söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAİLE SEVGİ EKSENİNDE KURULUR -II


AİLE SEVGİ EKSENİNDE KURULUR -II

(GEÇEN HAFTADAN DEVAM)
Kur’an’ın indiği dönemde o toplumda ailenin durumu çok kötüydü. Kadınlar, anne olsalar dahi yeterli ilgiyi ve saygıyı göremiyorlardı. Kız çocuklarının pek çoğunun durumu ise içler acısıydı. Bazı aileler, maddi sıkıntı yüzünden çocuklarına zarar veriyorlardı. Kur’an öncelikle bunları engellemeye çalışıyor. Çocuklara zarar vermememizi istiyor. (İsra,17/ 31) Kız çocuğu ile erkek çocuğunun eşit olduğunu, her ikisini de Allah’ın verdiğini ifade ediyor. (Şura, 42/ 50)
Çocuklar, aile bahçesinin meyvesidir, ailenin aynasıdır. Ailenin devamı çocuklarla sağlanır. 
Evlenen çiftler çocuk sahibi olmalıdırlar. Ancak bakabilecekleri, eğitip topluma kazandırabilecekleri kadar çocuğa sahip olmalıdırlar. Bu hem kendileri ve çocukları, hem de toplumun geleceği açısından önemlidir.
Kur’an, çocukların anne ve babalarına sevgi ve saygıyla bağlanmalarını tavsiye eder. Yüce Allah (c.c) bu konuda şöyle buyuruyor:
“Rabbin yalnız kendisine inanmanızı ve ana-babaya iyi davranmanızı öğütlemiştir.” (İsra, 17/ 23)
 Ana-babadan çocuklara ulaşan sevgi ve rahmet, çocuklardan ana-babaya ulaşan sevgi ve saygı, Kur’an’ın sükûnet ve huzur diye adlandırdığı mutlu ortamı oluşturur. Çocuklar öğrendikleri ve yaşadıkları sevgi ve şefkati ana-babalarına da yöneltirler.
Aile yuvasının temel taşı olan anne-babalar, ileride kendilerine ve topluma dönecek sevgi ve saygının temelini çocuklarını yetiştirirken atarlar. Sevmeyenin ve saymayanın sevgi ve saygı beklemesi beyhudedir. Şüphesiz her anne-baba çocuklarını ve çocuklarının geleceğini düşünür. Ama önemli olan sevgisini gösterebilmek ve çocuğunun iyi insan olması için örnek olabilmektir. Sevgi ve örnek olma hayatın akışı içinde gösterilir. Ailede bütün yaratıklara olan sevgi tezahürleri çocuklara yaşayarak gösterilmelidir.       
Yüce Kitabımız ana-babamıza olduğu gibi yakınlarımıza da iyi davranmamızı ve onlarla iyi ilişkiler kurmamızı istiyor. Bakın bu hususta Yüce Allah’ın buyruklarına kulak verelim:
“Allah, adaleti, iyi davranmayı ve akrabaya bakmayı emreder.” (Nahl, 16/ 90)
“Allah’a kulluk edin; O’na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, yakınlara, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanındaki arkadaşa, yolda kalana, elinizin altında bulunanlara iyi davranın.” ( Nisa, 4/ 36)
Bu ayetten çevrenin daha da genişlediği ve özellikle yakın ve uzak komşuların da dâhil edildiği görülmektedir. Kur’an, kendi öz benliğini bilip tanıyan bireyden başlayarak, oradan ailesini, akrabalarını, komşularını ve nihayet bütünüyle toplumu bilip tanıyan bilgi ve ilgiye dayalı olarak hayatını devam ettiren bir sosyal yapı oluşturmamızı istiyor.
Ailemizde yaşayarak öğrendiğimiz sevgiyle yeni aile yuvaları kurarak; sevgi, saygı, rahmet ve huzuru gelecek nesillere ulaştırmak dileğiyle mutlu yaşayın, mutlu yaşatın.

 

Bu makale 1210 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz