söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKADİR GECESİ


KADİR GECESİ

Pekçok güzelliği bünyesinde barındıran ve ferdi ve sosyal hayatımıza canlılık kazandıran Ramazan ayının son günlerine yaklaşmış bulunmaktayız. Bu manevi zaman diliminde yer alan ve 14 Ağustos 2012 Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece, Kadir Gecesi’dir.
Allah’ın, insanlığa gerçek mutluluğun ilkelerini anlattığı Kurân’ın indirilmeye başladığı bir gece olan Kadir Gecesi, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tevbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.
Kur’an-ı Kerim’in 97. Suresi olan Kadir suresinde bu gecenin önemine işaret edilmektedir: ‘‘Biz Kur’an-ı Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncağa kadar esenlik doludur.’’
Bu kutsal gece, Kur’an’a yönelmek ve onun evrensel mesajını anlamak ve hayatımızda uygulamakla değerlendirilmiş olacaktır. Çünkü Kur’an, sonsuz bir hazinedir. O’nun insanlığın bir ışık gibi yanan meş’alesi, her dönemde insanlığı aydınlatmaya devam edecektir. Taşıdığı değer ve anlamlar, getirdiği ahlaki ilkeler, hep taze ve yeni kalacak, insanlığa yaptığı davet, kıyamete kadar sürecektir.
Kur’an, Hz peygamberin rehberliğinde anlaşılmak ve getirdiği ilkelerin hayatımızı yönlendirmesi için gönderilmiştir. Hayatı peygamber kılavuzluğunda yaşamak, bütün zamanları Kadir gecesi bilmek, yaratılanı yaratandan dolayı sevme olgunluğuna erişmek; imanı bir güç, hayatı yaratan ve yaratılanlarla barışık bir şekilde yaşama ve ölümü bir diriliş kabul etmek, ancak Kur’an’a muhatap olarak onun mana ikliminde yol almakla mümkün olur.
Kadir Gecesi son ilahi kitap Kur’an’la insanlığı buluşturan bir başlangıçtır.  O’nun taşıdığı değer ve içerdiği anlamlar, koyduğu evrensel ilkeler tazeliğini ve canlılığını her zaman korur.
Kadir gecesi, geleceğe daha güvenle bakabilmek için gaflet içinde geçen geçmişimizi sorgulama, hatalarımızdan dolayı tövbe etme zamanıdır. Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükden arınması için bir fırsattır. Bu kutsal gece, dünya ve âhiretimiz için doğru bilgiyle donanıp, Allah’ın sevgi ve merhametinin hepimizi kucaklaması için dua etme zamanıdır.
Bu mubarek gecenin rahmet atmosferinde ellerimizi ve gönlümüzü Yüce Mevla’ya açarak,  kendimiz, ailemiz, yakınlarımız, milletimiz ve İslam âlemi için dua edelim. Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan soydaş ve dindaşlarımızı da duamızda hatırlayalım. Ayrıca, yaşadığımız dünyada savaş ve şiddetin yerini adalet ve sevginin, barış ve huzurun alması için dua edelim.
Bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz, bölgemiz, Milletimizin ve bütün soydaş ve dindaşlarımızın Kadir gecelerini tebrik ediyorum. Bu gecenin bütün insanlığa hayır getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Ağustos 2012 - Söke

 

Bu makale 1322 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz