söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHUZUREVİ SAKİNLERİ ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK KOYDU


HUZUREVİ SAKİNLERİ ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK KOYDU
KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARET EDİLDİ

Haber: Hamdi Akgül

Her yıl 18 - 24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası, Söke'de coşkulu başladı.
KAYMAKAM DEMİREZER’DEN YAŞLILAR HAFTASI MESAJI

Söke İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, içinde bulunduğumuz "Yaşlılar Haftası" nedeniyle bir mesaj yayınladı; "Gelenek ve göreneklerimizi ayakta tutan, kültürümüzü yarınlara taşımamızı sağlayan, hoşgörü ve deneyimleriyle gençlere yol gösterici olan yaşlılarımız, toplumumuzu zenginleştiren en önemli, en değerli varlıklarımızdandır. Hayatın en son evresini oluşturan yaşlılık, ömrü yeten herkes için kaçınılmaz bir dönemdir. Kişinin bedeninde oluşan birtakım değişiklikler nedeniyle yaşamı güçleşse de, geçmiş yılların birikimi ve deneyimi, gençlere yeni olanaklar ve farklı bakış açıları kazandıracaktır. Yaşlılarımız bu tecrübelerinden yararlanabilmek, onların mutlu ve huzurlu olmaları ve yaşam kalitelerinin yükseltilerek en iyi koşullarda yaşatabilmeleriyle mümkündür. İhtiyaçları olduğunda yanlarında olabilmek ve ilerleyen yıllarda bizim de benzer sorunlarla karşılaşabileceğimiz bilinciyle onlara sahip çıkabilmek, sevgi ve saygımızı hiç eksiltmeden gösterebilmek büyüklerimize olan minnet borcumuzun gereğidir.
Bu duygu ve düşüncelerle; varlıklarıyla bizim için çok büyük huzur ve güven kaynağı olan tüm yaşlılarımızın ‘’Yaşlılar Haftası’’nı kutluyor; sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dilerken sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.
Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle gezi ve ziyaret programı yapan Söke Hilmi Fırat Huzurevi Müdürlüğü, yaşlı ve personeliyle birlikte dün saat 09.00 da Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. İkincibahar Derneği Başkanı Dilek Yavuzyılmaz ve yönetim kurulu üyelerinin de, katılımları ile İlçe Kaymakam Mehmet Demirezer makamında ziyaret edildi. Kaymakam Demirezer'e huzurevi sakinleri tarafından çiçek takdim edildi. Hilmi Fırat Huzurevi Müdürü Hülya Kurtay, yaşlıların ziyaretten memnun kaldıklarını belirterek, "Sizi kaymakamlıktan öte Hilmi Fırat Huzurevi Ailesi'nin bir bireyi gibi görüyoruz. Gerek siz gerekse eşiniz Derya hanımefendi sürekli yanımızdasınız. Bugüne kadar bize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyoruz. Bu hafta düzenlenen etkinliklerde sizi tekrar aramızda görmek istiyoruz" dedi. Kaymakam Mehmet Demirezer, huzurevi sakinlerinin sıcak ve huzurlu bir ortamda yaşadıklarını ifade ederek, "Hayırsever İşadamı Halil Fırat artık aramızda değil, ama onun bıraktığı eserle arkasından hayır duaları yapılıyor. Fırat Ailesi'nin bir eseri olan huzurevimizin sakinlerini hayat dolu görmek bizi de mutlu ediyor" dedi.
Söke Belediye Başkanlık makamını da ziyaret eden huzurevi heyetini, Belediye Başkan Yardımcısı Enver Helvacı karşıladı. Kendisine çiçek takdim edilmesinden sonra, karşılıklı sohbet edilirken, Başkan Yardımcısı Enver Helvacı, Söke Belediyesi olarak yaşlılara daha iyi yaşam kalitesi sunmak için çalıştıklarını ifade ederek, "Yaşlılarımız için Söke'de huzurevi olmasından dolayı sorumluluk taşıyoruz. Yerel yönetimlerin görevi sadece alt yapı ve parklar yapmak değildir. Almanya'daki kardeş şehrimiz belediyecilik hizmetini 1376 yılında başlamış, Söke Belediyesi ise; 1891 yılında kurulmuş, şehrimizi imar ederken insan odaklı hizmet veremezsek kendimizi başarı kabul edemeyiz. Bu nedenle, yaşlı nüfusumuz istek ve arzularına da hizmetlerimizde yer veriyoruz. Huzuerevi Müdürlüğü olarak istek ve katkılarınızı bekliyoruz" dedi. İkincibahar Derneği Başkanı Dilek Yavuzyılmaz söz alarak, "Derneğimin adını özellikle İkincibahar koyduk. Gençlik çabucak geçiyor, yaşlılık bitmek bilmiyor. Yaşlılarımıza sosyal ve  proje desteği vererek, her insanın ulaşacağı bu evrenin mutluluk içinde geçmesini hep birlikte sağlayabiliriz. Bu nedenle Söke Belediyesi ile derneğimiz aynı amaca hizmet etmektedirler. Yaşlılarımızın hatırlanmaya, gezmeye ve emekliliklerinde huzurlu yaşamaya ihtiyaçları var. Zaten devlet huzurevinde bu ihtiyaçları karşılıyor. Bizim destek ve yardımcı olmamız lazım" dedi.
Huzurevi Müdürü Hülya Kurtay, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yaşlılık yaşının 60'dan 65'e çıkartıldığını ifade ederek, yaşlı nüfusun rahat yaşayacağı bir ortamın hazırlanmasında yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ifade etti.
Dün öğleden sonra Hacıkazım İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri yaşlıları ziyaret ettiler.

 

Bu haber 2926 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz