söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKALDIRIMLAR


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

 

 

KALDIRIMLAR

 

Dönüp dolaşıp, temcit pilavı gibi aynı sorunları dile getiriyoruz. Geçtiğimiz akşam Söke’nin herkes tarafından tanınan bilinen simalarından olan Şerif Elma’nın sosyal medya üzerinden dile getirdiği sitemini ve çağrısını görmezden gelemezdim.

Kendisi engelli aracı ile Söke’de yaşadığı sorunları dile getirirken, şehrimizde yaşayan diğer engelli vatandaşlarımızın da sesi oldu.

Şerif Elma uzun yıllar Fransa’da yaşamış olmanın da verdiği tecrübeyle, engelli olmanın Söke’deki aynası olmuş sitemlerinde.

Bir şehir düşünün kaldırımlarının büyük bölümü işgal edilmiş. Buna telefon, internet, elektrik panolarından, direklere, kapı önüne “lak lak” için atılmış iki üç masa sandalyeye, işyerine gelen malların artık kolilerine, çöplerine, kaldırıma çıkıp park etmiş araca kadar her şey dahil.

Belediyeye “işgaliye” bedeli ödememesine rağmen işyerinin önündeki kaldırımın kendisine ait olduğunu zanneden esnafa kadar onlarca şey kaldırımları işgal ediyor. 

Kaldırımlardan rahatça faydalanması gereken engelli, engelsiz tüm vatandaşlar bu durumdan oldukça rahatsız. Keyfe keder parkeden araçların kapattığı kaldırımlara çocuk arabasıyla bir kadının çıkması mümkün mü, bir yaşlının, hastanın yüksek kaldırımlara adım atması kolay mı? Engelli bir vatandaşımızın, engelli aracıyla Söke’de herhangi bir kaldırımda aracını kullanabilmesi mümkün mü? Hamile bir kadının caddeye inmeden boylu boyunca bir kaldırımı kullanabilmesi olası mı? Ya da pazar arabasıyla, tekerlekli bavulla mevcut kaldırımlardan faydalanmak mümkün mü. Hiçbiri pek de mümkün değil. 

Peki ne yapılmalı. Biran önce kaldırımlar gerçek sahiplerine bırakılmalı, Atatürk Parkı önündeki gibi “kaldırım” olmayan kaldırımlar yeniden yapılmalı, yeniden yapılamıyorsa üzerlerindeki kaldırılmalı.

Modern bir kentte hiçbir yaya caddede yürümez, yürümeye zorlanmaz.

Bizde en işlek caddedeki kaldırımlarımıza bile zaman zaman pervasızca araç park ediyor. Zincir marketler istedikleri gibi kaldırımı kapatıp mal indirip, yükleyebiliyor. 

Oysa işyerlerinin, evlerin önündeki kaldırımlar “kamuya aittir”. Kimse kafasına göre kapatıp, açamaz.

Engelli vatandaşlarımız başta olmak üzere, diğer tüm vatandaşlarımızın da yıllardır defalarca bozulup, defalarca yeniden yapılan kaldırımlardan faydalanmaya hakkı var.

Avrupada şehir plancılarının, bir süre tekerlekli sandalyeyle şehri dolaşmalarının istenmesi gibi bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

Masa başında çizilen, tasarlanan hiçbir plan, proje uygulamadaki aksaklıkları gözardı edilerek hayata geçirilmemeli. Sahadaki uygulamaları defalarca test edilmeli.

Yağışlı havalarda kaldırımı kullanmakla, kuru bir havada kullanmak arasında farklar var. Kaldırımlara iniş ve çıkış alanları sorunlu.

Kaldırıma çıkmak ayrı dert, kaldırımda yürümek ayrı dert, kaldırımdan inmek ayrı dert.

Kaldırım boyunca levha boyları farklı bir sorun, panolar ayrı bir sorun, keyfe keder atılan masa sandalyeler ayrı sorun.

Belediyeye işgaliyesini ödeyen esnafla, işgaliye ödemeden işgal eden esnaf birbirinden ayrılmalı. Kaldırımların kullanımında vatandaşa öncelik verilmeli.

Çünkü kaldırım yaya için yapılır. 

Yaya kaldırımları bugünkü sorunu değil Söke’nin. Dün de böyleydi, ondan önceki günde. Defalarca bozuldu, defalarca yeniden yapıldı. 

“İnsan” faktörünü gözardı etmeden, vatandaşın o kaldırımdan maksimum seviyede faydalanması planlanmadan yapılan her kaldırım tekrar tekrar yapılmak zorunda kaldı.

Bugün mevcut kaldırımlarda yapılacak basit düzenlemelerle pek çok kaldırım daha kullanışlı hale getirilebilir. Fakat bunun için sahaya inip, tüm kaldırımların problemlerini tek tek tespit etmek şart.

Söke 120 binlik bir şehir ve gün geçtikçe büyüyor. Kaldırımlarımızı engelli, engelsiz, kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç herkesin araç trafiğine inmek zorunda kalmadan güvenle kullanması tek dileğimiz.

Mevcut belediyeler bunu kısa sürede çözebilecek teknik beceri ve kabiliyete sahipler. İstenirse bir ay içerisinde problemli tek bir kaldırım kalmaz.

Daha önce de söylediğimiz gibi “Her şey daha güzel bir Söke için”..   

 

 

Bu haber 2873 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz