söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGERÇEKTEN ÜZÜCÜ


Levent Tuncer-OBJEKTİF

GERÇEKTEN ÜZÜCÜ

Bu yazıyı üzerime alındığım için değil, talihsiz bir yorumun mesleğime darbe vurduğunu düşünerek kaleme aldım.
“BASIN TOPLANTISI BİR GÜN ÖNCEDEN SÖKE’DEKİ TÜM BASINA HABER VERİLMESİNE RAĞMEN SADECE GAZETENİZ YENİSÖKE’NİN İZLEMESİ MANİDAR BULUNDU”
Bize haber verilmedi ki izleyelim. Söke MHP’den her basın toplantısı öncesinde ya telefon ya da mail gelir. Bu kez bunlardan herhangi biri yoktu. Bu durumu İlçe Başkanı Metin Mutafoğlu’na da ilettim. Metin Mutafoğlu gazetelere haber verildiğini söyledi. Ancak gazetedeki (Söke Ekspres) tüm arkadaşlara sordum. Gelen bir bilgi olmadığını söylediler. Diğer gazeteci arkadaşlarımın da nedense basın toplantısından haberleri yoktu. Bu bir tesadüf olamazdı.
Ya Burada ya parti sekretaryasında sorun var ya da açıklamayı yapan MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin sadece bir basın kuruluşunu tercih etmeleri söz konusu. (Olabilir saygı duyarız)
“BÖREK, KEBAP GAZETECİLERİ TOPLANTIDA BÖREK, KEBAP VERİLMEDİĞİ İÇİN BASIN TOPLANTISINA İLGİ GÖSTERMEDİLER”
Bu ifadeyi malum yerel gazetede üzülerek ve maalesef midem bulanarak okudum. Tıpkı bir gün önce benim çalıştığım gazetedeki “SÖKELİ GAZETECİLERE CHP’DEN BÖREK, MHP’DEN KEBAP” başlığını okuduğum gibi.
Neden mi?
Basının düşürülmeye çalışıldığı durum çok kötü geldi bana. Her zaman eleştirdiğimiz “basın kahvaltı, yemek olmayan toplantıya gitmez”  anlayışının basın kuruluşlarınca istenerek veya istenmeyerek de olsa ifade edilmesi beni fazlasıyla üzmüştür. Kaldı ki bu durum her basın mensubunun kendi isteği değil, basın toplantılarını düzenleyen kurum, kuruluş ve siyasi partilerin kendi tercihleridir.
“BU İFADELER GEZETENİN Mİ, MECLİS ÜYELERİNİN Mİ?”
Haber’de okuduğum ifadeler gazetenin kendi yorumu gibi geliyor. Böyleyse daha kötü. Bir basın kuruluşunun diğer basın mensuplarını börekçi ve kebapçı olarak adlandırması çok kötü. Çünkü o sözü edilen kahvaltılı ve yemekli basın toplantılarına malum gazetenin temsilcisi de en ön saflarda katılmaktadır.
MHP’li Meclis Üyelerinden Oğuz Eryıldız’ı gördüm ve sordum. Gazetede yer alan ifadelerin kesinlikle kendilerine ait olmadığını söyledi. Bende “Yalanlayın o zaman, bir basın açıklaması yapın. Bu durumdan CHP’nin kahvaltılı, MHP’nin öğle yemeği jesti yaptığı toplantıya katılan gazetecilerin her biri zan altında kaldı” dedim. Gazeteyi arayacağını ve üzüntülerini dile getireceğini ifade etti. Dile getirdi mi, yoksa getirmedi mi bilmiyorum. Ancak sorumluluğunu yerine getireceğine inanıyorum. İlçe Başkanı Metin Mutafoğlu da gazetede yer alan ifadelerden rahatsız olduğunu ve kesinlikle arkadaşlarının bu ifadeleri kullanmadığını, gazetenin yorumu olduğunu söyledi.
“BİZDE AYRIM OLMAZ”
Tüm siyasi partilerin haberlerini takip eder, haberde yorum yapmadan okuyucuya aktarırız. Bizim görevimiz budur. Özel durumlarda haber-yorum olduğunu belirtir, haberin içinde yorum bulunduğunu ifade ederiz. Ya da köşe yazılarında konulara bireysel bakış açımızı koyarız. Ancak siyasi görüş, sivil toplum kuruluşlarının misyonu, din, dil, ırk ayırt etmeyiz. Gazetecilik basın ahlak yasaları bunu söyler, bunu da adımız gibi biliriz.
“NE BÖREKÇİ, NE KEBAPÇIYIM”
İhlas Haber Ajansı (İHA) ve HaberTÜRK Söke Temsilcisi, Söke Ekspres Gazetesi’nin yayın koordinatörü ve 15 yıldır basın sektöründe hizmet veren LEVENT TUNCER olarak söylüyorum; Midesinden bağımlı olmadım, olanlara da saygı duyarım. Her kim söylediyse ifadeleri söyleyene iade etmek ve üzüldüğümü belirtmek isterim.
Saygılarımla.

 

Bu makale 1501 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • sökeliler (13/1/2011)
    sn; levent tuncer siz nekadar bağımsız bir gazeteci olduğunuzu sölüorsunuz. lakın kendinizi kandırıorsunuz o açıdan hiç ağlaşmayayın.

  • Engin Kara (13/1/2011)
    Yenisöke Gazetesinin özür dilemesi lazım.Kerim Yalçınkaya da ayni konuyu yazmış haklı olarak.