söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSICAK ÇARPMASI TEDAVİ EDİLSE BİLE ÖLÜMLERE YOL AÇABİLİYOR


SICAK ÇARPMASI TEDAVİ EDİLSE BİLE ÖLÜMLERE YOL AÇABİLİYOR
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, sıcak çarpmasının tedavi edilse bile çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirterek, “Tedavi edilse bile hastaların yüzde 20’si ölmektedir” dedi.
Aydın’ın 5 gün boyunca Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olacağına işaret eden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, “Sıcaklık gölgede 41-43 derece olacak. Bu sıcaklarda özellikle çocuklarda ve yaşlılarda önemli sorunlar yaşanabilir. Güneş çarpması ya da sıcak çarpmasına karşı tedbirli olmalı ve bunun neden olduğu vücudun aşırı su kaybı tehlikesine dikkat etmeliyiz. Güneş çarpması özellikle çocuklarda yazın görülen bir hastalıktır. Her ne kadar çocuklarda görülme sıklığı fazla olsa da büyüklerde de görülen güneş çarpması, tedavi edilmediği takdirde ölüm veya ciddi sağlık kayıplarına varan sorunlar doğurabilmektedir. İnsanlar sıcak kanlı canlılar olduklarından vücut ısıları daima sabit kalır. Vücudumuz ısı dalgalanmasını dengede tutmak için ter bezleri ile donatılmıştır. Bu ter bezleri kan yoluyla vücuda yayılan ısıyı ter sıvısına aktarır, oradan da bu sıvıyı dışarıya salgılayarak vücudun fazla ısısını dışarıya aktarmış olur. 37 dereceye kadar normal olan vücut ısısı, çok sıcak havalarda ve rutubetin arttığı durumlarda 40-41 dereceye kadar yükselebilmektedir. Bu durum hücrelerde özellikle de beyin hücrelerinde tahribat yapmaktadır” diye konuştu.
Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin, beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonunun bozulduğunu ve ‘güneş çarpması’ denilen ciddi sağlık sorununun ortaya çıktığının altını çizen Atay, şu uyarılarda bulundu: “Uzmanlara göre, ilerlemiş sıcak çarpması çok tehlikeli olup, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20’si ölmektedir. İyileşenlerde ise sinir sisteminde kalıcı hasarlar oluşabilir, denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi aylar alır. İlk belirtiler görüldüğünde teşhis konur ve şuur kaybından önce tedaviye başlanırsa iyileşme şansı oldukça yüksek olur. Makine dairesi, çelik tezgahları gibi çok sıcak yerlerde çalışanlarda da hiç güneş görmemelerine karşılık, ‘güneş çarpması’ etkileri ortaya çıkabilir.
Bu nedenle doktorlar son yıllarda ‘güneş çarpması’ yerine genellikle ‘sıcak çarpması’ terimini kullanmaktadırlar. Bedende ortaya çıkan değişiklikler aşırı ısıya tepkidir. Fakat direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak o bölgenin o anki hava sıcaklığından da daha fazla ısınmasına neden olacağından sıcak çarpması görülme riski artacaktır”(iha)

 

Bu haber 1066 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz