söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ZİRAAT ODASI NARENCİYE ÜRETİCİLERİYLE BİRLİKTE SEFERİHİSAR MANDALİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ


SÖKE ZİRAAT ODASI NARENCİYE ÜRETİCİLERİYLE BİRLİKTE SEFERİHİSAR MANDALİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş narenciye üreticileri Kemal Sökeli,  Mehmet Sökeli, Kerim Yalçınkaya, İsmail Akıntürk, Haluk Oklay, Ali İhsan Günal’ın katılımıyla mandalin üreticileri birliğine ziyaret etmek amacıyla Seferihisar’a gittiler.

Söke Ziraat Odasıyla birlikte gelen narenciye üreticileri ilk önce Seferihisar Ziraat odasını ziyaret ettiler. Seferihisar Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Gülbağ yaptığı konuşmada “Ziraat odalarının kendi aralarındaki iletişim ve iş birliği önemli. Buradaki üreticilerimiz geçtiğimiz yıl mandalina üreticileri birliğini kurdular. Umarım bu ziyaretten sonra sizde üretici birliğini kurarsınız. Başlangıçta birçok zorlukla karşılaşacağınızı hatırlatmak isterim. Ancak birlik olmanız halinde bu zorlukları aşacağınıza inanıyorum” dedi. Daha sonra Seferihisar Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Gülbağ’la birlikte Seferihisar ilçesi mandalina üreticileri birliğini ziyaret ettiler.
Sökeli narenciye üreticilerine hitaben bir konuşma yapan mandalina üreticileri birliği başkanı M. Cumhur Eriş “ Seferihisar ilçesi mandalina üreticileri birliğini 5200 sayılı üretici birlikleri yasasına dayanarak kurduk. Bu birliği kurmamızı belediye Başkanımız önerdi ve destek oldu. İçinde bulunduğumuz işletmeyi satın alıp önce bir yıllığına bu yıldan itibaren on yıllığına bize kiraya verdi. Üye sayımız yüzonbeş tir. İşletme saatte 10 ton mal işleme kapasitesi var. İşletme mantığımız üreticilerimizin tek tek mallarının satışı değil gruplar halinde satışını sağlamak. Mandalina üreticilerinin ürünlerini biz pazarlıyoruz. Birliğimiz bu pazarlamadan sadece hizmet bedeli alıyor dedi.
Daha sonra söz alan Başkan yardımcısı ve işletme müdürü Ali Özay “geçen yıl bizim açımızdan iyi bir yıldı. Pazarda birçok dolaşma yaptık. Alıcı firmalarla 110 görüşme yaptık. Bunlardan ancak 8 tanesiyle anlaşma sağlayabildik. Kendimize daha önce işleyebileceğimiz maksimum bir hedef koymuştuk. Bu hedef 3000 tondu ve bu hedefi geçerek 3500 ton ürün işledik ve pazarladık. Şu konuda önemli ; anlaşma yapacağımız şirketler  konusunda risk analizi yaptık. Hatta bazılarını ikinci bir risk analizi yaparak üreticilerimizin ürünlerini sorunsuz satışını gerçekleştirdik .Benim ticaret yapan ve bu piyasayı tanıyan bir aileden gelmem aynı zamanda mandalina üreticisi olmam avantajdı.  Üreticiyle çalışmamız Şöyle oluyor ;
Geçtiğimiz yıl için söylüyorum 115 üyemiz vardı Bu bizim 115 mandalin bahçemiz var demek. Üyelerimize her yıl mayıs ayı ve sonunda ürün beyanında bulunmalarını istiyoruz.
Beyanda bulunmayanları üyelikten çıkarıyoruz. Aralık ayında satışlarımızm gerçekleşiyor. Üreticilerimiz ürün bedellerini şubat ,mart, nisan ve mayıs aylarında ödüyoruz. Bizim için üreticinin malının bedelini zamanında ödemek önemli ” dedi.
Ziyaret sonunda bir değerlendirmede bulunan söke Ziraat odası Başkanın M. Kemal Kocabaş; “Öncelikle Seferihisar Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Gülbağ’a , Seferihisar mandalina üreticileri birliği başkanı M. Cumhur Eriş, Başkan yardımcısı ve işletme müdürü Ali Özay’a teşekkürler. Faydalı bir ziyaret oldu. Sökeli narenciye üreticileri buradaki mandalina üreticileri birliği işletmesini incelediler. Yöneticilerin açıklamalarını dinlediler. Seferihisar mandalina üreticileri birliği yeni kurulmasına rağmen önemli aşamalar kaydetmiş.  Sökeli narenciye üreticilerimiz örgütlenmesine yardımcı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber: Necati Maldar

 

Bu haber 2711 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz