söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMİLLETVEKİLİ KILINÇ SÖKE ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ


MİLLETVEKİLİ KILINÇ SÖKE ZİRAAT ODASI'NI ZİYARET ETTİ

KOCABAŞ: PAMUK ÜRETİCİSİ ZARAR EDİYOR
KILINÇ: KÖYLÜNÜN CEBİNDE PARA OLMAZSA EKONOMİ ÇÖKER

Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Söke Ovası'nda pamuk hasadı öncesi Söke Ziraat Odası'nı ziyaret ederek, Söke çiftçi temsilcilerinden bilgi aldı.
Ak Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım ile yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra; Karpuzlu Belediye Başkanı Hilmi Dönmez ve Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü ile birlikte Söke Ziraat Odası'nı ziyaretinde; Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, Meclis Başkanı Kemal Göven, Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri ile Karacahayıt Köyü Muhtarı Ahmet Ateş tarafından karşılanan Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç'a pamuk üreticisinin sorunları ve hayvancılıkla ilgili talepler dosyası takdim edilerek, ilgili bakanlıklarda sorunların aşılması yönünde yardımları istendi.
Bir hafta önce Nazilli'de kendisinin de katılımıyla makineli pamuk hasadının başladığını ifade eden Milletvekili Kılınç, pamuk fiyatlarını dünya borsalarının belirlediğini ifade ederek, "Dünya pamuk üreticisi ile rekabet edebilmek için, tarımsal sanayinin tamamlanması şart. Aydın ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı. Tarımsal sanayinin gelişmesi için uyguladığımız teşvik ve ürün destek primleriyle üreticimizin yanında olduk. Sorunlarınızı ilgili bakanlıklar nezdinde görüşmeler yaparak çözüm yolları arayacağım. Maliye Bakanlığı'nın bütçe disiplini içinde çiftçimize köylümüze sağlanan sosyal desteklere rağmen pamuk hasat mevsiminde çitçimizin sıkıntı çektiğini biliyoruz. Ürün çeşitliliği ve tarımsal sanayi ile aşamadığımız sorunları tekrar ele alacağız. 2010 yılında Aydın'dan yapılan 540 milyon dolar ihracaatın 110 milyon dolarını tarımsal ürünler oluşturuyor. Kuşadası'nda TZOB, Ziraat Odaları ve sivil toplum kuruluşları ile toplantı yaptık. Tarımsal sanayinin çok ciddi şekilde ele alınması gerekir. Aydınlı çiftçimizin, köylümüzün nasıl zenginleşeceğini düşünüyoruz. Köylünün cebinde para olmazsa ekonomi çöküyor. Aydın'da tarım ürünlerinin farklı bir yerinin olduğu, Aydınlıların en uzun ömürlü insanlar olduğu, yetiştirdiği tarım ürünlerinin sağlıkta model oluşturduğu bilincine varılmalıdır. Ortak akılın gelişmesi için siz kanaat önderlerine ihtiyacımız var. Çok güzel araba kullanabilirsiniz ama ehliyetiniz yoksa bir anlamı yok. Ürettiğiniz ürünü belgeleyemiyorsanız emeğinizin karşılığını alamazsınız. Sağlıklı tarım ürünlerimizi Aydın markası olarak pazarlayacağız. Yayla domatesini pazarda bulamıyoruz. Çünkü tüccar kilosunu 1,5 - 2 liraya yerinde alıyor. Herkes sağlıklı ürün peşinde. Kalkınma modelinde, ürün çeşitliliği başta olmak üzere girdi maliyetlerimizi düşürmek, marka oluşturmak ve rekabet gücümüze kavuşmak durumundayız" dedi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, son ÖTV ve mazota gelen zamlarla pamuk üreticisinin sıkıntıya girdiğini belirterek, "Geçen yıl 42 kuruş olan pamuk destek primi bu yıl ki ürüne 46 kuruş olarak belirlendi. Biz en az 60 kuruş olması talebinde bulunmuştuk ne yazık ki, bizim teklifimiz bile maliyetin altında kaldı. Pamuğu ürün destek primi ile birlikte 1.8 - 1.9 liraya mal ediyoruz ama 1,5 liraya satmak zorunda kalıyoruz. 2010 yılında 850 - 900 bin ton olan lifli pamuk üretimi geçen yıl 650 bin tona düştü. Bu yıl pamuk ekim alanları yüzde 30 daraldı ve bu rakamın 450 - 500 bin tona düşeceğini tahmin ediyoruz. Oysa Türkiye'nin yıllık lifli pamuk ihtiyacı 1,5 milyon ton. Aradaki açık ithalat yoluyla karşılanacak. Stratejik bir ürün olan pamuğun desteklenmesi ve dünya çiftçisi ile rekabet edebilir bir konuma getirilmesini istiyoruz. Dericilerden aldığımız bilgiye göre geçen ay kesilen 140 büyükbaş hayvanın sadece 50 tanesi erkek. Hayvancılığımız da girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle yok olmak üzere. Yem fiyatlarını yüksekliğine süt fiyatları karşılayamıyor. Size sunduğumuz dosyada sorunlarımızı ve önerilerimizi ele aldık. Bize hep yardımcı oldunuz, dar günümüzde yine yardımlarınızı bekliyoruz" dedi.
TBMM'nin tatile girmesi ile birlikte Aydın'da ziraat odaları ile birlikte Aydın tarımının profilini çıkarttıklarını kaydeden Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, "Sivil toplum kuruluşlarında yıllarca görev yapmış bir siyasetçi olarak, çiftçinin ve köylünün yanındayım. Bu nedenle ilçe teşkilatlarımızla birlikte sürekli köylerimizde olduk. İftarlarda ve sahurlarda sizlerin yanında olduk. Sorumluluk sahibi insanlar üretim yaparlar ve istihdam yaratırlar. Bugün sorumluluk makamlarında bulunan insanlar olarak üzerine düşen görevi yapmazsak; yalnız yaşayıp, yalnız öleceğiz. Köylümüzü köyümüzde toplayamazsak, gençlerimize insanca yaşam sunacak imkanı sağlayamazsak pamuğumuzu ve zeytinimizi toplayacak kimseyi bulamayız. Bu nedenle tarım ürünlerimizde çeşitliği ve tarımsal sanayide alt yapımızı tamamlayıp, Aydın olarak tarım ürünlerinde markamızı oluşturup, her karış toprağımızı değerlendirmeliyiz. İlçe Teşkilatlarımız ve Ziraat Odalarımızla birlikte çiftçimizin ve köylümüzün her zaman yanında olacağız" dedi.

Haber: Hamdi Akgül

 

Bu haber 2600 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz