söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTOPUKLU EFE'DEN SÖKE'YE OTOPARK MÜJDESİ GELDİ…


'TOPUKLU EFE'DEN SÖKE’YE

OTOPARK MÜJDESİ GELDİ…

 

Önümüzdeki hafta otopark yerinin kesinleşeceği öğrenildi…

Söke Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyelerinin uyumlu çalışması ilçenin en büyük  sorununa çare olacak mı?

 

 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Topuklu Efe”nin Söke’ye otopark yapacağı öğrenildi. 

Başkan Çerçioğlu, Savuca, Yenidoğan ve Yenikent Mahallesine yapacağını duyurduğu kanalizasyon çalışmalarından sonra Söke’ye bir büyük proje yapıyor… Söke’nin önemli ihtiyaçlarından biri olan otopark sorunu Çerçioğlu ile tarihe karışacağa benziyor.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ilçemize yapılması planlanan otopark ile ilgili Söke Belediyesi ile görüşmelerinin devam ettiği öğrenildi. Önümüzdeki hafta Söke’nin Aydın Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ile yapılacak toplantı sonrası otopark yerinin kesinleşeceği öğrenildi…

Bu önemli proje için kendisiyle görüştüğümüz Aydın Büyükşehir Belediye Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli; “Özlem Başkanımız Söke’miz için 18 saat çalışıyor. Otopark projemiz Özlem Başkanımızın seçim döneminde söylediği projelerinden birisidir. Hayırlısı ile önümüzdeki günlerde gerekli bilgiler kamuoyu ile paylaşılır…” diye konuştu.

 

“OTOPARKIN İKİ BÜYÜK ALANDAN BİRİNE YAPILMASI SÖZ KONUSU”

İlçemizde her geçen gün artan araç sayısı ve park yasağı ihlalleri çekilmez hale gelmeyi sürdürüyor...Şehiriçi trafik ve otopark sorunu Söke’nin gündemindeki yeri her zaman sıcak... Geçmişten günümüze kadar uzanan dar ana caddeleri başta olmak üzere Söke’nin araç sayısındaki artış, otopark sorunu daha da büyütmekte; özellikle Aydın Caddesi, Hükümet Meydanı, Cumhuriyet Caddesi, İstasyon Caddesi, Yüksel Yalova Caddesi, İsmet İnonün Caddesi, Karayalçın Halk Köprüsü-Köprübaşı, Efes Sineması önündeki kalabalık ve mahallelerin ara sokaklarının otopark haline gelmesi kısacası otopark sorunu Söke’de en ciddi problemi oluşturuyor.

 

Hele Çarşamba günleri otopark ve şehiriçi trafik sorunu daha da hissediliyor. Bu konuda  yıllardır çözüm arayışları devam ediyor. Fakat çok yakında Söke Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyelerinin uyumlu çalışması bu soruna çare olacak bir proje hazırlığı başlamak üzere.

Çarşı merkezine yakın bölgelerdeki boş uygun arsaların oto park olarak kullanılmasının yanı sıra, Çarşamba günü harici Çarşamba pazar yerinin aktif otopark olarak kullanılması yeterli gelmiyor… Zirai Donatım depolarının değerlendirilmesi elzem bir konu halinde, sabah erken saatlerde istasyon caddesine park edilen akşama kadar kalan araçlar yıllardır istasyon caddesinin önemli problemi halinde…

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Söke’ye yapılacak otopark projesi için düşünülen yerler arasında Çarşamba pazarının bulunduğu yer ve eski Zirai Donatım depolarının bulunduğu, bu iki geniş alana otopark yapılması söz konusu.  

 

Söke Belediyesi’nin ise otopark konusunda Hükümet Meydanında Kaymakamlık binasının kaldırılarak altını otopark yaparak üzerine kent meydanı yapma projesi hazırlığı var. Fakat ilçemizde otopark ve şehrin karmaşık trafiğinin düzenlenmesi için en uygun konumda bulunan Zirai Donatım depolarının bulunduğu alan, Söke İstasyon Caddesini de içine alacak bir projeyle Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından katlı otopark yapılması en uygun proje olacaktır…

 

Çok ciddi rakamlar harcanarak Söke’ye önemli bir proje kazandırılmaya çalışılıyor. Buraya getirilebilecek en iyi çözümlerden biri; yeraltı otoparkı da olan çok katlı otopark olacaktır.  Burada yapılacak çok katlı otopark, modern teknikler kullanılarak asansörlü olarak yapılırsa, katlar arası ulaşım için gereksiz zaman harcamadan ilçenin en önemli sorunun büyük ölçüde ortadan kaldıracak büyüklükte bina yapılmak üzre en uygun alanlardır. Söke’de otopark denince akla gelen ilk yerin bu alanlar olması Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından planlaması doğru yapılarak, oluşturacak kompleks bir binanın her bir metrekaresi, hem bugünkü Sökeliler için, hem de gelecekte yaşayacak Sökeliler için büyük önem arz ediyor.

 

Söke Belediyesi’nin her zaman uyum içinde birlikte çalışmaya büyük önem verdiği Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne özellikle Çarşamba pazarını ve ya Zirai Donanım depolarının bulunduğu bu iki yeri önermesi çok uygun olacaktır.

 

 

 

Haber - Yorum: Yılmaz Salum

 

Bu haber 579 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz