söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSU TASARRUFU


İbrahim Özgezici’nin kaleminden 

SU TASARRUFU

 

Yaşadığımız yüzyılda olmazsa olmazların başında su tasarrufu geliyor.

Günümüzde artan nüfusun kentlere göçüyle birlikte artan su tüketimi her gün çoğalarak büyüyor. Olayın ekonomik yanı bir yana, gereksiz ve fazla tüketimin ileriye dönük olarak da zararları var.

İlçemizde de su tasarrufu konusunda zaman zaman belediyenin önderlik ettiği, zaman zaman farklı kurum ve kuruluşların dile getirdiği “su tasarrufu” konusunda duyarlı olma zamanı.

Tüm dünya ikliminde meydana gelen değişiklikler, yağış miktarlarını, türlerini ve zamanlarını değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor.

“Bana ne” demeden, hem aile bütçemize katkı sağlayabilir, hem de suyu tasarruflu kullanarak, geleceğimizi garanti altına almış oluruz.

Ülkemizde kişi başına düşen günlük su tüketimi 2010 ve 2012 yıllarında 216 litre iken, bu rakam 2018 yılında 224 litreye ulaştı. 

Covid-19 salgının başlaması ile birlikte hijyen farkındalığı artan insan sayısı tüketim miktarlarını da hızla artırdı. Bu da doğal olarak barajlardaki mevcut doluluk oranlarını düşürdü.

Küresel ısınmayı, iklim değişikliklerini, kurak geçen mevsimleri bir yana bırakırsak, salgındaki davranış biçimimiz bile tek başına su tasarrufu yapmamız için geçerli bir neden aslında. 

Peki bu konuda neler yapabiliriz diye sorarsanız;

Evlerimizde yapabileceğimiz şeylere örnek olarak, bulaşıklarımızı elde değil, mümkünse tam dolu olarak bulaşık makinasında yıkamalıyız. Mutfakta harcadığımız su, toplam harcamamızın %10’u kadardır. Küvet kullanmak yerine duş almak ciddi su tasarrufu sağlar. Örneğin banyo yapan bir insan 120 litre ve üzerinde su kullanırken, duş alan bir kişi 50 litre civarında su tüketir. Duşta geçirilen her dakika 9 litre su demektir.

Peki dişimizi fırçalarken musluğu kapalı tutarsak ne kadar su tasarrufu yaparız biliyor musunuz? Ortalama 20 litre. 

Sakal traşı olduğumuzda, musluğu sadece ihtiyaç olduğunda açıp kapatmak çok iyi bir yöntemdir.

Pratik bir yöntem olarak tuvalet rezervuarının su deposuna 0.5 litrelik içi su dolu bir pet şişe koyduğumuzda, su tüketimimizi yüzde 20 azaltabiliriz.

Tamir ettirmediğimiz su sızdıran bir çeşmeden boşa akan su miktarı yıllık 3 bin 500 litreyken, aynı arıza tuvalet rezervuarında ise miktar “günlük 500 litre” ve üzeridir.

Evlerde ve işyerlerinde yapabileceğimiz tasarrufa siz de kendi pratik yöntemlerinizi ekleyebilirsiniz. Bahçe ve çiçek sularken, güneşin olduğu saatler yerine güneşin olmadığı zamanlarda sulama yapmak bile büyük tasarruf sağlayacaktır.

 

PEKİ ŞEHİRDE NASIL BİR TASARRUF YAPABİLİRİZ?

Şehirde tasarruf yapmanın olmazsa olmazları var. Bunlardan en önemlisi okul, cami, lokanta, restaurant, genel tuvalet vb. yerlerde fotoselli akıllı musluklara dönüş yapılmasıdır.

Toplu olarak faydalanılan yerlerde Covid-19 salgınını da göz önünde bulundurmalı, hem lavabolarda, hem de tuvaletlerde hijyen ve su tasarrufu sağlayan akıllı muslukların kullanımını teşvik etmeliyiz.

Bu musluklarda elinizi suyun altından çektiğinizde su akışı otomatik olarak durmakta, elinizi musluğa doğru uzattığınızda su akmaya devam etmektedir.

Söke’de mevcut okul, cami, restaurant gibi yerlerde kullanılacak bu tarz musluklar hem ekonomik katkı sağlayacaktır. Hem de çok büyük ölçüde su tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca günümüzde daha da önemli hale gelen hijyen konusunda tartışılmaz fayda sağlamış olacaktır.

Bazen basit gibi görünen önlemler büyük tasarruf sağlarlar. Yağmur suyundan faydalanmak, bu suyu depolayıp, park ve bahçe sulamalarında kullanmak da mümkün.

Şehrimizde gittikçe artan site tarzı yaşam biçimlerine adapte edilecek yağmur suyu toplama merkezleri, park bahçe sulamalarında, araba yıkamada ve tuvalet rezervuarlarında kullanılabilir.

Su tasarrufu konusunda hem bu kentte yaşan bizlere, hem de kenti yönetenlere düşen görevler var. herkes bir ucundan tuttuğunda, “su tasarrufu” konusunda bilinç oluşturmak, bunu yaygınlaştırmak ve uygulamak hepimizin görevidir.

Bu konuda çeşitli yarışmalar düzenlemek, görünür yerlere sloganlarını, afişlerini asmak, gazete, radyo ve televizyonlarda daha sık gündeme getirmek olumlu bir adım olacaktır. 

 

Bu haber 1094 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz