söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMakbule Erdoğan-KÖY ENSTİTÜLERİNİN 71. KURULUŞ  YILDÖNÜMÜ


Konuk Yazar - MAKBULE ERDOĞAN - ADD SÖKE ŞB. BŞK.

KÖY ENSTİTÜLERİNİN 71. KURULUŞ   YILDÖNÜMÜ


Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik sorunlarının yanı sıra en önemli sorunu da eğitim ve kültür sorunuydu.
Yüce Önder Atatürk, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra "Asıl savaşımız şimdi başlamıştır." diyerek eğitim ve kültür seferberliğinin acilen başlatılması gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. Bu amaçla, harf devriminin ardından Millet Mekteplerini açarak işe başlamıştır.
Ulusal eğitimin önünde öğretmen ve okul yetersizliği büyük bir engeldi.Anadolu köylüsü yüzyıllarca ihmal edilmiş, cehaletin pençesinde, ortaçağın karanlığında bırakılmıştı.
Kemalist, usta eğitimci İsmail Hakkı Tonguç, ülkenin kalkınmasının köylünün kalkınmasıyla mümkün olacağını görmüştür. Köylünün kalkınması için de köy çocuklarının ilköğretimden sonra eğitim bilimi yanında iş eğitimi alarak köye dönmelerini, köylüye önder olmalarını sağlayan eğitim ocağı Köy Enstitülerini kurmuştur.
1946’dan sonra yüzünü emperyalizme dönen hükümetler karşı devrim politikası güderek halkçı eğitim politikasından saparak Köy Enstitülerini tasfiye etmeye başladılar. 1950’de çıkarılan yasayla tamamen kapatıldı.
Bütün dünya ülkelerinin örnek aldığı, Anadolu köylüsünü aydınlatan 21 meşale böylece söndürülmüş oldu. Yerine ezberci eğitime dayalı İlk Öğretmen Okulları kuruldu.
Köy Enstitülerinden, Türkiye’nin yüzünü ağartan nice yazarlar, bilim adamları yetişti. Onların yaydığı ışık hala yeni kuşakları aydınlatıyor.Köy Enstitülerinin kuruluşunda, işleyişinde emeği geçen yönetici, öğretmen, usta öğretici ve öğrencileri saygıyla anıyoruz.

 

Bu makale 792 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz