söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBafa Gölü'nde sular çekildi, balıklar ölmeye başladı…


Bafa Gölü’nde sular çekildi, balıklar ölmeye başladı…

 

Barajlarda Bafa’yı besleyecek su kalmadı; Bafa Gölü gibi baraj ve göletler de yağmurları bekliyor. 

DSİ’den son dakika açıklaması; ”Dalyan regülatöründeki şişme savaktaki suyu serçin prizi aracılığı ile Bafa Gölü’ne aktarmaya başladık…”

 

Söke ve Milas sınırları içerisinde bulunan Bafa Gölü son 20 yıldır olduğu gibi bu yılda kaderini yaşıyor. Büyük Menderes Nehri’nden bırakılan suların yanı sıra dağlardan gelen yağmur suları ile beslenen Bafa Gölü, bu yıl barajlarda su seviyesinin düşük olmasından dolayı yeterince beslenemediği için göl yatağında da Ağustos ayı başından itibaren sular çekilmeye başlamıştı.

325 bitki, 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne ev sahipliği yapan ve çevresinde yaşayan insanlara turizm ve balıkçılıkla hayat veren Bafa Gölü kurak geçen yıllarda hep aynı kaderini yaşıyor. Gölün Milas Kapıkırı Bölgesi’nde suların çekilmeye başlamasıyla birlikte algler (su yosunu) oluşmaya başlamıştı. Ortaya çıkan bu manzaranın özellikle kurak geçen yıllarda yaşandığını söyleyen göl kenarında balık restoranı işletmeciliği yapan Yalçın Kocakaya, ”Edindiğimiz bilgiye göre barajlardaki doluluk oranının çok yüksek olmamasından dolayı bu yıl Büyük Menderes Nehri’nden Bafa Gölü’ne yeterince su bırakılmadı. Hal böyle olunca da Bafa Gölü az yağmurlu geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda yeterli su alamayınca sular çekildi. Gölün Kapıkırı Bölgesi’nde ve bizim bulunduğumuz kıyıda suların çekilmesiyle birlikte hafif hafif yosun kokuları da oluşmaya başladı. Bafa Gölü 20 yıldır aynı kaderi yaşıyor” dedi.

Gölün Söke Serçin kıyısında ise suların çekilmesinin yanı sıra toplu balık ölümleri de yaşanmaya başladı, göle Menderes Nehri’nden su bırakılması istendi. Ancak gerek Bozdoğan Kemer Barajı, gerekse Çine Adnan Menderes Barajı’nda su seviyesi tehlike sınırına gerilediği için bunun mümkün olmayacağı öğrenildi.

Telefonla kendisine ulaştığımız DSİ 21. Bölge Müdür Yardımcısı Cengiz Köse,”Her iki barajın önceliği tarım sulaması. 2020 Yılı’nda bölge yeterli yağmur almadığı için barajlardaki doluluk oranı da düşük düzeyde kaldı. Eylül Ayı sonlarına geldiğimiz bugünlerde mevcut su rezervlerimizi en ekonomik şekilde kullanarak sorunsuz bir tarım sulamasını geride bıraktık. Bafa Gölü yağmur sularının yanı sıra Büyük Menderes Nehri’nden bıraktığımız sularla besleniyor. Fakat mevsim kurak geçtiği için bu yıl yeterli su girişi olmadı. Bugün itibariyle göle barajlardan su ulaştırılması mümkün görülmüyor. O nedenle de yağmurları bekliyoruz. Pazar günü bölgemizde yağmur bekliyoruz. İlk yağmurların düşmesiyle birlikte de önceliğimiz Bafa Gölü olacak. Büyük Menderes Nehri’ne bağlantı oluşturan yan dereler ve çaylardan gelen sular Dalyan Regülâtöründeki şişme savakta toplayıp hızla göle aktaracağız. Yine göl kenarındaki dağlardan gelecek yağmur suları ile göl beslenmeye devam edecektir. Barajlar ve göletlerimiz de yağmurları bekliyor”şeklinde açıklamada bulundu. 

DSİ’den son dakika açıklaması; ”Dalyan regülatöründeki şişme savaktaki suyu serçin prizi aracılığı ile Bafa Gölü’ne aktarmaya başladık…”

DSİ 21. Bölge Müdür Yardımcısı Cengiz Köse, Koçarlı ve Söke Ovası’nda sulama sezonunun bitmesinden dolayı Büyük Menderes Nehri’nin Dalyan regülâtöründeki şişme savakta biriken suyu Serçin prizine aktararak cumartesi saat 14.30’dan itibaren Bafa Gölü’ne su girişini sağlamaya başladıklarını ve yağmurlarla birlikte su girişini daha da güçlendirerek sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

Bu haber 476 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz