE ÖTEKİLEŞTİRME :
Genel politakaları gereği muhafazarlığı ön plana çıkarması ve kendinden olmayanların dışlanması,düşüncelerine değer vermemesi Ak Partinin kentteki en büyük sorunlarından biridir. Kendi içine kapanık bu yapı kent insanını her zaman tedirgin etmektedir. Devlet kadrolarında kendine yakın hissedeceği kent insanlarının getirilmemesi bile bu ürküntülerini arttirmaya yetmiştir. Göreve getirilen bu kadroların kent insanına tepeden bakmaları ise Ak Parti açısından büyük sıkıntılara neden olmuştur. Demokrasiyi içselleştirmiş, müdahalecilikten nefret eden insanımız yerel de bir Ak Parti iktidarının yaşam alanlarına müdahale kaygısı taşıdığı için tercihlerini ak partiden uzaklaştırmıştır.
E. ÖRGÜTLENME, PROJE, VİZYON VE KADROLAR :
Kuruluşundan bu yana dar bir kadro tarafından örgütlenme çabası içine girildiği için yeni yüzler çok fazla ön plana çıkamamaktadır. Kendi içinde adeta bir kast sistemi uygulanmaktadır. Bu kadrolara rağmen yönetime gelen isimler Kemal Özbek gibi Tanju Karaçancı gibi süreçte adeta tasfiye edilmiştir. Kurucular adeta kendilerini genel merkezin sözcüleri gibi gösterip partiyi yönetmeye ve yönlendirmeye çalışmışlardır. İki yerel seçim de de aldıkları oyların düşüklüğünde veballeri vardır. Bunun en belirgin özelliklerinden bir tanesi bu insanların hazırladıkları projelerin bir tanesi bugün kent insanının aklında kalmadığı gibi bir kente ilişkin vizyon çabasıda görülmemektedir. Oysa örgütlenme yeni kadrolar, projeler ve vizyon çalışmaları ile bütünleşir. Kenti yönetme iddasıda buradan doğar.
Sonuç olarak baktığımızda bu on yıllık süreç Ak Parti'nin kendine dersler çıkarıp gelecek kurgulaması yapmasına umarım yardımcı olur. Halka rağmen politaka üretemezsiniz, halka rağmen kadro kuramazsınız, bu jakoben tavrından vazgeçmediği takdirde Ak partinin yerel seçimlerde başarılı olma şansı yoktur. Söke halkı samimi ve birikimli bulduğu insanlara tercihlerini göstermiştir. Aydın merkezli siyasetçilerin ve partilerin bu kentte şansı olamaz. Saygılarımla...

 

Bu makale 1489 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz