söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEZONUN İLK LEYLEKLERİ BU KEZ GÖLBENT KÖYÜ'NE GELDİ


SEZONUN İLK LEYLEKLERİ BU KEZ GÖLBENT KÖYÜ’NE GELDİ

Baharın bir başka müjdejisi olan leylekler altı ay aradan sonra Gölbent Köyü’ne gelmeleri köyde heyecan ve sevinç yarattı.
Etrafı tarlalar ve azmaklarla çevrili olan ova köyü Gölbent halkı bugünlerde leylek sevinci yaşayor. Sulak alanlarla dolu Aşağı Büyük Menderes Havzası ekosisteminin en önemli canlılarından olan leyleklerin öncüleri, ilk olarak Gölbent Köyü’ne geldi. 6 aylık uzun bir ayrılıktan sonra Gölbent’in yaz konuklarından 4 leylek köydeki yuvalarına yerleşti. İlk leylek Gölbent camisindeki yuvaya geldi.
Uzun yorucu bir göç yolculuğunun ardından bir bir Gölbent Köyü semalarında görünen leylekler, mevcut yuvalara konarlarken leyleklerden birisi köy sakinlerinin bakışları arasında bir ağaca konarak yuva arayışına başladı.
Leyleklerin köye ilk gelişleri Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneğin EKODOSD tarafından yakından takip edilirken bazı leylekler kondukları yuvaları gagaları ile tamir etmeye başlamaları dikkat çekti. Bu sezon leyleklerin bölgeye 10 gün geç geldiğini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; ”Bunun nedeninin de havaların kötü geçmesi ve iklimsel şartlardan kaynaklandığını sanıyoruz. Leyleklerin gelişlerinden gidişlerine kadar olan evreleri takip ederek, foto ve kamerayla kayıt altına alıyoruz. Bilim danışmanlarımızdan Prof. Dr. Mehmet Sıkı başkanlığında Ege Üniversitesi işbirliğiyle geçen yıl gerçekleştirdiğimiz leylek halkalama çalışmaları bu yıl da devam ettirilecektir. Ege Üniversitesi bilgisiyle, EKODOSD tecrübesiyle, Söke AYDEM kuruluşu personel ve araçla katkı yapacağı halkalama çalışmaları, Haziran ayında leyleklerin yoğun olduğu köylerde gerçekleştirilecektir.” dedi.

HABER: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 1801 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz