söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiUPK Başkanı Balçık, sezonu değerlendirdi;


UPK Başkanı Balçık, sezonu değerlendirdi;

“Pamuk gelecek için ümit veriyor…”

 

Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık 2020 yılındaki pamuk sezonunun değerlendirmesi ve gelecek sezon beklentilerini açıkladı.

2019 pamuk sezonu birçok konuda bir anda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle zararla kapatılan bir yıl olduğunu belirten Balçık, “Pamuk üretim alanları son 30 yılın en düşük seviyesine geriledi, fakat pamuktaki iyileşmeler gelecek için ümit veriyor” dedi.

“Üretici Endişeli…”

Pamuk sezonu üreticilere gelecek için ümit verse de kuraklık riski endişeye düşürdüğünü vurgulayan Balçık, “İklim değişikliği ve kuraklık riskleri ile üretim maliyetlerindeki artıştan kaynaklı huzursuzluklar mevcut. Bunun yanı sıra küresel salgın koşullarının pamuk tüketimine ve dolayısıyla pamuk fiyatlarına olumsuz yansımasından endişe ediliyor” dedi.

“2021 Pamuk Desteklemeleri Arttırılmalı”

2020 sezonu için 82 kuruştan 1 lira 10 kuruşa çıkarıldığı açıklanan fark ödemesi desteğinin üreticiye bir nebze dayanak olduğunu belirten Balçık, “Pamuk desteklerinin sürdürüleceğine ilişkin resmi bir açıklamanın yapılması gerekiyor. Miktarı belirlenmiş olmasa bile, fark ödemesi desteklerinin 2021 yılında da devam edeceği ilanı kafalarda oluşan kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Daha sonra pamuk ekim alanlarının tekrar artma eğilimine girmesi sağlanacaktır” dedi.

“Kalkınma Projesi Gerekiyor”

Dünya genelinde varlığını hala sürdüren korona virüs pamuk için yeni bir fırsat alanı oluşturduğunu vurgulayan Balçık, “Küresel salgın tüketicilerin doğal ürünlere olan eğilimini arttırmış durumda. Bu gelişmeler hem üretim hem de tüketimde dünya genelinde söz sahibi bir pamuk ülkesi olarak Türkiye’ye önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu güzel fırsatı faydaya dönüştürmek için sürdürülebilir bir kalkınma projesinin uygulamaya konulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 314 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz