söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“TARİHE GEÇTİN MÜDÜRÜM”


LEVENT TUNCER-OBJEKTİF

“TARİHE GEÇTİN MÜDÜRÜM”

Söke’de müdürler arasında müdür sorsanız ben ‘Mustafa Buğdayeken’ derim.
Tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Bana göre.
İster birilerinin emriyle deyin, isterse kendi iradesiyle deyin; tur operatörlüğünü en iyi şekilde yerine getirmiştir. Bundan sonra da sırtı yere gelmez. Bugünkü iktidar olduğu sürece tayinini istediği yere yaptırır, hatta ilerde siyasete atılsa inanılmaz yerlere gelebilir.
Hiçbir şey yapamadı. Emekli olduktan sonra herhangi bir seyahat şirketinde tur operatörü olarak çalışabilir.
5 Ağustos günü Başbakan’ın Aydın programı oldukça sıcak bir havada gerçekleşti. Aydın programı diyorum çünkü; Miting desem Valiliğe göre miting değil, toplu açılış desem yine valiliğe göre ‘katılan vatandaşların hiçbirinin elinde parti bayrağı, flaması bulunmamıştır’ denilen bir etkinlik.
Neyse Ağustos ayının başında sıcak havaya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Buğdayeken’in okul müdürlerine bir günlük görevli-izinli olduklarını belirten yazı yollaması, minibüs organizesi, kurum ve okul müdürlerin hangi araçlara bineceğini ayarlaması damgasını vurdu. Vallahi tur operatörlerine taş çıkarttı. Hükümet Meydanında harıl harıl çalıştı.
Müdür Mustafa Buğdayeken’e ilk sorulduğunda talimatın valilikten geldiğini söylemiş, vali ise açıklaması ile Buğdayeken’in bu sözlerini yalanlamıştı. Aydın valiliği “Biz valilik olarak resmi yazı göndermedik” demişti.
Amir konumundaki kamu görevlisinin, astlarına bir siyasi partinin faaliyetlerine katılmaları için görevli-izinli olduklarını belirtmek suretiyle baskı yapıyor olması, devletin tarafsızlığına ve saygınlığına zarar vermez mi? Kaldı ki Aydın Valiliği’nin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gönderdiği yazı için “kurum içi e-posta yazışmasıdır” savunması, bu yazıyı masum kılmıyor. Aksine yaşanan olayı daha da trajikomik hale getiriyor.
Birde Valilik tarafından gönderilen olayı ört-pas etme, Müdür Mustafa Buğdayeken’i kurtarma açıklamasında miting ve toplu açılış kavramları da oldukça birbirine karıştırıldı. Onlarca TV’de, gazetede yayınlanan elimize geçen Aydın miting meydanı görüntülerinde hiçbir vatandaşın elinde parti bayrak ve flamasının olmadığını söylemek, artık bizim gören gözlerimize de hakaret anlamına geliyor.
Bu konuda çok şey söylenip, yazılabilir de… Ben sadece Mustafa Buğdayeken Müdürümü kutlamak istiyorum.
Ne yapıp etti, Türkiye’nin gözlerinin Söke’ye bir kez daha çevrilmesini sağladı.
Keşke bunu eğitimin kalitesi, üniversite ve diğer sınavlardaki Söke’nin elde edeceği büyük başarılar ile yapsaydı (!)…
Bende takıntı olan ve kamuoyunun da merak ettiklerini buradan bir kez daha sormak gerekir;
Valiliğin Kaymakamlığa gönderdiği yazının içeriği nasıl?
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Buğdayeken kurum ve okul müdürlerinin Aydın’a gitmelerini kendi kararı ile mi organize etti?
Söke’den Aydın’a giden tüm kurum ve okul müdürleri görevli mi gitti? Görevliler ise görevleri neydi?
Toplu açılış için verilen adres miting meydanı değil miydi?
Valilik açıklamasında vatandaşların elinde parti bayrağı ve flaması yok diyor. Biz bayrakları ve parti flamalarını yanlış mı gördük?
Bizim miting kavramımız ile Valiliğin miting kavramı farklı mı?
Başbakan’ın yaptığı sadece bir açılış konuşması mıydı? Referandum veya propaganda konuşması yapmadı mı? Yaptıysa miting olmaz mı?
Saygılarımla…

 

Bu makale 1538 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • şerif ekiz (13/8/2010)
    levent bey siz mitinkteki bayrakları ve yazilari normal biyolojik gözünüzle görmüş olduğunuzdan yanıldınız.muhteremler kalp gözü ile gördükleri için bayrak veya pangrat görmüyorlar.