söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Ziraat Odası'ndan prim teşekkürü


Söke Ziraat Odası’ndan prim teşekkürü

 

Söke Ziraat Odası Başkanı Tanyeri; ”Pamuk Pirimlerinin İyileştirilmesinde Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyoruz” 

 

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın toplantısında gündemi değerlendirdi. 

Ziraat Odası Meclis Salonunda yapılan toplantıda konuşmasını  ziraat odası labortuvarının taşıdığı öneme dikkat çeken Tanyeri; ”Odamız laboratuvarına gelişmiş cihazlar alımı yapılarak toprak,yaprak ve su analizleri yapmaya başladık. Bunun yanı sıra bir buçuk senelik bir süreç içerisinde akreditasyon çalışmaları sürdürülerek belgelerimizi tamamlayıp başarıyla denetimlerden geçtik Türkiye ziraat odaları içerisinde bu belgeye sahip tek oda olma özelliğini kazandık. Yaptığımız analizler tüm dünyada geçerlilik kazanmıştır. Topraklarımızın çoraklaşmaması ve ürün verimini artırmak, gübre maliyetini azaltmak için bilinçsiz gübre kullanımını önlemek adına gübrede reçete sistemine geçiş’in gerekli olmasını bakanlığımıza ilettik.”dedi. 

Tanyeri; “Emeği Geçen Herekese Teşekkür Ediyoruz”

Geçtiğimiz günlerde açıklanan pamuk destekleme pirimleri ile ilgilide açıklamalarda bulunan Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri; ”Pamuk primlerinin yükselmesi 4 Eylül 2019 tarihinde pamuk üretimi yapan 23 il ziraat odaları başkanları ve tek ilçe ziraat odası başkanı olarak benim davet edildiğim bakanlık ziyaretinde bakan yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a Söke’nin konumundan dolayı pamuktan vazgeçemeyeceğimizi, desteklerin artması gerektiğini anlatırım . Primlerin arttırılması talep ettim. Sonrasında 14 Ekim 2019’da genel başkanımız Şemsi Bayraktar pamuk üreten 23 il ziraat odaları başkanlarını meclise taşıdı. 23 ilin ziraat odaları başkanları, her ilin kendi bölge milletvekillerini ziyaret ederek pamuktaki sorunları anlatarak, primlerin düşük kaldığını, üç yıldır aynı seviyede olduğunu ve yükseltilmesi gerektiğini anlattı. Bölgemizin iktidar milletvekilleri aynı gün aydın ziraat odaları için tarım bakanımız Bekir Pakdemirli’den randevu aldılar. Vekillerimiz sayesinde sorunlarımızı bakanımıza anlatma fırsatı bulduk. Girdi maliyetlerinin yüksekliğini ve primlerin arttırılmasını bakanımızdan talep ettik. Başta tarım komisyonu üyemiz milletvekillerimiz Metin Yavuz, Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim’e bize bakanımızla görüşme fırsatı yarattıkları için teşekkür ederiz. Bir yıllık çalışmamızın sonucunda 0,80 kuruş olan pamuk primlerini %37,5 arttırılarak 1,10 kuruş olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.“ dedi. 

İthal pamukta fon uygulaması bakanlıktan talep ettiklerini de sözlerine ekleyen Tanyeri ayrıca, çalışma ruhsatları iptal edilen 5 çırçır fabrikasının kapatılmasını istemediklerini dile getirdi. 

 

Bu haber 3234 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz