söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEskişehir ve Sivrihisar Gezisi...


Biz gazeteciler veya köşe yazarları bir yere gidip gördük mü hemen paylaşmak isteriz ya… Ben bu güne kadar hiç yapmamıştım ama yapayım dedim. Gittik, gezdik ve gördük. Neresi mi; Sivrihisar ve Eskişehir.
Nasrettin Hoca’nın memleketi olarak akla gelen Eskişehir’e bağlı Sivrihisar; tarihte Eti ve Frig uygarlıklarına ev sahipliği yapmış, içinde Ermenilerin kullandığı tarihi kilise binası ve şehir merkezindeki Mevlana’nın müritlerinden Eminiddin-i Mikail tarafından yaptırılan 67 ağaç sütunu ile şaheser olarak nitelendirilen Ulu Camisi ile göz dolduran küçük bir ilçe.
Sırtını adını aldığı sivri ve dik kayalıklara dayayan Sivrihisar Atatürk’ün ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptığı yer olarak da dikkati çekiyor.
Nereden çıktı bu Sivrihisar demeyin…
Uzattığım bayram tatilinde Sivrihisar’a gitme fırsatım oldu. Sivrihisar ve bu ilçeye bağlı Yukarı Kepen Köyü’nde müthiş bir hafta geçirdim.
İnternetin olmadığı, telefonumu zaman zaman kapalı, çoğu zaman sessizde tuttuğum bir hafta. Tatil biraz “Dağcının Günlüğü” ve çoğu zaman “Cumartesi tatları” kıvamında geçti. Fotoğraflardan da anlayacaksınız.
Orta Anadolu kültürünün ve çeşitli geleneklerin yaşatıldığı Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Yukarı Kepen Köyü’nde Kelem (lahana) dolması, Arabaşı yutmak, kavurmalı ıspanak, üzümden yapılan bir nevi katı pekmez diyebileceğim tatlı, yağmur sonrası köy merasından toplayıp yediğimiz mantar unutamayacağım lezzetler oldu. 
Yukarı Kepen Köyü Sivrihisar ilçesinin pazarına yiyecek sağlayan fabrika gibi işliyor. Köylüler tarlalarda yetiştirdiği patates, ıspanak, pırasa gibi ürünleri yetiştirip, pazarda satıyor. Lezzetli ıspanakların toplanmasından tezgaha gelişine kadar yaşanan meşakkatli sürece bizzat tanık oldum. Köyün ve çevre yerleşim yerlerinin diğer önemli ürünleri ise Haşhaş ve Şeker Pancarı… Haşhaş’ın yeşil bitkiyken roka gibi yenmesi ve şeker pancarının közde pişirildikten sonraki helva gibi tadı çok iyiydi.
Bir günümü Eskişehir il merkezine ayırabildim. Keşke daha fazla zaman ayırabilseydim. Ancak şu bizim Söke Çayı ile sürekli mukayese edilen meşhur Porsuk çayını canlı canlı gördüm. Bana sorarsanız; bizim Söke Çayımız daha güzel. İçinde atların gezdiği, çoğu zaman çöpün bol olduğu, üzerinde dükkanlar olan, gündemi sürekli meşgul edebilen kaç tane çay veya dere yatağı biliyorsunuz. Bu nedenle Söke Çayı’nı Porsuk’a değişmem, bundan sonra bana Porsuk Çayı demeyin.
Eskişehir’de en fazla hoşuma giden ve Söke’de de görmek istediğim heykeller harikaydı. Öğrenci kenti oluşu, gündüz ve gece hayatına renk katan 222, Haller gibi mekanları, Kent Parkı, Şelale Parkı ve o muhteşem Tarihi Odunpazarı Evleri’nden hiç bahsetmeyeceğim bile… Birde eski tuğla ve kiremit fabrikalarının orijinal hallerini koruyup, eğlence merkezlerine dönüştürmelerini harika buldum.
Hala gitmediyseniz Eskişehir’e mutlaka gidin… Ama Eskişehir’e 100 Km uzaklıktaki şirin, sıcak insanların olduğu Sivrihisar’a da mutlaka uğrayın derim…
Benden tavsiye. Saygılarımla.
Teşekkür: Bizi ağırlayan Yukarı Kepen Köyü’nün eski muhtarlarından ve Sivrihisar’ın eski il genel meclis üyelerinden Hamdi Söker, eşi Sabiha Söker ile oğulları Deniz Söker ve eşi Hatice Söker’e buradan teşekkürlerimi yolluyorum.
 

Bu makale 2433 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Şenol ÖZ (30/11/2010)
    Levent TUNCER beye Memleketimi anlattığı yazısından dolayı Teşekkür ediyorum. Bir Sivrihisar'lı olarak gurur duydum bende Sivrihisar'ı daha yakından tanımanız için Fesbuktaki Benim Yöneticisi olduğum Eskişehir Sivrihisar sayfasını ziyaret etmenizi bekliyorum Sivrihisarı daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz saygılarımla. Şenol ÖZ.

  • nurettin bozan (6/7/2014)
    MERHABA LEVENT BEY, Öncelikle memleketim es es i beğendiğiniz ve köşenizde yar verdiğiniz için mutlu oldum. Ben de Eskişehir' de Yenigün gazetesinde kişisel gelişim üzerine haftalık yazılar yazıyorum. Gezdiğim yerleri köşeme ben de sizin gibi taşıyorum. İki hafta önce tatil için Didime giderken Sökede çalışan arkadaşıma 2-3 saatliğine misafir oldum. Gördüğüm kadarıyla Söke benim kafamdaki kadar gelişmiş gelmedi. Görmediğim yerler var muhakkak. Ama yeşil ve geniş bir araziye yayılmış ovası hoş bir görüntü veriyor. Yaşamınızda sağlıklı,huzurlu ve mutlu olmanızı diler, sevgi ve saygılarımı sunarım. Nurettin BOZAN Nlp Practıtıoner