söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE TAYEM'DE MÜHENDİSLERE EĞİTİM


SÖKE TAYEM'DE MÜHENDİSLERE EĞİTİM

Söke Tayem'de 22 Mühendisin katılımıyla Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkinUygulama Talimatı çerçevesinde hizmetiçi eğitim düzenlendi.  ??Çiftçilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin(buğday, arpa, mısır, soya, çeltik, ayçiçeği, yulaf, çavdar, mercimek vb.) zamanında, en az tane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydan gelen tane kayıpları ile tane hasarlarını en alt seviyede tutmak, İllerde biçerdöverlerin çalıştırılmaları, kullanımı, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ile denetlenmesi amacıyla Söke Tayemde 22 Mühendisin Katılımıyile Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkinUygulama Talimatı çerçevesinde hizmetiçi eğitim düzenlendi. Söke Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürü Nizamettin Opanoğlu yaptığı açıklamada "Dünyamızda ve bilhassa Ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu , Ülkemizdeki toplam arazinin üçte ikisi tahıla ayrılı olduğu halde zaman zaman tahıl ithal ettiğimizi söyledi.Eğitim Merkezi Müdürü yaptığı açıklamada  Dünya üzerindeki ve Ülkemizdeki tahıl alanları artık sınırlı olduğunu buna rağmen nüfus hızla artmakta ve açlıklar yer yer kendisini göstermektedir. Bugün çeşitli haberleşme araçlarından Orta Afrika Ülkesi olan Ethopya, Nijerya ve daha birçok Ülke insanının açlıkla karşı karşıya olduğu, küçücük yavruların bir deri bir kemik kaldığı felaketinin  görüldüğünü belirtti. Ayrıca Ülkemizde her yıl ortalama 25 milyon ton ürün biçerdöverle hasat edildiğini, dane kaybının ülkemizde yalnızca % 1 azaltmakla 250 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek ve hasat esnasında kaybedilmeyeceğini belitti.

Necati  Maldar

 

Bu haber 2800 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Yorum Yaz
  • can sökeli (23/4/2012)
    Kendileri biliyordamı öğretiyorlar.Hep eski okul bilgileri.Eski kitaplardaki bilgiler.Sahaya çıkıp gerçek hayatı görmeden verilen eğitim kağıt üzerinde kalıyor.Malesef eğitim merkezleri çiftçinin gerisinde kalıyor.Teorik dersin dışına çıkamıyorlar.

  • BÜLENT AYHAN (24/4/2012)
    istediğiniz zaman gelip beni TAYEM de bulabilirsiniz.Kurumu incelemenizde size eşlik edebilirim. Teorikmi değilmi kararınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz