Anasayfa Gündem Arşiv Yazarlar TV Tren Saatleri Künye İhale İlanları Bize Ulaşın Reklam
Söke
Söke'de Bilim ve Teknoloji
Dünya haberleri
Söke'de Eğitim
Söke'de Ekonomi
Söke'de Güncel
Söke'de Kadın ve Aile
Söke'de Kültür Sanat
Otomobil Haberleri
Söke'de Sağlık
Söke'de Siyaset
Söke'de Spor
Yaşamdan haberler
 
  Ana sayfaya dön
Karakter Boyutu :
 
Ali SARAYKÖYLÜ
İLKÖĞRETRİM KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER-4
  13/4/2012
İLKÖĞRETRİM KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER-4
 

İLKÖĞRETRİM KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER-4

Yasada ayrıca yasanın genel gerekçeleri ve maddelerin gerekçeleri de ayrı ayrı açıklanmış. Ben önce maddelerin gerekçelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

MADDE 1- Madde ile 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 7 nci maddesinde değişiklik yapılarak 8 yıllık eğitimin kademeli olarak yapılabilmesine imkân sağlanmıştır.
MADDE 2- 222 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklikle, ilköğretim kurumlarının asıl yapısının kademeli ve ayrı bir yapılanma olan ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademeden oluşacağı vurgulanmış, ancak istisnai durumların oluşabileceği de göz önünde bulundurularak fiziki, coğrafi ve ekonomik gerekçelerle ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademenin birlikte de kurulabileceği öngörülmüştür.
Maddede yer alan “kesintisiz eğitim” vurgusu kaldırılarak zorunlu eğitimin süresinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın ilköğretimin, ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademede verileceği hükme bağlanmıştır.
Gerekçeler başlığı altında yapılan bu açıklamalar bir gerekçe değildir. Bu açıklamalar yasa maddesinin izahıdır. Burada ilköğretimin zorunlu olmasına rağmen 4+4 modelinin uygulanması bu öğretimi temel eğitim olmaktan çıkarıyor. Halbuki zorunlu eğitimden amaç; bu eğitimin bütün ülke insanına temel bir eğitim vermesini sağlamaktır. Süreyi muhafaza edip eğitim programlarını farklılaştırırsanız temel eğitim sekiz yıl olmaz, dört yıl olarak gerçekleşir.
İkinci kademenin birlikte kurulabileceği şeklindeki ifadeler ise başka kuşkuları ve soruları akla getiriyor. Bu türlü okullarda hangi programlar uygulanacak. Tercihleri kimler, hangi ölçüleri kullanarak yapacaklar?
Yani burada aslında temel eğitimin süresi sekiz yıldan dört yıla indirilmiş.
***
MADDE 3- 222 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinde yapılan değişikliğe paralel olarak ilköğretim kurumlarında bulunacak görevlilerle ilgili 14 üncü maddede gerekli değişiklikler yapılmıştır.

Bu gerekli değişiklikler nasıl yapıldı bilmiyorum, sanırım yönetmelikte göreceğim. 22 sayılı yasanın 9. maddesini de hatırlatayım:

Madde 14 – (Değişik: 12/10/1983 - 2917/4 md.)
(...) (1) büyüklüğüne, anasınıfları ve özel eğitim sınıflarının bulunuşuna göre, ilköğretim kurumlarında aşağıdaki görevliler bulunur:
a) Müdür ve müdür yardımcıları,
b) Öğretmenler; sınıf, branş, okul öncesi eğitim, özel eğitim öğretmenleri ile gezici öğretmenler ve usta öğreticiler,
c) Rehberlik uzmanları,
d) Sağlık, teknik, genel idare ve yardımcı hizmetler sınıflarına dahil personel ile eğitim faaliyetlerinin gerektirdiği diğer personel.
İlköğretim kurumlarındaki görevlilerin nitelikleri, görev ve yetkileri ile atanma usul ve esasları yönetmelikle tespit edilir. (2)
Anladığım kadarıyla, iki kademenin de ayrı müdür ve müdür yardımcıları olacak ve birinci kademeye okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye branş öğretmenleri istihdam edilecek. Ancak birinci ve ikinci kademelerin bir arada bulunacağı kurumlar iki müdürlü, yani iki başlı olacak.
***
MADDE 4- 222 sayılı Kanunun Mülga 22 nci maddesindeki değişiklik ile ilköğretime başlamak için gerekli yaş ve mezuniyet şartı değiştirilmektedir.
Bence temel eğitime başlama yaşının 60 aya çekilmesi iddia edildiği gibi yanlış bir tercih değildir. Artık günümüzde çocuklar başta televizyon olmak üzere teknolojinin de sağladığı imkanlarla gelişimini daha hızlı gerçekleştiriyor. Gerek akademik kariyer yapacaklar, gerekse mesleklere yönelecekler için bence bir yılın çok büyük önemi var. 60 ay bu bakımdan erken değildir, hatta geç olduğunu bile iddia etmek mümkün.
***
MADDE 6- Kanun yayımı tarihinde ilköğretim kurumlarının 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında eğitim görenlerin eğitimlerini bu kurumlarda tamamlamaları öngörülmektedir.
Ayrıca, çağdaş ve gelişmiş ülkelerin eğitim alanındaki uygulamaları incelendiğinde, çoğunda zorunlu eğitimin 12-13 yıl olduğu görülmektedir. Ülkemizin eğitim zorunlu süresini 12 yıla çıkararak toplumun yapısı ve ihtiyaçlarına uygun ve çağın gerektirdiği niteliklere sahip insan gücünün yetiştirilmesi sağlanmış olması öngörülmektedir. Zorunlu eğitim süresinin 12 yıl olarak uygulamasına geçilinceye kadar ilköğretim ikinci kademesini tamamlayanlara diploma verilmesi sağlanmıştır.
Bu gerekçeyi tamamen yanlış ve tutarsız olarak değerlendiriyorum. Hangi çağdaş ülkeleri inceleyerek bu tespitleri yapmışlar? Çağdaş ülke diye niteledikleri arasında AB ülkelerinden hangileri var? Daha somut örnek vereyim; AB’nin lokomotifi olan Almanya’da zorunlu eğitim 12-13 yıl mıdır?
Böyle dayanağı açıklanmadan, menşei belirtilmeden yasa gerekçesi yazılmaz. Yazılırsa da kabul görmez.
Toplumun yapısı ve ihtiyaçları ile çağın gerektirdiği niteliklere sahip insan gücünden ne anlaşılmalıdır?
Devam edeceğim.

 
Bu makale toplam 780 defa okunmuştur.
 


  
Haberi Paylaş :
Facebook Google Digg Del.icio.us
  

  Hava Durumu


0
AYDIN
Haftalık Rapor Şehir Değiştir
   Nöbetçi Eczane
 Bugüne ait nöbetçi eczane bulunamadı.
  Serbest Piyasa
$ 1.4521 TL € 3.3100 TL
 
  Günün Yazarları
 
 
 
     

haber sistemi yazılımı