söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke'de “Muhtarlar Günü” kutlandı


Söke’de “Muhtarlar Günü” kutlandı

 

Muhtarlar Günü ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı.

Geçmişi 1829 yılına dayanan, ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturan, seçilerek göreve gelen muhtarlarımız 19 Ekim 2015tarihinde yayınlanan genelge ile her yıl 19 Ekim’de kutlanan “Muhtarlar Günü” bu yıl geçtiğimiz yıllara göre Korona virüs tedbirleri nedeniyle sade bir törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, Söke Kaymakamı Soner Zeybek, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli başta olmak üzere protokolün diğer üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlar katıldı. 

Tören Söke Muhtarlar Derneği’nin çelenk sunumu ve sonrasında saygı duruşu ile İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunurken Bayrağımız, Gölbent Muhtarı Ahmet Yemiş tarafından göndere çekildi. 

Muhtarların her yer ve şartta aranan kişiler olduğunu, halk ile devlet arasında köprü olduklarını belirten Ali Çıtak, muhtarların sorunlarından da bahsederek yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirdi. 

Söke Muhtarlar Derneği Başkanı ve Güneyyaka Mahalle Muhtarı Ali Çıtak günün anlam ve önemi ile ilgili yapığı konuşmada, bizlere Cumhuriyeti armağan eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını rahmet ve saygı ile andıklarını söyledi.

Muhtarlar günü ile ilgili duygularını dile getiren Muhtar Çıtak; ”Muhtar devlet ile mahalleli arasında bir köprü, kimi zaman mahallenin hakkını, hukukunu, düzenini koruyan bir devlet memuru kimi zamanda Mahallesindeki her türlü sorunu ve problemi devlet adına yetkililere bildirip, çözüme katkı sağlayan kişidir o. Kısacası mahallenin ilk sesi ve nefesi devlete uzanan eli ve koludur muhtar. Burada toplanmamızın belli noktalara yarar getirmesi amacıyla muhtarların mevcut sorunlarını da sizinle paylaşmak istiyorum.” dedi.

Muhtarların sorunlarına da dikkat çeken Çıtak, sözlerini şöyle sürdürdü; ”6360 Sayılı yasa ile Büyükşehir statüsü kazanan Aydın ilimizde köylerin mahalleye dönüşmesi ile muhtarlıklarımızın tüzel kişiliği kaldırılması dolayısıyla maalesef bütçe ve kaynak kullanımı imkanlarımız kalmamıştır. Özellikle kış aylarında yağışlarında artması ile mahallelinin tarla ve bahçesine giderken kullandığı yollar bozulup tahrip olmakta ilgili belediyelere mevzuat öne sürülerek bu yolların Çiftçi Malları Koruma Başkanlığınca düzeltileceği söylenmekte. Çiftçi Malları Başkanlığınca ise kaynak yetersizliği nedeniyle bu taleplerin yerine getirilmesinin mümkün olmadığı belirtilmektedir. Buna benzer bir çok problem Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi arasında gelip gitmekte kaynak yetersizliği, yetkisizlik veyahutta iş yükünün ağırlığı öne sürülerek karşılanmamaktadır. Bu itibarla bu konuların başta devlet büyüklerimiz tarafından değerlendirilerek bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılarak mağduriyetimiz giderilmesini talep ediyoruz…”

Tören sonunda Kisir Mahalle Muhtarı Baki Suna kendi yazdığı muhtar adlı şiiri okudu.

Törenden sonra protokol üyeleri ve muhtarlar meydanda bulunan alanda bir araya gelerek sohbet etti.

 

 

Bu haber 945 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz