söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEVDE SAĞLIK HİZMETLERİ ALMAKTA OLAN HASTANIN FONKSİYONLU HASTA KARYOLASI İHTİYACINI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KARŞILADI


EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ ALMAKTA OLAN HASTANIN FONKSİYONLU HASTA KARYOLASI İHTİYACINI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KARŞILADI

Hemen hemen hepimizin mahallesinde evde sağlık hizmeti alan yatalak, özürlü bir hasta bulunmaktadır. Bu durumdaki hastaların beslenme maması, alt bezi, tekerlekli sandalye, baston, walker, havalı yatak, aspiratör cihazı, tıbbi ilaçlar gibi maddi tutarı bir hayli yüksek ihtiyaçları olabilmektedir. Tıbbi cihaz ve ilaçların birçoğu raporlandırıldığı takdirde ücretinin bir kısmı sağlık güvencesi tarafından karşılanmaktadır. Sağlık güvencesi olmayan hastalar da bu hizmetten faydalanabilmekte ancak tıbbi cihaz ve malzemeleri temin etmekte sıkıntı yaşamakta idi. Hele birde maaşları bile olsa kirada oturan bir kısım hasta azami yaşaması için gerekli olan standartlara ulaşamamaktadır. Fonksiyonlu yatak karyolası gibi birtakım malzeme raporlandırılsa bile sosyal güvence kapsamında hiçbir kurum tarafından da ödenmemektedir.
Evde sağlık hizmeti alan hastalardan biri olan S. Yanar, ilköğretim 8. sınıfta öğrenim görmekte olan kızı ve yakınlarının yardımı ile yaşam savaşı veriyor. Hastanın kardeşi S. Şişmir; “Ablam hastalığı nedeniyle yürüyemiyor, yatakta yatamıyor, yattığında boğuluyor, nefes alamıyor,  günün 24 saatini koltukta oturur pozisyonda geçiriyor, hiçbir ihtiyacını kendi karşılayamıyor, ablama kızı ve ben bakıyoruz. Hastane karyolasına ihtiyacımız olduğunu İl Sağlık Müdürümüze bildirdik. Hemen ihtiyacımızı karşıladılar. Allah razı olsun idarecilerimizden ve hizmeti sunanlardan.” dedi.
Hastane karyolasının teslim edilmesi sırasında İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Şenol Okur; “Sağlık kurulu raporu ile hastalarımızın ihtiyacı olduğu belgelendirilmiş hasta karyolası, havalı yatak ve benzeri, tedaviye yardımcı olabilecek ve demirbaş niteliğindeki tıbbi cihazlar, imkânlar ölçüsünde evde sağlık hizmeti veren hastanelerimiz veya Müdürlüğümüz tarafından temin edilerek evde sağlık hizmeti süresince hasta veya yakını adına düzenlenen zimmet tutanağı karşılığında hastanın kullanımına verilmektedir. Demirbaş cihazlar, evde sağlık hizmetinin sonlandırılmasını takiben devir teslim tutanağı ile geri alınır. Hastaların kullanımına tahsis edilecek demirbaş niteliğindeki cihazların listesi Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenmektedir. S. Yanar’a ihtiyacı olduğu sürece kullanması için hastane karyolası verdik. Elimizde mevcut olan cihaz ve malzemeleri hastalara veriyoruz. Hizmete başladığımız 2006 yılından beri hasta ve hasta yakınlarımız ihtiyacı kalmadığı takdirde veya kullanmadığı beslenme maması, hasta bezi, havalı yatak, tekerlekli sandalye, ev tipi aspiratör ve hatta ilaçlarını hastane birimlerimize ve müdürlüğümüze teslim etmektedir. Müdürlük olarak bağışlanan cihaz ve malzemeyi ihtiyacı olan hastaların kullanması için dağıtıyoruz, hizmet bitiminde geri alıyoruz. Bazı hasta yakınları tıbbi cihaz ve malzeme alarak sosyal güvencesi olmayan, maddi durumu düşkün olan hastaların kullanması için kurumlarımıza bağış yaptı. Bağış yapan hasta, hasta yakınları ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız yapılacak olan benzeri tıbbi cihaz ve malzeme bağışları için Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon ve İletişim Merkezimizi 444 38 33 numaralı telefondan arayabilir. Ayrıca hiçbir yakını, kendisine bakacak kimsesi olmayan evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın uygun bakılabilecekleri bir yere yerleştirilmesini sağlıyoruz. Evde sağlık hizmeti alan hastalar ihtiyacı olan tıbbi cihaz ve diğer bazı ihtiyaçlarının giderilmesi için İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, Yeşil Kart Birimleri,  Belediyelere ve hatta STK (Sivil toplum kuruluşları)’na başvurabilmektedir.” dedi.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Şenol Okur; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir düzenleme ile sözü geçen kurum ve kuruluşlara evde sağlık hizmetleri hastalarının yapacakları girişim, yönlendirme, işbirliğinin koordinasyonunda hastanelerimiz bünyesinde çalışmakta olan Tıbbi Sosyal Hizmet Birimlerinin yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Haber: Necati Maldar

 

Bu haber 2107 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz