söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSGK'da Son Tarih 01 Şubat…


SGK'da Son Tarih 01 Şubat…

 

Aydın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zeynep Yılmaz, Vatandaşlarımıza önemli avantajlar sağlayan 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu için son başvuru tarihi 01 Şubat 2021 olduğunu hatırlattı.

Yapılandırmaya 01.02.2021 tarihine kadar e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurulabileceklerini belirten, Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürü Zeynep Yılmaz’ın açıklaması şöyle;

“Vatandaşlarımıza önemli avantajlar sağlayan 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu için son başvuru tarihi 01 Şubat 2021’dir. Bu Kanun kapsamında 2020 yılı ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait olan; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, 4/b sigortalılarının primleri ve daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak kurum alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklar, İş kazası, meslek hastalığı, malullük durumlarından kaynaklı rücu alacakları, idari para cezaları ve fark işçilik tutarları yapılandırma kapsamında peşin ya da taksitler halinde ödenebiliyor. 

Yapılandırmada anapara borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının tamamını silerek bunun yerine tahakkuk edecek Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi değişim oranı) baz alınarak yeniden yapılandırılıyor. Borçların İlk taksit ödeme süresi sonu olan 31.03.2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının %90'ı, siliniyor.  İkinci taksit ödeme süresi olan 30.04.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde ise YİÜFE tutarının %50'si siliniyor. İdari para cezalarında ise anapara borcunun %50'si silinerek kalan borcu ise Yİ-ÜFE ile güncelliyoruz. Yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödenebiliyor.  Yapılandırmaya 01.02.2021 tarihine kadar e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurulabilir.”

SGK İl Müdürü Yılmaz, bu süreçte tüm vatandaşlarımızın bu fırsattan faydalanmalarını arzu ettiğini bildirdi. (Haber Merkezi) 

 

 

Bu haber 770 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz