söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE RAHVAN AT YARIŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK


SÖKE RAHVAN AT YARIŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Ata sporlarımızın arasında yer alan, git gide unutulmaya yüz tutan Rahvan At Yarışlarında heyecan bu kez hafta sonu Söke’de yaşanılacak.
Söke Rahvan Atları Binicilik ve Yetiştiricilik Derneğince Söke-Bodrum Karayolu Hayvan Pazarı karşısında 1 Nisan Pazar yapılacak olan yarışlara Ege’nin dört bir yanından rahvan at ve yarışmacısı davet edildi.
Dernek Başkanı Muharrem Doğanoğlu; ”Bölgemizde potansiyelin her geçen gün artığı rahvan at yarışlarına ilgi büyük. Pazar günkü buluşmada Sökeli hemşehrilerimizin bir kez daha rahvan heyecanı yaşayacaklarını umut ediyor, tüm hemşehrilerimizi hayvan pazarı karşında çay kenarındaki parkurda yapılacak olan yarışmaya bekliyoruz.” derken katkıları nedeniyle de Söke Belediyesi'ne teşekkür etti.


RAHVAN AT YARIŞLARI:
Rahvan; atın ‘tek ayak’ koşma stiline verilen isimdir. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve binicisini sarsmayan bir koşu şeklidir. Atı rahvan yürütmekten amaç; üzerindeki binici ve teçhizat yükünü en uzun mesafeye, en kısa zamanda biniciyi yormadan ve en az enerji harcayarak yürütülmesini sağlamaktır.
Rahvan At Yarışları: Bütün Türkiye’de yaygın olmasına rağmen, tanıtımı fazla yapılmadığından fazla tanınmayan Rahvan At Yarışlarına sadece yerli ırk atlar katılabiliyor. Ege bölgesine has bir yarış olarak tanınır. En büyük yarışlar Balıkesir Karapürçek, Kütahya Örencik ve İzmir Çaylı’da oluyor. Yıl içinde birkaç yerde yapılsa da en önemlisi İzmir Ödemiş Çaylı koşularıdır. Hem rahvan yarışlarının buradan başlayarak Türkiye’ye yayılması hem de küçük Menderes ovasının sağladığı doğal koşu pistinin rahvan için bulunamaz olması Çaylı koşusunu bir numara yapıyor. Zaten Türkiye Cumhuriyeti’nin elli yıldır yapılan rahvan yarışlarına ilk defa resmilik kazandırarak, Çaylı koşusunu 1. Rahvan Türkiye Şampiyonası ilan etmesi bunun göstergesidir. Yarışma, tıpkı Kırkpınar güreşlerinde olduğu gibi dualarla başlıyor ve atlar şu kategorilerde yarışıyorlar:
1. Tozkoparan, 2. Deste, 3.Ayak, 4 Taze Beşli (Yöresel olarak iptal edilebilir),5. Küçük Orta,6. Büyük Orta,7. Baş Altı,8.  Baş Yarışları
 Bir at 5 yaşına kadar deste ve ayak yarışlarına katılabilir, 5 yaşını doldurup küçük ortaya katılmaya başladımı yarışların kendine özgü kuralları işler. Üç defa üst üste bir kategoride birinci olan at, bir üst kategoriye geçer. Böylece rekabetin önü kesilmemiş, hem de o at bir daha alt kategoriye katılmamış olur. Tabi bütün atçıların gönlünde başa koşmak ve baş yarışlarında birinci olup bayrakla yarış meydanında dolaşmak yatar, at sahibinin en büyük gururu budur. Yoksa yarış kazananlara verilen ikramiyeler zaten onların masraflarını bile karşılamamaktadır.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 4123 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz