söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Müftülüğüne bağlı din görevlilerine ezan kursu verildi


Söke Müftülüğüne bağlı din görevlilerine ezan kursu verildi

Söke Müftülüğü din görevlilerine yönelik bir ezan kursu düzenledi. Merkez Kur’an Kursu’nda düzenlenen kursa din görevlileri yoğun ilgi gösterdi.
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Öğretim Üyesi Doç. Bayram Akdoğan ve aynı fakültede Türk Din Musikisi Öğretim Görevlisi olan Fatih Koca tarafından verilen kurs dört gün sürdü.
Kurs boyunca din görevlilerine beş ezanın hangi makamlarda okunduğu ve bu makamların nasıl icra edilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verildi.
Doç. Bayram Akdoğan  kursa katılan görevlilere ezan okurken dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi verdi. Akdoğan:  Ezanın okunması için muayyen bir makam yoktur. Kelimelerin telâffuzunu bozmamak şartıyla istenilen makam tatbik edilebilir.Ezan okurken zâhidâne bir tavır takınmalıdır. Lüzumsuz uzatmalar, gereksiz nağmeler yaparak ezan sözlerini tahrif ve tağyir etmemelidir. Bazı müezzinlerin makam gösterme hevesiyle ezanı çığırından çıkardıklarını üzüntüyle müşahede ediyoruz. Ezan, içten gelerek ve doğaçlama olarak okunduğu için, okuyan kişinin sesi güzel ve makam bilgisi de olursa, ezan çok daha tesirli olur, dedi
Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi koro şefi olan Fatih Koca ise kurs boyunca din görevlilerine ezan okuma pratiği yaptırarak beş vakit ezanın beş farklı makamda okunuş şekillerini uygulamalı olarak gösterdi.
Kursun son gününde bir değerlendirme yapan İlçe Müftüsü Mevlüt Haliloğlu ise ezanın insanlara bir çağrı olduğunu, insanları ibadete çağırırken bunu en güzel şekilde uygulamak gerektiğini ifade etti. Güzel sesle ve usulüne makamına uygun bir ezanın insanlar üzerinde çok olumlu bir tesirinin olduğunu söyleyen Haliloğlu “kısa da olsa bu kursu düzenlemekteki amacımız ezan okurken dikkat etmemiz gereken hususlarda görevlilerimizi bilgilendirmek ve ezanın daha güzel bir şekilde okunmasını sağlamaktır” dedi.
Kursa katılan din görevlileri ise bu kursun çok faydalı olduğunu ve bilmedikleri pek çok şeyi öğrenme imkanına sahip olduklarını söyleyerek kurs veren hocalarımıza ve kursu düzenleyen Müftümüze çok teşekkür ediyoruz, dediler.

 

Bu haber 1804 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz