söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHZ. PEYGAMBER VE KARDEŞLİK AHLAKI- II


HZ. PEYGAMBER VE KARDEŞLİK AHLAKI- II

(GEÇEN HAFTADAN DEVAM)
Hz. Muhammed (a.s.) -Yüce Allah’ın (c.c) iman ortak paydasında kalplerini birleştirdiği (Enfal, 8/63) - Müslümanların kardeş olduklarını, birbirlerine zulüm etmemeleri ve zulme teslim etmemeleri gerektiğini, ihtiyacı olana yardım edildiğinde Allah’ın da edene yardım edeceğini, ayıbını ve kusurunu örttüğünde Allah’ın da onun kusurunu ve ayıbını öreteceğini haber vermektedir (Buhârî, Mezâlim, 46/3; Müslim, Birr, 45/58).
Müslümanları bir vücudun organlarına benzeterek, karşılıklı etkileneceklerine işaret eden Allah Resûlü (a.s.) (Müslim, Birr, 17, IV, 1999-2000), Müslümanların birbiriyle ilişkilerini kesmemesi, kin beslememesi ve dargın durmaması gerektiğini tavsiye etmektedir (Tirmizî, Birr ve Sıla 24).
Mü’minler arsındaki muhabbetin, dostluğun, güven duygusunun gelişmesi için, Mü’minlerin din kardeşine olan sevgisini bildirmesinin faydalarını tavsiye eden Yüce Peygamberimiz (a.s.), (Tirmizî, Zühd, 53) “Mü’min kardeşine güler yüz göstermen sadakadır; iyiliği emredip kötülüklere engel olman sadakadır…” (Tirmizî, Birr ve Sıla, 45) diye buyurmaktadır.
Cennete girmek için iman etmek gerektiğini, iman etmenin de mü’minlerin birbirini sevmesiyle mümkün olacağı uyarısında bulunan Resulullah (a.s.) (Müslim, İmân 93, (54); Ebû Dâvud, Edeb 142, (5193), “Hiçbiriniz kendi nefsiniz için arzu ettiğinizi kardeşiniz için de arzu etmedikçe iman etmiş olamaz” (Buhârî, imân, 7) uyarısında bulunmaktadır. 
Sevgili Peygamberimizin mesajlarından öğreniyoruz ki, kardeşliğin pekişmesi için selamlaşmanın yaygınlaşması (Ebû Dâvud, Edeb 142, (5193)), hediyeleşme, mü’minin kardeşini hor ve hakir görmemesi (Müslim, Birr, 10, IV, 1976) İslam kardeşliğinin temel prensiplerindendir.
Kin, nefret, haset düşmanlık vb. olumsuz davranışlar, Müslümanlar arasındaki kardeşliğe gölge düşüren davranışlardandır.
Müslümanlar, aralarındaki kardeşliğin oluşması ve devamı için, kendilerini düşündüğü gibi kardeşlerini de düşünmelidirler. İyilikte yardımlaşmalı, Allah’ın verdiği nimetlerden paylaşmalı, hediyeleşmeli, ziyaret etmeli, zarif olmalı, ikramda bulunmalı ve karşılıklı dua etmelidirler. Böylece kardeşliğini ve sevgisini hayata geçirmiş olacaktır.
Resulullah’ın rehberliğinde inşa edilen ve bazı öğüt ve tavsiyelerinden örnekler sunduğumuz bu kardeşlik anlayışında, insanların ırkı, rengi, kabilesi, soyu sopu değil, mü’min olmaları esas alınmıştır. İslâm medeniyetinin ve kültürünün temel taşlarını oluşturan bu tavır ve davranışlar hayatımıza yansıdığında, mutlu bir toplumun mesut fertleri olarak hayatımızı sürdürürken; mü’min kardeşliğinin hazzını da tatmış olacağız.


Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Nisan  2012 -Söke                                                                                                                                                                                                                  

 

Bu makale 1231 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz