söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMEHMET AKİF VE İSTİKLAL MARŞI-II


MEHMET AKİF VE İSTİKLAL MARŞI-II
                                                                                                                                                                                                               
   
(GEÇEN HAFTADAN DEVAM)
İstiklal Savaşı'nın başladığı yıllarda, cephedeki askerlerimizi coşturacak, onların morallerini yükseltip ulusal duygularını güçlendirecek bir ulusal marşın hazırlanması düşüncesi, dönemin Genelkurmay Başkanı Albay İsmet İnönü tarafından ortaya atıldı. Bunun üzerine Millî Eğitim Bakanlığı , ödüllü bir yarışma açtı ve durumu bütün yurda duyurdu. Yarışmaya 724 şiir katıldı. Değerlendirme komisyonu şiirlerin tamamını inceledikten sonra altı tane şiir, ayrıldı. Ancak yapılan değerlendirmede bu altı şiirin de ulusal marş olma niteliği taşımadığı sonucuna varıldı. Zamanın Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, ulusal marşı Mehmet Akif Ersoy'un yazmasını istiyordu. Oysa Mehmet Akif, ucunda para ödülü olduğu için yarışmaya katılmamıştı. Ulusal marş niteliği taşıyan bir şiirin bulunamaması üzerine dostları devreye sokularak Mehmet Akif ikna edilmeye çalışıldı. Sonunda para ödülünün kaldırıldığı konusunda güvence verilince Mehmet Akif, marşı yazmayı kabul etti. Daha önce ayrılan altı şiirle Mehmet Akif'in yazdığı şiir arasında yapılan değerlendirmede Akif'in şiiri birinci oldu.
İstiklal Savaşı esnasında I.Büyük Millet Meclisine Burdur Milletvekili  olarak giren Akif, bu devrede 17 Şubat 1921'de İstiklal Marşı'nı yazmıştır. Millet Meclisince yüzlerce şiir arasından seçilerek 12 Mart 1921'de kabul edilen İstiklal Marşı, Mecliste tekrar tekrar okunmuş, vecd içerisinde ayakta dinlenmiştir.
Mehmet Akif, doğrusu İstiklâl Marşı' mızı yazabilecek tek değilse bile en ideal insandı. Şiiri toplum için ve bir dava adına yazan, ama şiiri şiir yapan özelliklerden feragat etmeyen, Türkçe'nin bütün nüanslarını ve imkanlarını ustalıkla kullanan, çağının tanığı idi. İstiklâl Marşı' nın şairi olarak Mehmet Akif ,sarsılmaz bir iman ve dava adamı olduğu gibi  bir Milli Mücadele kahramanıdır. Akif, Milli Mücadeleye katılmak için uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Ankara'ya geldi. Yüreğindeki iman ve umudu cami kürsülerinden, eşraf ziyaretlerine kadar, sohbet, vaaz, davet, düzyazı ve şiirle haykırdı.
İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşıdır. Sözleri Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921'de resmen milli marş olarak kabul edilmiştir. 1924 yılında Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi kabul edilmiş ve 1930 yılına kadar bu beste kullanılmıştır.1930 yılında da  Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi olan Osman Zeki Üngör'ün bestesi ile değiştirilmiştir. Günümüzde de aynı beste kullanılmaktadır. İstiklal Marşı on kitadır fakat sadece  ilk iki kıtası bestelenmiştir.
Mehmet Akif, 26 Aralık 1936 günü akşamı Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Naşı ebedî âlemin ilk kapısı olan Edirnekapı'daki şehitlikte bulunan mezarlığa binlerce gencin elleri üzerinde taşınmıştır.
Türk vatandaşları olarak Mehmet Akif’i, İstiklal Marşımızı, bu marşın yazılmasına sebep olan ruhu  iyi  anlayıp çocuklarımıza da  anlatmamız dileğiyle hoşca kalın.

 

Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Mart  2012- Söke  

 

Bu makale 1167 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz