söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiFakülte öğrencilerinin üniversiteye uyum süreci


Fakülte öğrencilerinin üniversiteye uyum süreci


Adnan Menderes Üniversitesi Söke işletme Fakültesi ile İçe Bakış Psikolojik Danışma Merkezinin ortak girişimleri sonucunda İşletme fakültesinde 4 Aralık günü fakülte öğrencilerine Psikolojik Danışman Yasemin ATEŞ seminer vermiştir. Seminerin konusu fakülte öğrencilerinin üniversiteye uyum süreciyle ilgiliydi.Seminerde yeni üniversiteye başlayan öğrencilerin yaşayabilecekleri genel,gelişimsel ve psikolojik sorunlardan ve bunların çözüm yollarından bahsedildi.

ATEŞ,bu dönemde olan gençlerin aslında ne yetişkin ne çocuk olduğunu,bu geçiş sürecinde kimlik bulmaya,sosyal olgunluğa erişmeye çalışan gencin bir takım problemler yaşayabileceğinden bahsetti.Sosyal olgunluk için gerekli olan bağımsızlaşmayı gençlerin yanlış yorumlayarak toplumsal kurallara,aileye karşı geldiklerini ve bu dönemde gençlerin çatışma yaşadığını,bağımsızlaşmanın bu şekilde yorumlanmaması gerektiğini ifade etti. Cinsel kimliğin bu yaşlarda oturtulduğunu,karşı cinsi tanırken dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yaptı. Kimliği oturtmada ''iş ve eş seçimi''nin önemli olduğunu ifade etti. Gençlerin ağır koşullar altında mesleğe ve hayata hazırlandığını,üniversitelerin akademik çalışmalara önem verip,üniversite öğrencilerinin ihtiyacı olan beden sağlığı,sosyal gelişim,boş zamanları değerlendirme ve bireysel ihtiyaçlar konusunda eksik kaldığını,Söke'deki fakültenin de bu yönde adımlar atması gerektiğini ifade etti. Üniversite öğrencilerinin %70 ekonomik,%40 barınma,%29 fakülteye uyum,erkeklerde %43,kızlarda %28 arkadaşlık ilişkisi,yine erkeklerin %77 kızların %63 kişisel nitelikte sorunları olduğunu ifade etmiştir. Söke'deki iş adamları ve esnafın yarı zamanlı iş olanakları yaratarak öğrencilerin ekonomik problemlerini çözmeye yardımcı olmaları etkili olabilir,dedi.Fakülteye yeni başlayan öğrencilerde gerilim,aşırı kaygı,uykusuzluk,duygusal kararsızlık,sürekli hayal kurma,aşırı heyecan ve alınganlık,çevre koşullarına uyumsuzluk,içine kapanma,insanlarla ilişki kuramama,sebebi belirsiz korkular gibi psikolojik anlamda sorunlar olabileceğini ve bunların önlemlerinin alınması gerektiğini ifade etti.

Seminer sonrası Fakülte Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Aydın Gersil,Psikolojik Danışman Yasemin Ateş'e teşekkür belgesi ve çiçek verdi.Ücretsiz seminer vererek fakülteye ve öğrencilere katkılarından dolayı kendisine teşekkür etti.

 

Bu haber 2250 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz