söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMEVLİD KANDİLİ


MEVLİD KANDİLİ
                                                                                                                                                                                                             
3 Şubat 2012 Cuma gününü 4 Şubat Cumartesi gününe bağlayan gece, (yani bu akşam) âlemlere rahmet olarak gönderilen, sevgi, şefkat, rahmet ve hoşgörü timsali olan Hz. Muhammed (a.s.)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür.
Allah’ ın (c.c) insanlığa gönderdiği en son peygamber, ilahi vahyin son temsilcisi Hz. Peygamber’in Allah’tan getirdiği ilâhî daveti, sünnetini ve örnek ahlakını anlamak, O’na duyulan derin sevgiyi, gönüllerden sözlere ve hayata yansıtmak amacıyla asırlardır Müslümanlar olarak O’nun doğumunu, Mevlid Kandili olarak kutlamaktayız.
‘‘Bir şahit, müjdeci, uyarıcı, Allah’ın izniyle bir davetci ve nur saçan bir kandil olarak’’ (Ahzab 33 /45,46) gönderilen Hz. Muhammed’in (a.s.) doğumunun, biz Müslümanlar nezdinde ayrı bir yeri vardır.
Sevgili Peygamberimizin doğumu, ülkemizde, hicri takvime göre, Rebîu’l-Evvel ayının 12. Gecesinde, yani Mevlid Kandilinde okunan Kur’an-ı Kerimler, mevlid-i şerifler ve mersiyelerle kutlanmaktadır. 1989 yılından bu yana ise, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın önderliğinde hicri takvime göre, Mevlid Kandillerinde yapılan bu programlar yanında, miladi doğum yıl dönümlerine tesadüf eden 14-20 Nisan tarihlerinde de Kutlu Doğum Haftası adı altında çeşitli etkinliklerle de kutlanmaktadır. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilçemizde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
İnsanlığa bir rehber olarak gönderilen Hz. Peygamber’in getirdiği evrensel mesaj, sadece gönderildiği dönem için değil, her çağ için güncelliğini korumaktadır. Peygamberimiz, gönderildiği devirde olduğu gibi, bu günün insanı için de, sosyal hayattaki konumu ne olursa olsun yegâne örnektir.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.), yaratılanı Yaratandan dolayı hoş görmeyi, din ve vicdan hürriyetini sağlamayı, sosyal adaleti tesis etmeyi, kardeşliği, çalışmayı, temiz, tertipli ve düzenli olmayı, güvenilir insan olmayı, yapacağımız işlerde istişare etmeyi, ihtiyacı olanlara yardım etmeyi, hayatımızı ilmin verilerine göre tanzim etmeyi... öğütlemektedir. Bunlar, Sevgili Peygamberimizin evrensel sünnetlerinden bazılarıdır.
Sevgili peygamberimiz bize; Allah’a iman edip O’nu sevmeyi, O’na bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, kardeşlik hukukuna riayet etmeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir.
Bize düşen görev, Sevgili Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin bizim için ne ifade ettiği doğru anlamak, içselleştirerek toplum olarak paylaşmaktır.
Mevlid Kandili münasebetiyle 3 Şubat Cuma akşamı camilerimizde programlar yapılacaktır. İlçemizde Cuma günü akşamı yatsı namazından önce merkez İlyas Bey Camiinde (Koca Camii) yapılan vaaz, diğer camilerimize ulaştırılacaktır. Ayrıca İlçe Merkezinde Mescid Camiinde de Yatsı namazı öncesi özel Mevlid Kandili Programı düzenlenmiştir.  Bu programlara herkesi bekliyoruz.
Bu vesileyle, İlçemiz ve bölgemizdeki bütün Müslümanların Mevlid Kandil’lerini tebrik eder, bu gecenin Milletimiz ve İslam âleminin birlik ve dirliğine, bütün insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Şubat 2012    

 

Bu makale 1229 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz