Zeytini bekleyen büyük tehlike KURAKLIK...


Zeytini bekleyen büyük tehlike KURAKLIK...

Tanyeri'den kuraklık açıklaması; "Yağışları Dört Gözle Bekliyoruz"

 

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri pamukta ki rekolte sorununu ve Zeytin ağaçlarında ki kurumayı değerlendirdi. 

Tanyeri, kuraklık nedeniyle zeytinlerin büyük tehlikede olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde yağış olmazsa zeytinlerin olmayacağını açıkladı. 

Ülke genelinde yaşanan kuraklık üreticileri zor duruma sokmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezonda kısıtlı sulama programıyla az zararla atlatılan kuraklık bu sezonda yağışların az olması sebebiyle büyük zararlara yol açacak. Söke'de 260 bin dönüm zeytinlik arazisi büyük tehlikede olduğunu ifade eden Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, "Yağışların olmaması nedeniyle gelişemeyen zeytin yok olmaya yüz tutmuş durumda, üreticimiz yağış bekliyor" dedi. 

“Verim biraz düşük olsa da Pamuğu atlattık…”

Bazı bölgelerimizde pamukta rekoltenin düşük geleceğini düşünüyoruz. Ancak genel olarak bu sezon pamuklarımızda hastalık yok durum iyi gibi gözüküyor, diyen Başkan Tanyeri, "Ovamızda bu sezon yaklaşık 260 bin ile 270 bin dönüm pamuk ekimi yapıldı. Kurak bir sezon geçirdik. Sulama konusunda da normalda 3-4 su verdiğimiz pamuğa bu sezon 2 su verebildik. Şu anda rekolteyle ilgili kesin bir şey söylememiz yanlış olur hasat başladı… Bu sezon kurak, kısıtlı sulama programı ile verim biraz düşük olsa da Pamuğu atlattık…  Ancak önümüzdeki sezon bizi büyük bir tehlike bekliyor. Aralık ve ocak aylarında yağışlar beklediğimiz gibi olmazsa üreticilerimiz çok zorlu bir sezon geçirecek. Biz bunun önüne geçmek için alternatif ürünlere yöneliyoruz. Üreticilerimize bilgilendirmeler yapıyoruz.” dedi.

"Yağışları Dört Gözle Bekliyoruz" 

Eğer bir süre daha yağmur yağmazsa zeytin ağaçlarının kuruyacağını ifade eden Tanyeri, "Zor bir dönemden geçiyoruz. Kuraklık gerçekten hem ovamızı hem de dağlarımızı çok kötü etkiledi. Şu anda bazı zeytin ağaçlarının kuruduğu ve zeytinlerin döküldüğü bilgisi bize ulaştı. Umudumuz yağmurların bir an önce başlaması yoksa zeytin ağaçları hepsi kurur, kritik bir süreçten geçiyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun, inşallah kurak bir sezona tekrardan başlamayız" dedi.

Tanyeri son olarak, ”Zeytinde beklenen yağışın olmaması zeytin üreticimiz zor duruma soktu. Eğer önümüzdeki günlerde de yağışlar olmazsa zeytinler yok olur. Umudumuz yağışların olmasında" şeklinde konuştu.

 

Bu haber 89 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz