söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöKE MHP BOMBALADI...


SöKE MHP BOMBALADI...

Söke MHP İlçe Başkanı ve Söke Belediye Meclis Üyesi Metin Mutafoğlu ile Söke Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Harita Mühendisi Oğuz Eryıldız dün saat 15.00 de MHP İlçe Merkezi’nde birlikte basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Menderes de bulundu.
CHP’li Söke Belediye Meclisi ve Encümen Üyesi, 2. Başkan Vekili Abdullah Arıcı’nın istifa süreci ile başlayan ve gündeme gelen konular hakkında araştırma yapan Oğuz Eryıldız çarpıcı açıklamalarda bulundu.
MHP’li Söke Belediye Meclis Üyesi Oğuz Eryıldız şöyle konuştu: “Söke kamuoyunun bildiği üzere Mayıs ayı içerisinde CHP’li Belediye Meclis Üyesi Abdullah Arıcı beklenmedik şekilde partisinden istifa etmişti. Konu ile ilgili kendisi ile konuştuğumda, geçen aylarda faaliyette geçen Novada  alışveriş merkezinin yanında mülkiyeti kendine ait olan arsasının bulunduğunu,  imarlı olan yerine 2009 yılı başlarında Benzinlik yapmak istediğini 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri öncesi böyle bir İmar tadilatının partisine zarar vereceğini düşündüğü için dilekçesini ertelediğini belirtti. Kendi beklerken veya bekletilirken Firma Patronlarının sahip olduğu komşu arazi benzinlik İmarını almış. Zincirin halkası buradan kopmaya başlamış ve Partisinden istifa etme noktasına kadar gelmiş. Abdullah Bey önceliğin kendisinde olduğunu, haberdar edilmeden komşu arazideki benzinliğin alelacele Meclisten geçirildiği iddiasında. Eski İmar komisyonu üyesi Burak ÖZDEMİR, Belediyede görevli bir birim amiri, Engin YILDIZ, ve çemişkesek Belediye Başkanımı ki haberi yoktu dediği Belediye Başkanı Nejdet ÖZEKMEKÇİ‘den şikâyetçi. Oyuna geldim diyor. Bunlar istifa eden CHP’ li Meclis Üyesi Abdullah ARICI’nın anlattıkları. Madalyonun diğer yüzü varsa günahı boynuna diyelim.
Sonuçta Söke gibi Aydın’ın ikinci büyük ilçesinin ikinci dönem Belediye Meclis üyeliğini yapan, ayrıca istifa ettiği tarihte dahi hem Encümen üyesi hem de ikinci Başkan Vekili olarak da aktif görevdeki bir ismin istifası tabi ki küçümsenecek bir lokma değil.
Ayrıca bu işin içinde hangi çapanoğlu var dememe üç şey daha etken.
Firma patronlarının müdürü Ümit  DEVRAN bulunduğum bir kaç ortamda konuşurken kendi ağzından “o kadar çok belediye ile içli dışlıyım ki artık tuvaletinin anahtarını bile yaptırdım” demiş ve anahtarı göstermişti.
 Novada Alışveriş Merkezinin açılışı CHP’li Meclis ve Encümen Üyesi Abdullah Arıcı’nın istifasından sonraydı ve bu açılışa, yapılan Plan Tadilatları ile NOVADA alışveriş Merkezini yoktan var eden Abdullah Arıcı’nın belirttiği 4 silahşorlar katılmamıştı. Bu kadar emek verdikleri yerin açılışına gitmemelerine bir anlam veremedim!!!
Diğeri ise; İstifa eden CHP’li Meclis Üyesiyle konuştuğum tarihten sonra Belediye’nin bilgisayarından söz konusu bölgeyle ilgili bir çıktı almıştım bu çıktı da 3 adet bina kitlesinin işlendiği yani 3 adet binanın temel vizesinin yapıldığı görülüyordu. Alışveriş Merkezini gezdiğim de kaba inşaatı, sıvası bitmiş, dış cephe boyası yapılan 3 adedi fazladan toplam 6 bina kitlesi olduğunu fark ettim. Fazladan yapılan bu binaların o tarihte projesinin ve inşaat  ruhsatının olup olmadığı araştırmadım fakat Novada (Kipa) Alışveriş Merkezi Kaymakam ve Emniyet Müdürü tarafından açılırken, bitmek üzere olan bu binaların daha temel vizelerinin yapılmamış olduğunu öğrendim (tabi geri dönük bir imzayla vizeleri hallettilerse bilmem). Ayrıca Alışveriş merkezi içinde gezerken bazı bina kitleleri arasında 1-1.5  metrelik boşluklar olması dikkatimi çekti. Mimar değilim ama bu boşluklar dalitasyon olamaz ve eğer bu iki bina kitlesi arasındaki bahçe mesafesi ise h/2’den yada minimum 6 metreden az olamamalıydı diye düşündürdü ve konun geneliyle ilgili beni meraklandırdı diyebilirim. Yatırım, imalat yapılırken temel vizesi ve mimari proje tadilatı gibi ufak eksiklerin çok da önemli olmadığını kanaatinde olduğum için ayrıca özel olarak bunları araştırma gereği görmedim. Asıl önemli olan Noavada kurulmadan önce arazinin bu şekle nasıl getirildiği hangi aşamalardan geçtiği daha büyük patronlara ne zaman pazarlandığıdır. Sonuçta hiç birimiz zengin yada yatırımcı düşmanı değiliz. Doğruyu söylemek gerekirse Kipa içindeki çocuk parkından dolayı bende bazı hafta sonları çocuklarımı burada gezdiriyorum. Yazımın devamında da sık sık okuyacağınız Novada ismi genelde arazinin bulunduğu yeri tarif etme kolaylığından kullanılmıştır.
Aslında tereddüt etmedim de değil hani bu kadar büyük işlerde birilerinin tekerine çomağı sokunca mesela bu ARTEV (GOLFTAŞ )’ın 2009 plan tadilatında başımıza geldi +100.000 m² inşaat alanı artışına izin vermedik tadilatı yapsalardı en az +1000 konut yapabileceklerdi, Noter kanalıyla istifa ettiğim bu işte bile sanki işi bize vermemişler ondan tadilatı yapmıyormuşuz pozisyonuna sokulmak istendik. Derler ya ARSIZ GÜÇLÜ OLUNCA HAKLI SUÇLU OLURMUŞ diye. Bu başka bir konu neyse konumuza geçelim;
Tadilatların yapıldığı arazi 113.147,32 m² lik bir alan ve şu anda sadece bir kısmı NOVADA alışveriş merkezi olarak faaliyete geçti.
Bu arazi herkesin bildiği hatta Belediye Başkanı tarafından ezberletildiği üzere Söke’nin 50 yıllık planlamasını kapsayan meşhur 2006 yılı NAZIM İMAR PLANI ve UYGULAMA İMAR PLAN‘nın da büyük kısmı Kobi Sanayi Alanı ve  bir kısmı da ticari alan olarak görünüyor.            Halk diliyle bu arazi alındığında “ya da halktan herhangi biri bu araziyi aldığında” sadece sanayi dükkanları ve yol cephelerine 2 katlı ticari dükkanlar yapılabilirdi.
 Ta ki 2008 deki ilk plan tadilatına kadar.
 Bu yerle ilgili Söke Belediye Meclisi tarafından ilk plan tadilatı  2008 yılı Mart ayında yapılmış, bunu 2009 Ocak ayı Meclisi tadilatı ve hemen 3 ay sonra 2009 Mart Meclis tadilatları izlemiş. Yani bizden önceki Meclis tam 1 yıl içinde aynı yerde 3 tane plan tadilatı yapmış. Hatta üçüncü tadilat 29 Mart 2009 seçimlerinin günler öncesinde yapılmış.
Arazi İnşaat aşamasında iken yani gerçekten yatırım gerçekleşirken 2011 yılı Mart ayında karayollarından alınan yazı gerekçe gösterilerek yapılan bir plan tadilatı daha var, şu an mevcut olan kavşak ve yol geçişi için yapılan bir plan tadilat bu, sonuç ta Aydın yolunun düzenlemesiydi yada bize öyle söylendi.
Anlayacağınız o tarihten bu güne aynı arazide 3 adedi1 yıl içinde olmak üzere 4 adet plan tadilatı yapılmış. Parsellerin bulunduğu bölgede 3 adette İmar Uygulaması yapılmış.
07/03/2008 tarihinde 2008/3-10/1 karar nosu ile yapılan Plan Tadilatı; Bu tadilat ilk alınan arazi olan 399 ada 28 parselde yapılmış. 2006 İmar Planına göre arazinin 54.000 m²’lik kısmı Kobi Sanayi Alanı ve Yol, 18.000 m²’lik kısmı Ticari İmarlı iken tamamı Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanına dönüştürülmüş. 12 metrelik 2 ara yol iptal edilmiş.  Parselin kuzeyindeki 21.05.1998 tarih ve 2835 yevmiye numarası ile İmar uygulaması yapılan kamuya terk edilen 12 metrelik diğer yol 1442 ada 47 parselin şuyuluğunu gidermek için kaydırılmış(*). 2006 yılı Nazım İmar Planlarında bu bölgede 3 farklı ada da Kobi sanayi alanı ve ticari alan olarak yapılan planlama, yapılan plan tadilatı ile 69,821.98 m² ’lik Konut Dışı Çalışma İmarlı (motel.mağazairestorant,benzinlik) tek adaya dönüştürülmüş.  Yapı yoğunluğu yani inşaat alanı 0.5 den 2 ye çıkarılmış, bina yükseklikleri ise 8.5 metre iken 22 metreye çıkartılmış.
Bakın modelleyelim, 2006 yılı planlarında 40700 m² inşaat hakkı var iken yapılan tadilatla 139643.960 m² inşaat hakkı elde etmişler. Bu yaklaşık +100.000 m² fazla inşaat alanı yapar yani fazladan 100 m² lik 1000 ev yada dükkan yapmak demektir bu.
06/01/2009 tarihinde 2009/1-21 nolu yapılan plan tadilatı; Bu tadilat Firma Patronlarının Söke asfaltı kıyısın da 24/12/2008 tarihinde yeni satın aldıkları 399 ada 45 parsel için yapılmış olan bir tadilat. Tarihten de anlaşılacağı gibi 399 ada 45 parsel Plan tadilatının onaylandığı Meclis kararından 12 gün önce satın alınmış. İmar tadilatlarının ihtisas komisyonu olan İmar komisyonunda yaklaşık 10 gün önce görüşülüp karar alındıktan sonra Meclise sunulduğu düşünülürse arazinin satın alınıp komisyona sunulması arasında sadece birkaç gün fark olduğu anlaşılıyor. Yada bu tadilat için olağanüstü Komisyon toplanmış.
Firma Patronlarına özel olarak eski (399 ada 28 parsel)  ve yeni (399 ada 45 parsel) aldıkları arazi arasındaki daha önceki plan tadilatında kaydırılan 12 metre genişliğindeki yaklaşık 300 metre uzunluğundaki yol iptal edilmiş, yeni alınan arazi ve eski arazilerin arasındaki yol engeli kaldırılmış iki arazinin birleşmesi sağlanmış. Firma Patronlarının arazileri arasındaki engel olan bu yol, Aydın Asfaltına paralel olarak ve doğudan çimento fabrikasından başlayıp, 40 metrelik Organize Sanayi yolunun girişine direk bağlantı sağlıyormuş. Yapılan tadilatla 750 metrelik yolun 300 metrelik kısmı kapatılmış kalan 450 metrelik kısmı ise tali yola çevrilmiş. Ayrıca bu yol sadece plan üzerinde olan bir yol değil, İptal edilmeseymiş koskoca LİDER SAN. Sanayi Sitesini Organize Sanayi Bölgesine direk bağlayacakmış. Devamındaki o kadar dükkân o kadar iş yeri mağdur edilmiş.
Satın alınan 399 ada 45 parselin Aydın Asfaltına cepheli olması, yapılan tadilatla eski ve yeni parseller arasındaki yolun kapatılması yani tek ada oluşturulması, Aydın Asfaltından cephe alacak binaların inşaat derinliğinin 60 metreden ortalama 250 metreye çıkmasını sağlanmış. Ayrıca satın alınan kısımdaki ticari imarda, arka adadaki gibi Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanına çevrilmiş. Planda oluşan İmar adalarının büyük olanında Emsali 1 e düşürülmüşler fakat buda bir şeyi değiştirmiyor. 2006 yılı planlarına göre, yeni alınan 399 ada 45 parselle birlikte yaklaşık 69700 m² inşaat alanı hakları var iken bu tadilat sonrası her ne kadar bir ada da emsal 1’e düşürülmüş olsa da 127500 m² inşaat alanı hakkı elde etmişler.
Aydın Asfaltından giriş alabilmek için Aydın asfaltına ve kapattıkları güzergâha dik yol geçirme gereği görmüşler. Böylece araziyi istedikleri yerden ikiye bölmüşler. Ticari olarak bakarsak o kadar büyük bir ada Aydın Asfaltından tek giriş yolu ile değerlenmez değil mi?
06/03/2009 tarihinde 2009/3-5 nolu yapılan plan tadilatı; tarihten de anlaşılacağı gibi ikinci yaptıkları tadilattan 3 ay sonra, yerel seçimlere de 25 gün kala alelacele yapılmış. Bir değil iki adet Akaryakıt istasyonu ve Lpg İmarı verilmiş. Birisi Aydın Asfaltı Üzerine diğeri de 40 metrelik OSB yolu üzerine.
Siyaset yapmak için yazmıyorum bunları Aydın yolunda verilen benzinlik lejantı Ticari alandan geliyor, bu  tadilat yapılan üçüncü plan tadilatı olmasaydı makul olurdu bence, ama 40 metrelik Organize Sanayi yolu üzerindeki benzinlik, Kobi Sanayi Alanından buralara kadar devşirilmiş bir alan ve ona özel yol bile açmışlar son tadilatta.
İstifa eden CHP Belediye Meclisi üyesi Abdullah Arıcı’nın dediği doğru ise kendi Meclis üyelerine yaptırmamışlar, bekletmişler, oyalamışlar çünkü o alsaymış benzinlik ruhsatını diğeri alamazdı. Tercihleri Firma Patronları olmuş, seçimden önce alelacele tane 2 benzinlik lejantı geçirilmiş.
Bir de yukarda iki tadilatta da bahsettiğimiz kaydırılan,  kapatılan  LİDER SAN. ‘dan gelen kendi arazilerinin içinde kapattıkları 40 metrelik Organize Sanayi bağlantısını sadece kendi arazilerini şekillendirmek ,Aydın yoluna bağlanmak ve 1442 ada 47 parselin şuyuluğunu gidermek için L şeklinde açılmışlar(*). Tabi ki bu yol Lider San. ’a devam etmiyor kendilerine özel iç yolları.
(*) Firma Patronlarının alması gereken Ticari İmarlı 666.62 m² lik 1442 ada 47 parsel İmar Tadilatıyla yola çevrilmiş; 1442 ada 47 parsel (eski kaydı 399/47) 21.05.1998 tarihinde 2835 yevmiye numarası ile Komşu parsel tarafından yaptırılan İmar Uygulamasından gelmekte bu uygulamada 12 metrelik yolun büyük kısmı da kamuya terk edilmiş. Hem 1998 tarihteki hem de 2006 yılındaki İmar Planlarında 12 metrelik yolun karşında kalmış, tamamı Ticari Alan ve Firma Patronlarının İmar Adalarıyla şuyulu durumda. Firma patronları bina yapmak için şuyulu olan bu araziyi satın almak zorunda iken, bu iş de Ocak 2008 ve Mart 2009 yılında yapılan plan tadilatı ile çözmüşler. Mart 2008 de yapılan plan tadilatında eski planlarda da mevcut olan 12 metrelik yolu, 1442 ada 47 parselin tamamını içine alacak şekilde kaydırmışlar. Hatta öyle Firma sahiplerinin mülkiyetine özel bir planlama yapmışlar ki 1442 ada 47 parselin en uç noktası İmar hattına sıfır kalacak şekilde yolu geçirmişler. Mart 2009 yılında yapılan plan tadilatın da Ocak Tadilatında kapattıkları yolun işlerine gelen kısmını OSB yolundan Aydın Asfaltına giriş almak için L şeklinde Planlamışlar. Tabi yine 1442 ada 47 parselin en uç noktası İmar hattına sıfır kalacak şekilde ve yolun L şeklinde döndüğü yer parselin sıfırı. Söz konusu parselin tamamı ticaret alanı imarında iken yola dönüştürülmüş ve bu parsel hala  666.62 m² lik alanı ile tapuda kayıtlı durumda, Novada alışveriş merkezinin giriş olan yan yolun içinde.  Hayret değil mi Tüzel Kişilik Mülkiyetindeki Ticari İmarlı araziyi Firma Patronları almasın diye Plan tadilatı yapıp yola çeviriyorlar ve parsel hala Tüzel kişilik mülkiyetindeyken yani kamuya terk edilmeden 2011 yılında yolu açıp kendilerine özel kullanabiliyorlar.
Yollar Kapatılmış ve satılmış. AMA HANGİ BEDELLE???
6 Mart 2009 tarihinde yapılan Plan tadilatı ile yol vasfını yitiren ve Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı İmarı verilen ve yoldan ihdas edilerek Firma patronlarına satılan bu bölge toplam 3365.35 m²’lik bir alan.
14/04/2009  tarihli 2009/263 nolu encümen kararıyla Yoldan ihdas edilmiş, belediye adına tapuları çıkmış ve satılmış. Kararın satışla ilgili kısmını noktasına ve virgülüne dokunmadan aynen yazıyorum “…A,B,C ve D ile İşaretli kısımların 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 21. Maddesine istinaden yoldan ihdasına, ihdas işlemini müteakip 3365.35 m²’lik kısmın 2500-TL. (İkibinbeşyüzlira) bedelle Hasan Arpacı ve Mustafa Taşova’ya satışının yapılması….”(A:339 ada 49 parsel 917.78 m2,B: 399 ada 50 parsel 476.80 m², C:399 ada 51 parsel 1946.58.19m²  ve D:399 ada 52 parsel 24.19 m²).
Yanlış okumadınız toplam 3365.35 m²’lik alana sahip dört adet Belediye arsası 2500 TL. (ikibinbeşyüz TL) bedelle satılmış, Söke Belediyesinin, Söke Halkının yani kamunun mülkiyet hakları, üç kuruş paraya adeta YEM  edilmiş?
Bu alanın, yaklaşık 2200 m²‘lik kısmı 21.05.1998 tarihinde 2835 yevmiye numarası yapılan İmar Uygulamasında Firma sahipleri tarafından değil arazinin İLK SAHİBİ tarafından yola kamuya terk edilmiş. Kalan 1164 m²’lik kısım Firma Sahipleri tarafından 30/04/2008 tarih ve 4100 yevmiye numarası ile yapılan İmar Uygulamasında terk edilmiş. Aslına Firma sahipleri tarafından terk edilen kısmın da Yargıtay ve Danıştay kararlarına göre bir önemi yok.
Danıştay 6. Dairesi ise, E.1994/1108, K.1994/3671 sayılı kararı ile; “..... Özel mülkiyete konu olan taşınmazlardan sahiplerinin rızası ile umumi hizmetlere bedelsiz olarak terk edilen ancak daha sonra yürürlüğe giren imar plânıyla tahsis amacı değişen yerlerin bedelsiz olarak eski maliklerine geri verilmesi yolunda yasal herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Aksine 3194 sayılı Yasanın 17’nci maddesi ile, belli koşulların varlığı halinde imar plânına uygunluğun sağlanması amacıyla bu tür taşınmazların bedeli karşılığı özel mülkiyete geçirilmesine belediye ve valilikler yetkili kılınarak bedelsiz geri vermenin söz konusu olmayacağı öngörülmüştür.
Yargıtay 5. Hukuk Dairesinin 28.05.1996 tarih, E.1996/5090, K.1997/8622 sayılı kararı da; “Özel parselasyon sonunda malikin muvafakati ile kamu hizmet ve tesisleri için ayrılmış olan yerlerde sonradan imar değişikliği yapılması halinde, bu yerler imara açılsa bile eski malikler mülkiyet iddiasında bulunamazlar.” şeklindedir.
Yine Danıştay 6. Dairesi, E.1992/4612, K.1993/5197 sayılı kararında ise; “..... Yasa, tevhit, ifraz ya da parselasyon işlemi nedeniyle taşınmazların umumi hizmetlere ayrılmış olan bölümlerinin, imar plânında değişiklik yapılarak tahsis amacının değiştirilmesi, kamulaştırmadan artan parça ya da yol artığı haline dönüşmesi durumunda bu yerlerin eski maliklerine bedelsiz olarak terk edileceği konusunda herhangi bir kural koymamış, aksine belli koşulların varlığı halinde imar plânına uygunluğu sağlamak amacıyla bütün taşınmazların bedeli karşılığı özel mülkiyete geçirilmesine belediye veya valilikler yetkili kılınmış olmakla bedelsiz geri vermenin söz konusu  olama-yacağını, .....” öngörmüştür.
Ve Danıştay 6.Dairenin 13.06.1994 tarih, E.1993/3381, K.1994/2446 sayılı Kararı ;“Bedelsiz olarak davacının mülkiyetinden çıkan daha sonra imar plânı değişikliği nedeniyle yol olmaktan çıkarılan taşınmazın, bedelsiz olarak terk edilmiş olsa dahi eski malikine, bedel alınmaksızın iade edilemez.”
Firma sahipleri tarafından terk edilerek kamuya geçen yaklaşık 1165 m²’lik kısım da yapılan İhdas işlemi için bile Yargı kararları açıkken, 2200 m²’si firma sahipleri tarafından değil ilk sahibin tarafından kamuya terk edilen toplam 3365.35 m²’lik bir alan nasıl ihdas edilip 2500TL(ikibinbeşyüz) bedelle satılmıştır?
Bir yıl içerisinde 3 adet plan tadilatı yapılıp; Kobi sanayi alanları, ticaret alanları Konut Dışı Kentsel Çalışma, (mağaza, motel, restoran) alanlarına dönüştürüldükten, İnşaat yoğunlukları ve yükseklikleri arttırıldıktan, iki adet benzinlik imarı alındıktan, araziyi ikiye ayıran yollar iptal edilip iki araziler birleştirildikten, Aydın asfaltına dik yeni yollar açılıp araziye cephe verildikten,  Araziyle şuyulu durumda olan 1442 ada 47 parsel devreden çıkarılıp planda yol yapıldıktan, 14/04/2009 tarih 7920 ve 7952 yevmiye numaraları ile imar uygulaması yapılarak 3365.35 m² lik alan üç kuruş paraya alındıktan ve tertemiz İnşatta hazır parseller oluşturulduktan sonra, İmar Tadilatları yaptıran Firma patronları kendilerinden daha Büyük patronlarla 26 Haziran 2009’da Söke Gayrimenkul Yatırım A.Ş’yi kurmuşlar. Bu daha Büyük Patronlar Avrupa gayrimenkul sektöründe lider durumunda bulunan Hollandalı bir firmanın Türkiye iştiraki. 29 Haziran 2009 tarihinde de, tadilatlar sonrası 14 Mart 2009’da temiz tapu alıp istedikleri imara çevirttikleri arazilerini bu Şirkete pazarlayıp satmışlar. İmar Tadilatları yaptıran Firma patronlarının daha büyük Firma Patronlarıyla kurdukları Söke Gayrimenkul Yatırım Anonim Şirketteki hisse oranını bulma imkânım olmadı o kadarını da merak edenler araştırsın diyelim.
Aslında bu yazıyı dün yani meclis toplantısı öncesi yayınlamayı tasarlıyordum Temmuz Meclisi tatil olduğundan bir sonraki Meclis toplantısı için 3 Ağustos’a kadar beklemem gerekecekti ve 2 aydır gerek araştırma yaparken gerek bulduklarımın doğruluğu teyit etmek için ortalarda soru sorarak dikkatleri üzerime çektiğimden şimdi yayınlama gereği gördüm. Ayrıca yazıyı hazırlarken gerek ilave araştırıp bulduğum verilerden gerek plan üzerindeki çizimleri yazıyla anlatmanın güçlüğünden dolayı 30 farklı dosya kaydettim ve aldığım yüzlerce çıktıda çöpe gitti. Edebiyatçı değil de Mühendis olmam sebebiyle anlaşılmayan konu var ise yazının eki olan plan çıktıları, parselasyonlar ve encümen kararları benden yada gazeteci arkadaşlardan alınıp incelenebilir. Ayrıca bu satışlarda ve imar tadilatlarında bilmeyerek de olsa Meclis Üyeliğinden istifa eden CHP’li Abdullah Beyin’de imzası yani sorumluluğu var. Durum buyken başta söylediklerini her ne kadar herkese anlatmış olsa da inkâr eder mi bilmiyorum ama bunları araştırmama vesile olduğu için kendisine teşekkür ederim.
Yazının başında da belirttiğim gibi bu arazide 4 adet İmar tadilatı yapılmıştır. Bu tadilatlardan 3 ü bizden önceki meclis tarafından, 4 ncüsü ise yatırım yapılırken yol geçişi ve kavşak düzenlemesi için Karayolundan alınan yazı gerekçe gösterilerek Mart 2011 tarihinde bizimde olduğumuz Meclis tarafından yapılmıştır. Fakat bu konu komisyonda konuşulurken ne konuyu sunan birim amiri, ne Komisyon başkanı eski tadilatlardan bahsedilmemiştir. Ayrıca Komisyon toplantılarında gerek şube müdürü gerek komisyon başkanı gerekse bazı komisyon üyeleri konuyu kendi aralarında daha önce prova edip bizi ikna etmeye çalıştıkları kanaatindeyim.
Sayın Kamuoyu bu konuda en yetkili isim olan ve 10 yıl İmar komisyonu üyeliği,8 yılda Belediye Başkanlığı yapmış sayın Necdet ÖZEKMEKÇİ’ye soruyorum;
06/01/2009 tarihinde 2009/1-21 nolu yapılan plan tadilatıyla yol vasfını yitiren ve Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanına dahil edilen toplam 3365.35 m² ‘lik alanı 14/04/2009  tarihli 2009/263 nolu encümen kararıyla 2500-TL(ikibinbeşyüz lira) bedelle nasıl sattınız? Söz konusu yoldan ihdas arsalarının satışıyla ilgili, kanunda belirttiği gibi Kıymet Takdir Komisyonu kurulmuş mudur, kurulmuş ise komisyon hangi bedeli belirlemiştir? Sattığınız toplam 3365.35 m² alan, komşu parselle birleştirildiğin de,  en düşük haliyle “E=1” bir emsalden  ilave 3365.35 m² lik bina ve dükkanlar yapabilme hakkı getirmiyor mu? Firma patronları 2.500 TL’ye satın aldıkları ve kendi arsalarına kattıkları toplam 3365.35 m² lik alan sayesinde kaç adet ilave dükkan yapılabilirler? Kıymet Takdir komisyonu kuruldu ise bunu dikkate almış mıdır? Satış bedeliniz NOVADA alışveriş Merkezindeki bir mağazanın 10 günlük kirası bile değildir. Hatta bu alanı, arsa olarak değil tarla olarak bile satsaydınız 10 katı bedel elde ederdiniz. Encümen üyeleri ve siz encümen kararını imzalarken belirlenen 2500 TL’lik bedeli ve attığınız imzayı sorgulamadınız mı? Belediyeyi zarara uğrattığınızı düşünüyor musunuz? Sizce de Söke Belediyesinin, yani vatandaşın yani kamunun mülkiyet haklarını üç kuruş paraya adeta YEM edilmiş olmuyor mu?
Tüzel kişilik mülkiyetinde ve Ticari Alan İmarlı olan, Firma Patronları tarafından alınması gereken 1442 ada 47 nolu parseli, Firma Patronlarının arazisini kurtarmak için Mart 2008 ve Mart 2009 Meclis kararlarıyla neden iki defa yol olarak planladınız? Daha önce terk edilmiş kamuya geçmiş bir bölgeyi Firma Patronların parseldeki şuyuluğu gidermek için değiştirmek mevzuata uygun mudur?  Bu parsel hala tapu kütüklerinde mülkiyetteyken kamuya terki ve kamulaştırması olmadığı halde nasıl Novada’ya alışveriş merkezine yol olarak kullandırıyorsunuz?
2006 yılında biz tüm Söke’nin 50 yıllık Anayasasını yaptık demiyor muydunuz? 2 yıl sonra 2008 yılında  bu anayasayı hangi sebeplerle deldiniz? 1 yıl için de art arda 3 plan tadilatı çok değil midir? Bu tadilatların 3 ay arayla ve yerel seçiden hemen önce olması tesadüf müdür? Yaklaşık 100.000 m²’lik alanda insan yoğunluğu, park, yeşil alan ve otopark alanları düşünülmeden inşaat alanı ve kat adedi artışı yapılabilir mi? (Kipa’nın önündeki otopark kimseyi yanıltmasın o alan yoğunluk hesabına giren, emsal de kullanılan, imarlı tapulu arazileri yani resmi otopark değil. O kadarcık alanı kamuya terk etmeye kıyamamışlar )
 Yapılan Plan Tadilatların da Planın bütünlüğü ve üst ölçekli planlar düşünmeden Kobi Sanayi alanlarının ortasına böyle bir İmar Lejantı verilebilir mi? 1/100.000 lik bölgesel planlarda bile işli olan Kobi Sanayi alanı, Mağaza, motel, restoran ve Benzinlik İmarına dönüştürülebilir mi? Organize Sanayi bölgesine hizmet etmesi, lojistik destek vermesi düşünülen Kobi Sanayi Alanını nasıl Konut dışı Kentsel Çalışma Alanına dönüştürüp mağaza, motel, restorant  ve benzinlik imarı verilebilir? Bu Söke Organize Sanayi Bölgesine ihanet değil midir? Söke Esnafını üretime yönlendirmek yerine neden açılan mağazalarla batma noktasına getirdiniz? Neden hem çarpık sanayileşmenin önüne geçelim hem şehrimiz kazansın diyemediniz?
Konut Dışı Çalışma Alanı Lejantı bu işin kılıfı mıdır? Yani Konut Dışı Çalışma İmarı vererek fabrika ve konut dışında istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz mi dediniz (motel, benzinlik, restoran, mağaza vb.)? Neden Ticari alanları dahi Konut Dışı Çalışma alanına çevirme gereği duydunuz?
Söke için en büyük sorunlardan biri trafik sorunudur. Hakkında konuştuğumuz alanda, Organize Sanayinin ve kalan kobi sanayi alanlarının tamamlanması ile aktif trafiğe açılacak ve merkez kadar yoğunluk yaşanacak bir alandır. 1/5000 lik Nazım İmar planında da var olan yollar Firma Patronlarının isteğine göre yapboz gibi değiştirilebilir mi? Ayrıca bu yollar kapatılırken yolun devam eden kısmındaki taşınmaz sahiplerinden muvafakat alınmış mıdır? Nasıl canınız istediğinde cephe almak, giriş almak, Firma patronlarının eski ve yeni arazilerini birleştirmek için yol geçirip yol kapatabilirsiniz?   
Bildiğim kadarıyla bu arazilerin bir kısmı Hacizle ihaleden alınmıştır.  Eğer hacizle alındıysa, satın alınmadan önceki Plan İmarı ile bedel biçilen ihale çıkan parselleri,  Plan Tadilatlarıyla değerlendirmek eski sahiplerine haksızlık değil midir?
Yapılan ilk tadilat 2008 yılının Mart ayındadır. 4 yıl sonra açılan NOVADA Alışveriş Merkezinin bulunduğu kısım, İmar Tadilatlarının yapıldığı arazinin yaklaşık yarısıdır. Yani arazinin diğer yarısı boş tarladır. (Novada alışveriş merkezinin bulunduğu kısım 52162.74 m², boşta bekletilen parseller toplam 43233.40 m² dir)  Eğer sizce bu yatırımsa ve plan tadilatları ihtiyaçtan yapıldıysa neden diğer Konut Dışı Çalışma Alanları ve Benzinlik imarı verilen alanlar boştur. Neden arazinin tamamın da bu kadar çok tadilat yapılmıştır, neden ihtiyaç fazlası alan Kobi Sanayi Alanından ve yol lejantından çıkarılıp Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı imarına (motel, benzinlik, restoran, mağaza) sokulmuştur. NOVADA Alışveriş merkezinin yapılmasıyla, inşaat yapmayıp boşta beklettikleri Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı (motel, restoran, mağaza) ve benzinlik İmarı verilen arazilerin değeri ne kadar artmıştır?
Aynı araziye 2 adet benzinlik vermek sizce nedir? Bu benzinlikler yapılmış mıdır? Şu an çalışmak tamıdır?  Bu benzinlik lejantları verildiğinde 1 km yarıçapındaki bir bölgede benzinlik açılamayacağından gerçekten de Benzinlik yapmak, yatırım yapmak isteyenleri 3 yıldır engellediğinizi düşünüyor musunuz? Encümen üyeniz ve ikinci başkan vekiliniz olan Abdullah ARICI beyin istifa gerekçeleri konusunda sizin düşünceniz nedir?
İmar tadilatlarıyla, Plan Lejantlarını ve yolları defalarca değiştirip bu şekilde kişiye özel İmar Lejantı vermek sizce de rant artışı değil midir? Mevzi imar planlarından dolayı oluşan rant artışını engelleyeceğiz diyerek yaptığınız 2006 yılı planlamaları ile ters düştüğünüzü düşünmüyor musunuz? 113.147.32 m² lik alanda tek kişiye ait araziler üzerinde Planın tamamını düşünmeden yaptığınız bu tadilatlar sizce kişiye özel MEVZİ İMAR PLANIMIDIR, PLAN TADİLATI mıdır?
Firma Patronları yaptığı plan tadilatları ile arazisini değerlendirip başkalarına mı pazarlamıştır?
Yapılan tadilatlar da Kamu yararı var mıdır?
Sizce NOVADA alışveriş Merkezinin Söke esnafına faydası var mıdır? Eğer var ise açıklar mısınız?
Sayın kamuoyu en önemlisi de zaten Söke Belediyesi tarafından 2006 yılında yapılan planlarda Konut Dışı Çalışma Alanları, Ticaret Alanları ve buna benzer tüm alanlar belirlenmiştir. Söke’nin tamamı planlıdır yani kimsenin ben şunu yapacaktım ama sizin planlarınızda yok deme şansı yok. Hatta bunu ben söylemiyorum Belediye Başkanımız defalarca diline bayrak yaparak bunu söyledi. Tabi unutulan yerler vardır eksik olanlarda ama bu işi yapmak için Söke’de yer ayrılmıştır. Eğer biri mağazalar zinciri açacaksa bunu aldığı araziyi üzerinde 3-4 defa Plan Tadilatı yaparak değil, planlardan bu yerin bedelini mevcut plan Lejantı değerinden ödeyip alacaktır. Enine yapamazsanız bile dikine yapabileceğiniz birçok mağaza alanı vardır. Hatta bu iş için yine Bodrum Asfaltı üzerinde eski fuar alanın da Söke Belediyesine ait arsa bile mevcuttur. 
Firma Patronlarının müdürü Ümit  DEVRAN “o kadar çok belediye ile içli dışlıyım ki artık tuvaletinin anahtarını bile yaptırdım” demişti, üst üste bu kadar tadilattan ve bu satış bedellerinden sonra teknik danışman abileri Ümit Bey’e şehrin anahtarını vermiş gibi görülüyor. 80 öncesi thko liderlerinin Posterlerini partilerine asanların, sosyal adaletten, haktan, hukuktan, eşitlikten bahsedenlerin, FİRMA PATRONLARI’nın çıkarları doğrultusunda her istenileni yapmaları ve kendilerince karşıt görüşün sembolü olan mağaza zincirlerinin önünde bu kadar eğilmesi ayrı bir ironidir bence. O kadar Meclis Üyesine, encümen üyelerine hata yaptırmışlar. Derler ya sürü ters dönünce topla keçi öne geçermiş diye.  
Bence bu kadar çok tesadüf kastı doğurur. Bu işte rant, adam kayırma olmadığına, Firma Patronlarının plan tadilatları ile değerlendirdikleri ve şu an boşta beklettikleri diğer arazilerini, Söke Belediyesi’nden ihdas parselini satın alırken ödedikleri bedel rayiç tutularak Söke esnafına geri satmasıyla kani gelirim.
 Abdullah Bey  “Necdet Özekmekçi çemişkesek Belediye Başkanımıydı ki bilmiyordu” diyor. Seçilmiş Söke Belediye Başkanı hakkında makamına, kendimde seçilmiş olduğum için yorum yapamam, yapmam da bunu biliyorum, Ama bildigim bişey daha var bu kadar kişiye özel, nokta atışı ve tek arazi de bu sayıda tadilat ve bu fiyatlarla arsa satışı ÇEMİŞKESEKte bile yapılmaz, yapılamazdı.                
Bu arada çemişkesek’in gerçek Çemişgezek’le bir ilgisi yoktur filmlerde dediği gibi sadece isim benzerliği, ne olur ne olmaz, burası gibi böyle tadilatların olduğu büyük köy değiller koskoca ilçe sonuçta Kaymakamlığı bile var, alınırlar tazminat davası soruşturma falan açarlar.”

 

Bu haber 11327 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz