söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHicaz Narı bu sezon üreticinin gözdesi oldu...


HİCAZ  NAR’I BU SEZON ÜRETİCİNİN GÖZDESİ OLDU


Son yıllarda üretimine ağırlık verilen hicaz narı üreticinin gözdesi oldu.
Alternatif ürün arayışları içersinde son yıllarda çiftçinin tercihleri arasında yer alan hicaz narı, her geçen gün sektördeki yerini almaya devam ediyor.
Söke Ovası'nda beş yıl önce deneme amaçlı küçük tarlara dikimi yapılan hicaz nar alanları her geçen yıl genişleyip büyümesi dikkat çekmekte. Sofralık için pazarda  manav tezgahında bulduğu iç pazarın yanı sıra sağlık açısından da fark edildiği önemi nedeniyle ihraç ürünleri arasındaki yerini alan hicaz narına ilgi her geçen yıl artıyor.
Geçen yıl bahçede kilosu 80-90 Krş, piyasada 2 TL´den alıcı bulan, Avrupa pazarlarının da yoğun talep ettiği hicaz narı, çiftçinin gözdesi oldu. Son yıllarda kalp hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği, kolesterol ve tansiyonu düşürdüğü yönündeki bilimsel kaynaklı haberlerin çıkmasıyla iç tüketimi de artan, bu yüzden geçen yıl bahçede kilosu 80-90  krş  iken, piyasada 2 TL´den alıcı bulan hicaz narı, diğer meyveleri gölgede bırakıyor. Dünyada tüketimi hızla artan ve tek endüstri meyvesi olarak gösterilen hicaz narı, Söke yöresinde de pamuk, mısır, buğday ve ayçiçeğinden sonra çiftçinin en önemli alternatifi haline geldiğini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek; ”Pamuğa göre yetiştirilmesi daha az zahmetli ve maliyeti düşük olan nar’ın gelecek yıllarda üretiminin daha da artacağına inanıyoruz. Yöremizde çok fazla geçmişi yok, bir çok çiftçimiz bu konuda  beklemede olurken  her yıl  hicaz narı dikilen tarla sayısında ciddi artış olmakta” dedi.

 

Bu haber 2731 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz