söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇANAKKALE RÛHU UNUTULMAMALI


ÇANAKKALE RÛHU UNUTULMAMALI

Çanakkale savaşlarının ve zor şartlar altında bu savaş sonunda kazanılan zaferin, tarihimizde önemli bir yeri vardır. Bu tarihi olay, Milletimizin tarih boyunca karşılaştığı en büyük ve en zorlu sınavlardan biridir. Milletimiziz ve Müslüman varlığını yeryüzünden ebediyen silmeyi amaç edinen zihniyet, Çanakkale boğazından geçerek İstanbul’u ele geçirerek ülkemizi parçalamak ve Milletimizi esir etmek amacıyla 1914 yılı Kasım ayında Osmanlı devletine savaş ilan etmiştir.
Bir yılı aşkın süre devam eden Çanakkale savaşları sonunda Milletimiz, düşmanlara karşı tarihte emsaline az rastlanan büyük bir zafer kazanmış, vatan sevgisi ve iman gücünün maddi üstünlük gibi önemli olduğunu bütün dünyaya ispat etmiştir.
Çanakkale'de maddî gücümüz, düşmanın gücüne nispetle çok daha zayıftı. Askerimizin bir çoğunun, ayağında postalı dahi yoktu. Ancak Mehmetçiğin manevi gücü büyüktü. İngiliz Ordu komutanının:"Bizi Türklerin maddî gücü değil, mânevî gücü mağlup etmiştir. Çünkü onların atacak barutu bile kalmamıştı” şeklindeki sözleri, bu gerçeği ifade etmektedir. Tarih; din ve vatan uğrundaki fedâkârlığın muhteşem bir örneğine de Çanakkale’de şahit olmuştur.
Malın ve canın, Allah yolunda ve toplumu millet yapan değerler uğruna fedâ edilebilmesi, kulun Rabb'ine karşı muhabbetinin en güzel ifadesidir. Bunun içindir ki sevgili Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Allah’a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp şehit olmayı, diriltilip yine şehit olmayı, tekrar diriltilip şehit olmayı isterim” (Buhârî, Cihâd, 199)
 Çanakkale'de yaşananlar, her yönüyle vatan sevgisinin ve milli değerlere bağlılığın güzel bir örnekleridir.
250 binden fazla vatan evlâdının, şehâdet şerbetini içmesiyle, "Çanakkale Geçilmez" fermanı, yazılmıştır. Şehitlik, mü’min için yüce bir mertebedir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın; bilakis, onlar diridirler. Rabbleri katında rızıklanmaktadırlar..."( Âli İmrân, 3/169)
  Sevgili peygamberimiz: "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki bütün şeyler kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmek istemez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikrâm sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve defalarca şehit olmayı ister."( Buhârî, Cihâd, 21) diye buyurmuştur.
 Ecdadımızın yüce değerler uğruna üstün fedâkarlıklar göstermesinin temelinde, bu ilahi ve peygamberî müjdeler bulunmaktadır. Tarihimizde Çanakkale gibi şanlı zaferlerin sırrı, milletimizin tek vücut olması, birlik, beraberlik halinde bölünmez bir bütün oluşturmasında yatmaktadır.
Milletimizin bekâsı, işte bu ruhla yetişmiş nesillere sahip olmakla mümkündür olacaktır. Bunun için çocuklarımıza Çanakkale destânını ve ardındaki ruhu anlatmalıyız. Vatanımızın ve yüce değerlerimizin kıymetini öğretmeliyiz. Şehitlerimizi unutmamalıyız, unutturmamamalıyız.
Bu vesileyle aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.


Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Mart  2012- Söke   

 

Bu makale 1642 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz