söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE OVASI'NDA KURBAĞA AVI YASAKLANSIN...


SÖKE OVASI'NDA KURBAĞA AVI YASAKLANSIN...

Söke Ovasında Büyük Menderesin her yıl taşmasının ardından bölgeye gelen kurbağa avcıların ekolojik sisteme zarar verdikleri ileri sürülürken Eko Sistemi Geliştirme ve Doğa Sevenler Derneği Söke Kaymakamlığına  baş vurarak Söke Ovasında bu sezon kurbağa avının yasaklanmasını istedi.
Büyük Menderes  taşkını suları altında kalan başta Burunköy, Akçakaya, Nalbantlar, Pamukçular, Özbaşı Köy ovalar olmak üzere yaklaşık 80 bin dekarlık oluşan suni sulak alanda  milyonlarca kurbağa üredi. Sivrisinek larvalarını yiyerek beslenen kurbağalar leyleklerin en önemli temel besin grubu içinde yer almaları ile de ekosistemde önemli yerleri bulunmakta. Leyleklerin Aşağı Büyük Menderes Havzası’na geldiği bu aylarda, yorulan ve güçsüz düşen bünyelerini toparlaması açısından, kurbağaların varlığı çok önemlidir. Leyleklerin yoğun olarak yuva yaptığı köylere ait tarlaların taşkın suları altında olması, sular çekilinceye kadar tüm beslenmelerini sığ olan yerlerde sağlayacaklarından, bu alanlardaki kurbağalar temel besin grubunu oluşturmakta.
Leyleklerin beslenme alanlarındaki tonlarca kurbağa,her taşkın sezonunda başta Hatay yöresi olmak üzere dışarıdan minibüslerle gelen kurbağa  avcılarınca toplanmakta.
 Avrupa ülkelerinin lüks restoranlarına gönderilmek üzere toplanan ova kurbağaları,Söke Ovası’nda ekolojik bir denge unsuru taşıdığını söyleyen Ekodosd Derneği Başkanı Bahattin Sürücü; ”Ova kurbağalarının doğadan toplanması yerine, kurbağa çiftliklerinin kurularak üretilmesi doğal dengenin önemli unsuru olan bu canlıların azalmasını önleyecektir. Ancak bunu yapmak yerine,daha kolay yola başvurularak doğadaki beslenme dengesi bozulmakta. Su içindeki sivrisinekleri yiyerek insanlığa yararı olan ova kurbağaları, aynı zamanda doğadaki leylek, yılan ve diğer kuş türlerinin temel besinini oluşturmakta. Söke ovasındaki sulak alanlarda  kurbağa avcılığın önlenmesi için Söke İlçe Kaymakamlığına başvurduk.”dedi.
Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden EKODOSD Bilim Danışmanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun; “Özellikle Söke Ovası’nda bilimsel adı Rana ridibunda olan ova kurbağalarının toplandığını görmekteyiz.Ova kurbağası ve diğer 4 tür kurbağa yumurtlayabilmek için mutlaka suya gereksinim duyarlar. Yumurtalar suya bırakıldıktan kısa bir süre sonra açılır,embriyo ve larvaların ergin hale geçmesi suda gerçekleşir. Yumurtlama ve karaya geçmek için gerekli süre yaklaşık 75-90 gün kadardır. Bölgemizdeki bu türlerin çiftleşme zamanı Mart ayında başlar. Çiftleşmenin en etkili olduğu ay Mart sonu ve Nisan başlarıdır. Ova kurbağalarının yasal avlanma süreleri Haziran sonu olmasına rağmen,çiftleşme mevsiminde toplanarak,doğal dengenin bozulmasına ciddi zarar verilmekte.”dedi.
Öte yandan taşkın sularının etkili olduğu  köy muhtarları da bölgelerinde oluşan sunni sulak alanlare  nedeniyle yaz aylarında  sivrisineklerle boğuştuklarını söyleyerek”Sivrisinek larvalarını yiyerek beslenen kurbağalar avlanmazsa sivrisinek üremesi azalarak daha rahat bir yaz sezonu geçireceğimize inanıyoruz”demekteler

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 1857 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz