söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMehmet Çavdar - SÖKELİ  İYİ DÜŞÜNMELİ,  ÇABUK KARAR VERMELİDİR


SÖKELİ  İYİ DÜŞÜNMELİ,  ÇABUK KARAR VERMELİDİR

1983/84 futbol sezonunda Türkiye Futbol Federasyonunun 3. ligleri kurması ile profesyonelliğe ilk adımını atan Söke-spor; 1984-85 sezonunda da 3. lig mücadelesinin ardından; 1985/86 sezonunda 2. lige çıkarak profesyonel liglerin profesyoneli olarak Söke’mize anlatılması ve unutulması zor başarılar yaşatmıştır.
O günlerin Sökespor’undan kimler memnun değildiki? Sökespor’dan transfer teklifi alan hocası, futbolcusu, Sökespor yönetiminde görev alan yöneticisi, büyük-küçük demeden rakiplerine kök söktüren takımını izlemek için stada koşan taraftarları, şimdi Pazar günleri kapalı olan ancak o zamanlarda Pazar sabahı erkenden kepengle-rini açan esnafı, daha birçok örneğini sıralayabileceğimiz o kadar geniş bir kitleydi ki memnun olan kitle; o günleri hatırlayanlar çok iyi bilirler.
Şimdi ne zaman muhabbet Sökespor’dan açılsa; o günlerden açılır konu, duygulu duygulu yapılır sohbetler ve özlemle anılır mazideki o güzelim günler…
Bugün; “Sökespor’u profesyonel ligde görmek ister misiniz?“ diye bir  anket yapılsa ilçemizde; bir tane bile hayır cevabı alınacağına ihtimal bile vermiyorum. Haaa ozaman bu ne demek oluyor? Demek ki Sökeli olarak takımımızı profesyonel ligde görmek istiyoruz. Peki iyi güzelde, bunun maddi ve manevi anlamda ne kadar zor olduğunun farkında mıyız peki?
Veya bu gerçekleşmesi çok zor beklentimizin karşılanabilmesi için sadece Sökespor yönetiminin çabası ye-terli olur mu sizce? Elbette ki hayır, hayır, hayııııırrrrrr !!!
Sökespor’umuzu profesyonel liglerde görebilmemiz için;Söke’mize, Sökelilerimize aynı heyacanı yaşatabilmek için;Söke’ye yeniden aynı hareketliliği getirebilmemiz için yapılması gereken o kadar çok şey var, aşılması gereken o kadar çok engel var ki; sırala sırala bitmez…
Öncelikle tüm Söke halkı olarak kenetlenmemiz, tek hedef doğrultusunda tek yumruk olmamız şart. Bunu başardıktan sonra elbirlik takımımıza maddi ve manevi anlamda sahip çıkmak, yönetime elimizden gelen desteği vermek biz taraftarlara düşen asıl görevlerin içinde yeralmalıdır.  Sökespor’umuz yıllardır kendisine ve şanlı mazisine yakışmayan amatör liglerde mücadele ederken;bunu umuruna bile katmayan;hatta maçlara gelme tenezzülünde bile bulunmayan yerel yönetimlerimizin;bana ne yaaa deyip, ellerini ceplerine atmayan varlıklı iş adamlarımızın; hiç oralı olmayan esnaf odalarımızın; bizler gerekli birlik ve bütünlüğü sağladığımızda; Sökespor için tek vücut olduğumuzda bizlere gerekli desteği vereceklerinden o kadar eminim ki; anlatamam… Uzun lafın kısası bize gerekli olan tek şey şu an birinci planda ”HERŞEY ŞANLI SÖKESPOR İÇİN” mantığıyla birlik ve beraberliği sağlamak, kenetlenip ortak bir hedefte buluşmaktır.
Aksi takdirde 15-16 sezonluk profesyonel lig hayalimiz, nice 15-16 sezonlara bir beklenti olarak gömülüp gider…Kafasında; ”Sökespor için profesyonel ligde olması neyi değiştirir?” “Sökespor için bazı şeyleri değiştirsede Söke için neyi değiştir?” gibi soru işareti oluşanlar için buradan bazı konulara açıklık getirmekte fayda görüyorum…
Bugün Sökespor’umuzun mücade etmekte olduğu ve şampiyonluk mücadelesi verdiği Amatör Süper ligindeki rakiplerinin içerisinde profesyonel lig havasını teneffüs etmiş isim olarak sadece Kuşadasıspor’u görüyoruz. Peki sizlere soruyorum; ”Kaç tane rakibimiz Söke deplasmanına otobüsler dolusu taraftarıyla gelip Söke esnafının yüzünü güldürdü?” “Kaç tane Amatör Süper Lig maçında Söke şehir stadı Sökespor taraftarınca hınca hınç dolduruldu?” Peki bırakın 3. ligi, takımımız bu sezon şampiyon olsa ve B.A.L.  (Bölgesel Amatör Lig) ligine çıksa, hangi takımların Söke deplasmanına geleceğini, veya Sökespor’un hangi deplasman maçlarında hangi stadlarda mücadele edeceğini kaçınız biliyor? Yanlış anlamazsanız ben saymak istiyorum;Muğlaspor, Bergama Belediyespor, İzmirspor, Torbalıspor ve Uşak Belediyespor gibi profesyonel lig deneyimi olan kulüpler…Buyurun siz kıyaslayın;” Muğlaspor mu-Pamukören mi? ” / “İzmirspor mu - Kurtuluşspor mu? “ / Uşak Belediyespor mu-Sağlıkspor mu? “ / “ Torbalıspor mu-İncirliova Belediyespor mu? “ İnanın Amatör Süper lig ile Bölgesel amatör lig arasındaki fark bile o kadar büyük ki; bunun tartışma konusu yapılması bile mantık dışıdır bence ki, birde bu kıyaslamayı 3. lig olarak yaptığınızda aradaki fark daha da net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Aslında Sökespor’umuzun özlemini duyduğumuz yerlere gelebilmesi için yapılması gerekenler o kadar basit ki; en azından burnumuzun dibinde bir Aydınspor 1923 örneği var. Ne yaptı sayın Çerçioğlu?, Öncelikle, bizzat kendi liderliğinde tün Aydın halkını manevi anlamda ve tek hedef nokta-sında buluşturmayı başardı. Aydın halkının kenetlenmesini, birlik beraberlik çerçevesinde tek yumruk olmasını sağladı. Gerisi de zaten çorap söküğü gibi geldi.  Maddi ve manevi anlamda güçlenen camia, kendisini hedefe taşıyacak kadroyu kurmakta zorlanmadı.
Zaten birlik ve beraberlik içerisinde bir bütün haline gelen Aydın halkı takımlarına sahip çıkıp, 12. adam görevini kusursuz yerine getirince varmak istedikleri noktada 3 lig ile kucaklaştılar…
Sökespor şu an bulunduğu ligte bir maçı fazla olan ve 15 puan-la lider olan Pamukören’in 4 puan gerisinde 11 puanla dördüncü sırada. 
Davutlar deplasmanında öyle bir maç oynadı ki; ya galip gelip şampiyonluk mücadelesi vereceği, ya da mağlup olduğunda üst sıralardan kopacağı bir maç oynadı ve 3-2 galip gelerek şampiyonluğun en güçlü adaylarında birisi olmayı başardı. Şimdi bizlerin yani Söke’lilerin çok iyi düşünüp, bir o kadar da çabuk karar vermesi gereken şu kritik haftalarda öncelikle takımımıza maddi ve manevi anlamda sahip çıkma adına elimizi taşın altına sokma-mız gerekmektedir. Şunu unutmayalım ki; elbette ki Gençlikspor, Söke İdman Yurdu, Sökegücü ve Söke Gençlerbirliği takımları da bizim takımımız, ancak Söke’nin birinci takımı her zaman için Sökespor’dur.  Benim bahsettiğim birlik beraberlik içerisinde tek vücut olma önerimin içerisinde kulüp bazında da manevi birleşmelerin sağlanması mevcuttur. Bugün Sökespor amatör süper ligde mücadele etmesini Gençlikspor’a borçludur.
Gençlikspor geçtiğimiz sezon Söke’lilik ruhuyla üzerine düşeni en iyi şekilde icrâ ederek Sökespor’un şampiyonluğunda büyük pay sahibi olmuştur. Gereği buysa bunu her konuda sağlamamız ve gerçekleştirmemiz şarttır. O halde ;yerel yönetimlerimiz başta olmaz üzere, esnaf odalarımız, vakıf ve derneklerimiz, üyeleri üzerinde söz sahibi siyasi partilerimiz, ilçemizde faaliyet gösteren büyük fabrikalarımız, iş adamlarımız, büyük Sökespor taraftarları, ilçemizde mevcut kulüplerimiz, esnaflarımız; gelin “HERŞEY ŞANLI SÖKESPOR İÇİN” sloganıyla tek vücut olalım.
Özlenen Sökespor’u yarat-mak, efsane Sökespor’u layık olduğu yerlere taşımak adına bir harekat başlatalım. Esnafımız yine Pazar günleri sabahın erken saatlerinde kepeng açsın, caddelerimiz, sokaklarımız yine Sökespor bayraklarıyla renk cümbüşüne bürünsün. Yine hep beraber kolkola tribünlerde “MAVİ MAVİ KIRMIZI, SÖKE’MİZİN YILDIZI;YETER Kİ ŞAMPİYON OL,  AL BİZİM CANIMIZI” şarkımızı haykıralım.
Bayram yeri gibi olsun maçlarda stadımız. Maç günleri yüreklerimiz bir an evvel stada ulaşıp, Sökespor’umuzu bağrımıza basmak için atsın. Davullar zurnalar çınlasın kulaklarımızda.  Karşı açık tribünle Kırmızıııııı, laciverttttttttt tezahüratları okşasın duygularımızı, en sonunda bir üçlü çekip, Şampiyon Sökeeeeee diye boğazlarımızı yırtarcasına yeşil çimlere salalım içimizdeki Sökespor sevdamızı…
Valla ben çok özledim o günleri.  Eğer sizlerde benim gibi, benim kadar özlediyseniz şayet, inanın o günler tek yumruk olmayı başardığımız an;sabahları güneşin doğması kadar yakın. Çünkü her karanlık gecenin; mutlaka aydınlık bir  sabahı vardır. İnanıyorum ki, elbet bir sabah, güneş ufuklardan Sökespor için doğacak…Allaha emanet olun,  kalın sağlıcakla…

 

Konuk Yazar: Mehmet Çavdar
 mehmetcavdar_soke@hotmail. com

 

Bu makale 1230 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • suad kandemir (24/11/2011)
    Mehmet Abi eline sağlık, duygularını çok güzel dile getirmişsin....