söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OSLUN


KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OSLUN

25 Ekim 2012 Perşembe günü, dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramını kutlayacağız. Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi, bir sevinç atmosferinde buluşturan önemli zaman dilimleridir. Bayramlarımız, iman atmosferinde, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günlerdir.
Kurban Bayramı, üç ilâhî dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim’den Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya; Hz. İsmail’den Hz. Muhammed’e uzanan bir ibadettir. Kurban aynı zamanda İslam’ın temellerinden biri olan Hac ibadetinin önemli bir parçasıdır. Kurban, Allah’a, yüce ve ilâhî olan her şeye, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır. Kurban, sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesidir. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır.
Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da sevinçlerimizi büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı göze alan çileli eşleri de mesrur etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocukları sevindirmeliyiz ve yılda bir defa gerçekleşen bu ibadetin coşkusuyla tanıştırmalıyız.
Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selâmlaşarak, kucaklaşarak, karşılıklı ziyaret ederek, kurban etlerini dağıtarak, ikramda bulunarak; bütün sokakların, bütün komşuların,- mümkünse bütün yurdumuzun, İslâm coğrafyasının ve bütün dünyanın- gözlerine sevinç taşımalıyız.
Hastanede yatağında ve evinde ziyaretçi bekleyen insanlarımızı hatırlamalıyız; öksüz ve yetimlerin, kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; hapishane ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulunan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız. Trafik kurallarına uyarak iyi müslüman, iyi insan ve iyi vatandaş olma bilincinde olmalıyız.  
Bu arada, bu cennet vatanımızı korurken şehit olan kardeşlerimizin acısını paylaşmalıyız; gazilerimizi ve yakınlarını da unutmamalıyız.
Yüce Allah’a yakın olmak için kurban ibadetini ifa ederken, kurbanlık hayvana eziyet etmemeliyiz. Kurallara uyarak kurbanımızı kesmeliyiz ve temizliğe riayet ederek insan ve çevre sağlığını tehdit etmemeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz ve bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın, milletimizin, bütün soydaş ve dindaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Kurban Bayramının bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

NOT:
İlçe Müftüsü olarak Söke’de 2009 yılı Ocak ayında başladığım görevimden Ekim ayı sonu itibariyle ayrılarak yeni görev yerim olan İstanbul Kağıthane’ ye gideceğim. Bu mubarek bayram vesilesiyle Söke ve civarında bulunan bütün vatandaşlarımıza, şimdiden Allah’a ısmarladık demek istedim.
Öncelikle, Söke’de görevde bulunduğum süre içerisinde, bütün kurum ve kuruluşlarımızın yetkililerine, hanımefendi ve beyefendi bütün vatandaşlarımıza, şahsıma ve kurumumuza gösterdikleri ilgi, alaka ve yardımlarından dolayı kalbi teşekkürlerimi arz ederim.

Yürüttüğümüz faaliyetleri, başta Kaymakamımız ve diğer devlet yetkililerimiz olmak üzere, din görevlilerimiz, sivil toplum kurumlarımız ve bütün vatandaşlarımızın katkılarıyla gerçekleştirdik. Bundan dolayı katkısı olan herkese teşekkür ederim. Görevimiz sırasında, dikkatimize rağmen bilmeyerek, doğrudan ve dolaylı olarak kalbini kırdıklarım varsa, haklarını helal etmelerini istirham eder ve bizim açımızdan da helal olsun dediğimi ifade etmek isterim. Görev hayatımızda güzel bir iz bırakan Söke ile inşaallah bundan sonra da münasebetimizin devam etmesi arzusundayız. 
Bu duygu ve düşüncelerle Söke ve civarındaki bütün vatandaşlarımıza Allah’a ısmarladık der, mubârek Kurban Bayramlarını tebrik ederim.
Saygılarımla. 

Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Ekim  2012 – Söke  

 

Bu makale 1281 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz