söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKELİ VEKİL HAYAL Mİ?


SÖKELİ VEKİL HAYAL Mİ?


Ülke olarak yine bir seçim havasına girmeye başladık.
Eski çağlarda savaşlar ülkelerin geleceklerini belirlerdi, artık bu görevi demokratik ülkelerde seçimler üstleniyor.
Eskiden kazandığınız her savaşta ülkeniz zenginleşir, gücünüz artar, topraklarınız genişler, ekonominiz büyür, karizmanız artardı. Kaybedilen savaşlarda ise topraklarınız eksilir, halkınız yoksullaşır, ekonominiz çöker ülkeniz karanlığa doğru giderdi.
21. yüzyılda seçimler de, savaşlar kadar ülkelerin kaderlerini belirlemede etkili duruma geldi.
12 Haziran 2011'de yapılması beklenen genel seçimlerde Türkiye'nin de kaderi belirlenmiş olacak. Yaklaşık 8 yıldır devam etmekte olan AK Parti iktidarına karşı yenilenmiş CHP kadroları ve yeni lideri ile yine AK Parti'nin karşısındaki en güçlü rakip olarak göze çarpıyor. MHP'nin de yükselen grafiği bu seçimlere nasıl yansıyacak merakla bekleniyor. Seçime girecek diğer Siyasi partiler de sürpriz yapma peşinde olacak.
2011 genel seçimlerinin ilçemiz açısından nasıl bir sonuçla biteceğini de tahmin etmek zor gözüküyor. CHP ve MHP milletvekili aday adaylarını açıklamaya başladı. Ak Parti'de sessizlik devam ediyor. Söke yine bir hüsranla karşı karşıya mı kalacak, yoksa kendi vekilini çıkarabilecek mi bunu 13 Haziran sabahı hep birlikte göreceğiz.  Yıllardır Aydın'ın Söke'ye üvey evlat muamelesi yaptığını, Söke'deki siyasi gücün Aydın ve Genel Merkezi etkileyecek kadar güçlü olmadığını düşünürsek Söke'den bir vekil gönderebilmemiz zorlaşıyor. Milletvekili aday adayları şimdi seçmenin oylarını almadan önce belkide daha zoru olan Genel Merkezlerinin oylarını almak zorunda. Her ne kadar Demokratik bir ülkede yaşasakta,  2011 yılında Siyasi partilerin Milletvekili adaylarını, ya Genel merkez ya da bizzat genel başkanların belirlediği bir ortamda ne kadar demokratik bir seçim oluyor, halk ne kadar kendi vekilini seçiyor ayrı bir tartışma konusu?
Söke siyasi konum olarak bugüne kadar siyasette başarılara imza atamamış bir yerleşim yeri. Bunun sebeblerini irdelediğimizde karşımıza çıkan bir çok etkenden göze çarpanların başında muhakkak ki parti içi çekişmeler, birlik ve beraberlik olgusunun tam olarak ortaya konulamaması ve Söke'nin Aydın'da ve Genel Merkez bazında  güçlü bir eli olmaması diye düşünüyorum. Peki bu seçimlerde farklı olarak ne olabilir? Sökeli adaylar seçilebilecekleri bir sıradan milletvekili adayı olabilirler mi? Söke yapı olarak CHP ve MHP'nin güçlü olduğu bir seçmen kitlesine sahip. Sökeli seçmen Ak Parti'yi bir türlü benimsemedi. CHP ve MHP'nin Söke'deki taban oyları hatırı sayılır derecede var, oysa AK Parti  taban oyu denemeyecek kadar az bir oya sahip. Tabii bu geçmiş dönemlerde yapılan yerel ve genel seçimlerde göze çarpıyor. Bu seçimlerde neler olur onu şimdiden kestirebilmemiz biraz kahinliğe girer. Ancak gözle görülen bir şeyde AK Parti'nin Söke'de birinci parti çıkması hayal olur diye düşünüyorum. Söke'nin elindeki en güçlü kartlar CHP ve MHP. CHP ve MHP'nin ilçe teşkilatları adaylarını iyi bir sıradan listeye sokmayı başarabilirlerse Söke'nin kaderi değişebilir. Burada en büyük görev partiyi seçime götürecek ilçe teşkilatlarına kalıyor. İl yönetimine ve genel merkeze yapılacak baskılar sonucunda Sökeli adaylara iyi bir sıra kapabilirlerse Söke vekilini çıkarabilir. Bu hepimizin istediği bir şey. Ancak gönül Mahsun. Bazen olaylar farklı gelişebiliyor.
Peki ya Sökeli adaylara iyi bir sıra verilmezse?
O zaman da Söke kendi vekilini kendi seçerek meclise göndermelidir. Bunun da yolu Bağımsız bir adaydan geçer. Söke ve çevresinde yaklaşık 70 bin seçmenin olduğunu, bağımsız bir adayın milletvekili seçilebilmesi için yaklaşık 50 bin oyun yeterli olacağını düşünürsek bu bir hayal olmaz. Tüm Sökeli seçmen Söke'nin içinden yetişmiş, Söke'yi en iyi şekilde temsil edebilecek, aktif, üretken, sorgulayan, çözüm üreten siyasi kimliği olsun olmasın herkes tarafından saygı duyulan bir isim etrafında birleşip kendi vekilini kendisi tayin edebilir. Şimdiden Bağımsız bir Milletvekilinin yaptırım gücü ne olabilir diye sorar gibi olduğunuzu duyuyorum. Bağımsız bir vekil Söke'ye ne gibi fayda sağlayabilir? Geçmişte Bağımsız vekillerin oylarının mecliste ne kadar kıymet gördüğünü hep birlikte gördük. Kaldı ki bir sıfırdan her zaman için büyüktür. Mecliste Söke'yi temsil eden bir vekil olmamasındansa, Sökeli Bağımsız bir vekil çok daha iyi olacaktır. Bu hem diğer siyasi partilerin dikkatlerini Söke'ye çekmelerine neden olur hem de, Söke siyasi anlamda bir güç elde etmiş olur.
Önümüzdeki günler neleri gösterecek bekleyip göreceğiz.

 

Bu makale 2426 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz