Söke Ovası'nda Makinalı Pamuk Hasadı Başladı


Söke Ovası’nda Makinalı Pamuk Hasadı Başladı

 

Geçtiğimiz günlerde klasik yöntem olan elle pamuk toplamanın başlamasından sonra yaklaşık iki ay sürecek olan makinalı hasatta başladı.

Türkiye’nin pamuk anbarı olarak Söke Ovasında makinalı pamuk hasadı başlarken, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü üreticileri nemli pamuk hasadı yapılmaması konusunda uyardılar.

Bu sezon yaklaşık 270 bin dekarlık pamuk ekiminin gerçekleştiği Söke Ovasında üreticiye hasat heyecanı sararken, hasat öncesi ova yavaş yavaş beyaza bürünmeye başladı.

“İlk Makinalı Hasat Gerçekleştirildi”

Akçakonak Mahallesi üreticilerinden Mehmet Yıldırım,Güllübahçe  Kapaklı bölgesinde  bulunan tarlasında  makinalı pamuk  hasadını gerçekleştirdi.20 Nisan da  pamuk ekimini yaptığını söyleyen Yıldırım,yeni sezonun tüm üreticilere  hayırlı olmasını diledi.

Tanyeri; “Zorunlu Ürün Deseni Pamuk Ekim Alanlarını Azalttı…”

Yıllardır Çukurovadan sonra Türkiye’nin pamuk ambarı olarak bilinen Söke Ovasında uzun yıllar sonra ilk kez pamuk ekim alanları 370 bin dekarlardan 270 bin dekarlara düştü. Bakanlıkça zorunlu  ürün deseni değişikliği rotasyonu olan münavebenin uygulanması ile Söke Ovasında da pamuk  ekim alanlarında daralma olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri; ”Üretim koşullarının her geçen gün artan girdi maliyetleri ile güçleştiği pamuk üretimi ovamızın olmazsa olmazlarından. Başta yaşadığımız su sıkıntıları olmak üzere bin bir zahmetle yetiştirdiğimiz beyaz altında bir yandan hasat heyecanı bir yandan da  fiyat heyecanı yaşıyoruz. Hasat sezonu henüz yeni başladığından verim konusunda önümüzdeki günlerde  yapılacak hasatları bekleyeceğiz.Yeni hasat sezonun tüm çiftçilerimize  hayırlı olmasını ve  bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum…” dedi.

Öte yandan makinalı pamuk hasadı toplama ücretinin de önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

 

Bu haber 204 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz