söke ekspres gazetesi
 • söke ekspres gazetesiGÜNAYDIN YURDUM İNSANI ARTIK KENTLİ OLDUK...


GÜNAYDIN YURDUM İNSANI ARTIK KENTLİ OLDUK...

Bir sabah bir uyandık ki 29 ilimiz Bütünşehir yasasıyla kentli oluvermişiz. 16.080 köy kentlerin mahallesine dönüşmüş, 1590 belde belediyemiz ortadan kalkıvermiş onlarda kentlerin banliyölerine dönüşüvermiş.Bu kadar basit bir yaklaşımla işler çözülüvermiş sorunlar ortadan kalkıvermiş.Allah devletimize zeval vermesin.Koca adamlar bilmeyecek te bizim gibi cahil takımımı bilecek bu işlerin nasıl çözüleceğini.Vardır bi bildikleri de bizim de kafamıza takılan sorular var elbette.Bunları sormak ayıp olmaz herhalde.
1. Şimdi bizim cenazemiz olduğunda Aydına mı soracağız yoksa Söke beldiyesine mi ?Çünkü hazırlanan yasa da bu hizmet Bütünşehir tarafından yürütülür diyor ?
2. Yolumuz bozulduğunda kime başvuracağız Aydına mı yoksa Söke belediyesine mi?Çünkü yasa gereği buradaki iş makinaları aydının uhdesine geçiyor yoksa ben mi yanlış biliyorum.
3. Köyde iki oda ev yapmak istesek izini kimden alacağız,bu izin parayla mı olacak pardon kusuruma bakmayın köy dedim kentliyiz artık değilmi ödeyeceğimiz fatura kaç parayı bulacak.Sonra emlak vergisi,çöp vergisi,yol katılım bedeli,işgaliye bedeli ve aklımın almadığı kaç kalem daha vergi ödeyeceğiz.
4. Bize hizmet getirmek için devlet babanın gönderdiği paralar bizim belediye hesabınamı yatacak Aydının hesabınamı yoksa vali beyin yöneteceği bir hesabamı? Hani siz demokrasi diyorsunuz ya kafamız karıştı kendi sectiğimiz mi yatırımları planlayacak yoksa atanan vali bey mi ? Bu demokrasiyi pek anlayamadık.
5. Kapatılan belediyelerin işçileri,memurları ne olacak ? Bu insanlar hangi kurumda çalışacak yoksa işten mi çıkarılacak ?
6. Söke belediyesi olarak kent içine yapılan hizmet ve projelerde devlet bu kadar engel çıkarırken yeni kırsal mahallelere hizmet götürme nasıl olacak ?Bu hizmeti kim götürecek Söke belediyesi mi yoksa Aydın belediyesimi ?
7. Şimdi diyorsunuz ki 29 il Belediye başkanlarınca yönetilecek 52 il il genel meclisleri tarafından yönetilecek bu yönetimin bütünlüğü ve eşitlik ilkesi açısından engel değilmi ? Ayrıca yasa tasarısında 29 il de de il genel meclislerinin olacağını ama il özel idarelerinin kaldırılacağını söylerken kafamız iyice karıştı siz ne yaptığınızı biliyor musunuz?
8. İlçe belediyelerinde sadece çöp toplama ve çiçek yetiştirme hizmetleri kaldığına göre Çavdar'a ,Kisir'e,Avşar'a,Doğanbey'e hizmet kimin tarafından götürülecek buralardan vergi alındığına göre hizmet götürme zorunluluğundan kaçılamaz değil mi?
9. Bu yasayla Savuca,Sazlı,Sarıkemer,Güllübahçe,Atburgazı,Yenidoğan,Bağarası beldeleri ve 34 köyümüz ne kazanacak çok merak ediyorum doğrusu.
Kısacası bunlar kafamızı karıştıran sorular.Bir gece de 56 milyon yurttaş olarak kentli uyandık...Allah devlete zeval vermesin ne diyelim belki bi bildikleri vardır...Biz bilemedik cahilliğimize verin...

 

Bu makale 1391 kez okundu.


Yorumlar
  Yorum Yaz
 • kenan özcan (15/10/2012)
  Estağfurullah Türkoğlu "cahil" değilsiniz ki cahilliğinize verelim. Ne haddimize..Ama eğer okuduğunuzu anlamamak için bu denli direnç gösteriyorsanız bu yazıya 7 sayfalık bir cevap metnim hazır. Son derece anlaşılır bir özet hazırladım. Bütün maddelerde iddialarınızın ne denli boş olduğunu hazırladığım özeti okuyan herkes anlar. Arzu eden arkadaşlarımız buraya meil adresini yazsın herkese göndereyim.Sapla samanı birbirine karıştırmışsınız. Özel idarenin kapandığı il'de il genel meclisinin olduğunu nereden çıkardınız.Bu yasa sadece büyükşehir yasası değil. Başlığını bir daha okuyun. Büyükşehir +belediye + il özel idaresi + belediye gelirleri kanunları gibi kanunlarda "BAZI MADDELERDE DEĞİŞİKLİK" yapılmasıyla ilgili bir yasa teklifi bu...Orada belediye kanunu veya il özel idaresi kanunuyla ilgili atıfta bulunulan maddeleri büyükşehir yasa maddesi olarak nasıl algıladınız anlayamadım. Art niyetli ve şartlanmış değilseniz bir daha okuyun yayınlanan metni lütfen.Rica ediyorum insanları yanıltmayın.

 • Turgut Türkoğlu (15/10/2012)
  Sayın vekilim,biz sizin gibi okumuş çocuk değiliz.Şimdi size soruyorum,7 belde sökeye bağlanıyor mu?34 köyümüz sökenin mahallesi oluyor mu?Burada yaşayan yurttaşlar emlak,çöp,yol katkı payı vs.vergileri ödüyor mu?Seçilmişlerin üzerine vali,kaymakam vesayeti geliyor mu?125 km uzağa bütünşehir planlama yapıyor mu?peki ben neyi anlamakta zorlanmışım.Sizin Aydınlı olduğunuzu aydın merkezden yana tavır koyacağınızı unutmuşum.Sayın vekil siz okumuşsunuz lütfen demogoji yapmayın.Saygılarımla...

 • ali barışık (15/10/2012)
  sarıkemer belediyesi kapanacakmı acaba