söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke son dönemin en büyük afetini yaşadı…


Söke son dönemin en büyük afetini yaşadı…

 

Söke’deki yangın rüzgar nedeniyle uzun süre kontrol altına alınamadı…

 

Vali Aksoy Söke’deki yangın bölgesinde inceleme yaptı

Vali Aksoy, “Yangının çıkış nedeniyle ilgili jandarma soruşturma başlattı “

“Tedbir amaçlı 90 ev boşaltıldı…”

“Yangında onlarca arı kovanı kül oldu”

 

Tarım arazilerinin de zarar gördüğü orman yangınını söndürme çalışmaları pazar sabahı tamamlandı, gün içinde soğutma çalışmaları yapıldı… Yangın bölgesi havadan görüntülendi. Çekilen fotoğraflar yanan alanı ve yangının boyutunu gözler önüne serdi.

 

Söke’nin Akçakonak Mahallesi eski atış poligonu yakınlarında zirai bölgede cumartesi günü saat 15.50 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle önce zeytinlik alana yayıldı, ardından ormanlık alana sıçradı. Hızla büyüyen yangına ilk etapta Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekiplerince müdahale edildi. 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un da koordine ettiği söndürme çalışmalarında AFAD ve Kızılay ekipleri vatandaşların mağdur olmaması için bölgeye gönderildi. 100 arazöz, 500 işçi, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, su tankerleri ve iş makineleriyle sabaha kadar yangına müdahale sürdü. Günün aydınlanmasının ardından tekrar helikopter ve uçakla müdahale başladı ve rüzgarın da etkisini azaltmasıyla yangın kontrol altına alındı.

 

Tarım arazileri zarar gördü

Bu arada, yangının devam etmesi ve gece olması nedeniyle henüz etkilediği alan tespit edilemezken, sabah olunca görülen; yangın nedeniyle Söke Ovası’na yakın verimli binlerce dönüm özellikle zeytin ağaçlarının bulunduğu tarım ve zirai arazisinin yangından zarar gördüğü belirtildi.

 

“Söke'deki yangında onlarca arı kovanı kül oldu”

Vali Aksoy Söke’deki yangın bölgesinde inceleme yaptı

 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Söke’nin Söke Akçakonak Mahallesinde çıkan yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Bu arada yangında onlarca arı kovanı kül olurken, Vali Aksoy arıcılarla görüştü.

Rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangını söndürme çalışmaları sabaha kadar devam etti. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, yangının devam ettiği bölgelerde inceleme yaptı. Söke Kaymakamı Soner Zeybek ve AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş, AK Parti Milletvekili Metin Yavuz ile birlikte Akçakonak ve çevresinde incelemeler yapan Vali Aksoy, Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, ayrıca Söke’nin Ovacık Yaylası’na da giderek yangından zarar gören ve kovanları yanan arıcılarla görüştü. Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu Vali Aksoy’a yangınla ve gördükleri zararla ilgili bilgi verdi.

 

Saat:19:40; “Söke’de tedbir amaçlı 90 ev boşaltıldı…”

Akçakonak Mahallesi’nde çıkan ve daha sonra çevre mahallelere yayılan yangında tedbir amacıyla boşaltılan ve ilk etapta 50 olan ev sayısı 90’a ulaştı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, şiddetli rüzgarın yangını kontrol altına almaya engel olduğunu belirterek, yangının çıkış nedeniyle ilgili jandarma tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.

Yangın bölgesinde inceleme yapan ve yetkililerden bilgi alan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, "Yangının çıkış nedeni konusunda jandarma teşkilatımız büyük bir titizlikle çalışma sürdürüyor. Yangına müdahale konusunda orman teşkilatımız 6 helikopter ve iki uçakla anında müdahale etti. Hava kararınca havadan müdahale durdu. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre illerden yapılan takviyelerle birlikte toplam 100 arazöz ve 500e yakın işçiyle orman yangınlarına müdahalede bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de arazözlerle, özel sektördeki arazözlerle yangına müdahaleler konusunda büyük bir titizlikle sürdürülmektedir “ dedi.

 

“90 ev tedbir amaçlı boşaltıldı”

Yangın bölgesine giderek inceleme yaptığını ve çalışmayı yürüten yetkililerden bilgi aldığını kaydeden Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “ Yangının önlenmesi konusunda her türlü imkanımızı seferber ediyoruz. AFAD ve Kızılay ekipleri de bölgeye yönlendirildi. Özellikle bölgemizde olumsuzluk yaşanmaması adına vatandaşlarımızın olası yangından etkilenmemeleri adına toplamda 90 hane de tedbir amaçlı boşaltılmıştır. Vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu akrabalarının yanına gitmek arzusunda olduğunu belirtti. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması adına kaymakamlığımızın koordinasyonunda ilgili kurumlarımızın desteğiyle her türlü tedbir ve çalışma yapılıyor “ diye konuştu.

 

“Yangın henüz kontrol altına alınmadı”

Yangının tam olarak kontrol altına alınmadığını kaydeden Vali Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet bütün imkanlarıyla burada ve yangına müdahale ediyor Yangın tam olarak kontrol altına alınmış değil. Özellikle yangının ilk çıkış saatlerinde 45 kilometre hızla esen bir rüzgar vardı. Şu anda da 30 kilometre hızla esen bir rüzgar var. Hava şartları yangına müdahale konusunda bizleri oldukça zorluyor. Ama buna rağmen tüm imkanlarımızla tüm arkadaşlarımız büyük bir hassasiyetle çalışmalarına devam ediyor. Temennimiz yangını kontrol altına alabilmek ve bu konuda yapılan çalışmaları daha iyi bir noktaya taşıyabilmektir. Sabah hava aydınlanır aydınlanmaz havadan müdahale tekrar başlayacak. "

 

“Söke'deki orman yangını kontrol altına alındı”

 

Tarım arazilerinin de zarar gördüğü yangında bölgedeki soğutma çalışmaları devam ediyor

Söke ilçesinde zeytinlik alanda başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle ormana sıçrayan yangın, sabaha kadar süren olağanüstü çabalarla kontrol altına alındı. Tarım arazilerinin de zarar gördüğü yangında bölgedeki soğutma çalışmaları devam ediyor…

Akçakonak Mahallesi eski atış poligonu yakınlarında zirai bölgede Cumartesi saat 15.50 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle önce zeytinlik alana, ardından ormanlık alana sıçradı. Hızla büyüyen ve diğer mahallelere de sıçrayan yangına ilk etapta Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekiplerince müdahale edildi. Milas’ta konuşlu helikopter de bölgeye sevk edildi. Ardından İzmir, Denizli ve Isparta Orman Bölge Müdürlüklerinden çok sayıda arazöz, su ikmal aracı ve iş makinesi bölgeye sevk edildi. 5 helikopter ve 2 uçakla yapılan müdahale hava kararınca durduruldu. Söke Kaymakamlığı, yangının yerleşim birimlerine yaklaşması üzerine tedbir amaçlı olarak 90 evi tahliye etti. 

 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un da koordine ettiği söndürme çalışmalarında AFAD ve Kızılay ekipleri vatandaşların mağdur olmaması için bölgeye gönderildi. 100 arazöz, 500 işçi, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, su tankerleri ve iş makineleriyle sabaha kadar yangına müdahale sürdü. Günün aydınlanmasının ardından tekrar helikopter ve uçakla müdahale başladı ve rüzgarın da etkisini azaltmasıyla yangın kontrol altına alındı. Sabah havadan müdahalenin devam ettiği yangın bölgesi havadan görüntülendi. Çekilen fotoğraflar yanan alanı ve yangının boyutunu gözler önüne serdi. Ekipler soğutma çalışmalarına devam ederken, yangın nedeniyle Söke Ovası’ndaki verimli binlerce dönüm tarım ve zirai arazinin zarar gördüğü belirtildi.

 

“Tedbir amaçlı tahliye edilenler evlerine döndü”

Orman yangınının kontrol altına alınmasının ardından tedbir amaçlı olarak boşaltılan 90 evin sakinleri evlerine döndü.

Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın sırasında Söke’nin Akçakonak ve Yenidoğan mahallelerindeki 90 ev tedbir amaçlı olarak Söke Kaymakamlığı tarafından tahliye edilmişti. Sabah saatlerinde yangının kontrol altına alınması ve soğutma çalışmalarının başlamasıyla birlikte geceyi komşularında ya da akrabalarında geçiren vatandaşlar evlerine dönmeye başladı.

Bu arada, sabaha kadar devam eden söndürme çalışmaları sırasında Söke’de kiriz merkezi kurulurken, Kızılay ve AFAD ekipleri de bölgede konuşlandı. Kızılay ekipleri tarafından bir yandan yardım çalışmalarına katkı sağlanırken, bir yandan da gece boyunca mağdur olan vatandaşlara sıcak yemek ve içecek ikramı yapıldı.

 

******

“Gün ağarınca yangının acı izlerini gördük…”

"Bu yangın nasıl çıktı muhakkak yetkililer tarafından soruşturularak buna neden olanlar gerekli cezayı alacaktır... Fakat burada yanan binlerce ağaç, binlerce canlının hesabını kim verebilir?

Gün ağarınca yangının acı izlerini gördük...
Yanan canlıları, yanan arı kovalarını, yanan kuşları, böcekleri, kaplumbağaları, yani kısacası ormanın gerçek sahiplerini yerinden etmeye, onları öldürmeye kimin hakkı olabilir?

Çam, zeytin ağaçlarının yanında yanan onca ormanlık alanın ağır is kokusunu günlerce soluyacağız... O güzelim yemyeşil ağaçların yanarak kuru dallar haline gelmesini görmek çok daha acı...."

 

Haber-Yorum: Yılmaz Salum

 

 

 

Bu haber 705 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz