söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKUR'AN VE KASİDE ZİYAFETİ


KUR’AN VE KASİDE ZİYAFETİ  
                                
Hızlı bir tempoda yaşayan günümüz insanının mutlu olabilmesi için, Kur’an ikliminde soluklanıp, bilgilenerek ahlaki olgunluğa erebileceğini; ilahi kelamın esintisi ile üzerindeki ölü toprağı silkeleyerek manevi dirilişe ulaşacağını ve böylece kalp gözünü açarak huzur bulabileceğini düşünüyoruz. Bunun için de herkesi, Yüce kitabımızı okumaya, dinlemeye ve anlamaya davet ediyoruz.
Kur’an, öncelikle indiği topluma ve sonra bütün inanlığa, dünyada ve âhirette mutlu olmanın yollarını gösterilen bir mesajdır. Kur’an, doğru ve yanlışı birbirinden ayırabilen, ahlâki idrake sahip insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.  Böylece Kur’an, yeryüzünde sağlam ve gerçek bir ahlâki temele dayalı bir sosyal yapının kurulmasını öngörmektedir.
Vahyin ilk sesi olan ‘‘oku!’’ âyeti, başlı başına tek kelimeyle seslendirilmiş bir medeniyetin ilahi solukla dirilişinin sembolüdür. ‘‘Rabbinin adıyla tekrar oku!’’ emri, medeni bir toplumun, bilgilenme temeline oturtulduğunu haykırmaktadır.
Kur’an sözcüğü “okumak” anlamına gelir. Medeniyetin temel taşı okumak ve bilim yapmaktır. Bu sebepledir ki Kur’an’ın ilk emri “oku” olmuştur. Bu emrin gereği, Kur’an’ı ve insanın dünyevî ve uhrevî mutluluğu için gerekli olan kâinattaki her şeyi okumaktır. Allah’ın elçisi: “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” (Buharî, IV, 108) diye buyurmuştur. Allah’ın mesajını okumamız, anlamamız, uygulamamız ve anlatmamız istenmektedir.  (Nahl, 29/45) Başka bir ifade ile okumanın gayesi bilgi edinmek ve bu bilgiyi değere dönüştürmek, yaşamak ve paylaşmaktır.
Dinimiz, gönüllere ve kalplere hitap eden Kur’an’ı, kurallarıyla okumak kaydıyla güzel sesli hafızlardan dinlemeyi de teşvik edilmiştir.
Bir hadiste Peygamberimiz: "Allah Teâla, teganni ile (yani güzel sesiyle) Kur'an okuyan peygamberi dinlediği gibi, hiçbir şeyi dinlememiştir." diye buyurmaktadır.(Buhari, Tevhid, 32; Müslim, Müsafirin, 232; Ebu Davud, Vitir, 20; Nesai, İftitah, 83) Başka bir hadiste ise, "Kur'an'ı seslerinizle süsleyiniz." denilmektedir.(Buhari, Tevhid, 52; Ebu Davud, Vitir, 2; Nesâi, İftitah, 83; İbn Mace, İkamet, 176
Söke Müftülüğü olarak, hep beraber güzel sesli hocalarımızın dilinden Kur’an ve kasideler dinleyelim istedik.
Bunun için 13 Ocak 2012 Cuma günü, bu akşam saat 19.30'da Kuşadası yolu üzerinde Ağaçlı Köyü yol ayrımındaki Şahin Kardeşler Düğün Salonunda, KUR’AN VE KASİDE ZİYAFETİ adıyla bir program düzenledik. Bu programa bay-bayan bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz.
Bu programımıza Türkiye’mizin seçkin hafızlardan Diyanet İşleri Başkanlığı Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman EĞİN, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Fatih KOCA, Ankara’da görev yapan İmam Hatiplerden, Kur’an Okuma dünya birincisi Ali TEL, İstanbul’da görev yapan İmam-Hatiplerden Kur’an okuma dünya birincisi Bünyamin Topcuoğlu katılarak Kur’an- Kerim tilavet edecekler ve kasideler okuyacaklardır.
Bu programımıza sponsor olan Söke – Didim yolu üzerinde faaliyette bulunan ‘‘Atlas Dent’’ Diş Hastanesi ve Ardıç Restaurant’ın sahibi Sayın Selami ALKAN’ a teşekkür ederiz.
Tilavet edilecek Kur’an’ın manevi atmosferinde hayatımızı sürdürerek, geçmişimizi sorgulayıp, geleceğimizi planlamamızı diler, bay-bayan herkesi beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.  

Mevlüt HALİLOĞLU
Söke Müftüsü
Ocak  2012 - Söke

 

Bu makale 1419 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz